Praha - V mnohých základních školách se nedostatečně větrá, takže žáci dýchají vzduch, v němž jsou překračovány doporučené maximální hodnoty oxidu uhličitého. Děti tak mohou být rychleji unavené, ospalé, hůře se soustředí.
Ukázal to unikátní výzkum Státního zdravotního ústavu, který zjišťoval kvalitu ovzduší v českých školách. Projekt je součástí dlouhodobého programu monitorování zdravotního stavu obyvatel ve vztahu k životnímu prostředí.
Experti ze zdravotního ústavu prověřovali ovzduší ve čtrnácti školách ve všech krajích. V každém zařízení vybrali deset tříd, takže do výzkumu zařadili celkem 141 učeben.
"Nejvyšší doporučená koncentrace oxidu uhličitého byla překročena ve 48 učebnách, ve kterých tak jednoznačně nebyly splněny požadavky na výměnu vzduchu," konstatoval Bohumil Kotlík, který se na výzkumu rovněž podílel.
Dvojnásobné překročení limitu
Maximální hodnota oxidu uhličitého ve vnitřním prostředí by měla být 0,12 až 0,15 procent, v jedné učebně přitom přístroje naměřily dokonce 0,29 procent. Průměrné hodnoty se pohybovaly v rozmězí 0,09 až 0,19 procent.
Oxid uhličitý ve třídách je vlastně "odpadem" z dýchání. Do plic proudí z ovzduší kyslík, ven se vrací oxid uhličitý, který se pak hromadí ve třídě - pokud není dostatečně větrána.
(Pod grafy text pokračuje)
Když je venku hluk, okna se zavírají
V kterých konkrétních školách se výzkum uskutečnil, pracovníci zdravotního ústavu nesdělili. "Cílem bylo zmapovat situaci, proto není důležité, o jaká zařízení šlo," vysvětlila Aktuálně.cz Helena Kazmarová ze Státního zdravotního ústavu. Dodala, že všechny zkoumané školy už dostaly zprávu o výsledcích měření včetně odborného komentáře.
Ředitelé škol se ve zprávě například dozvědí, že ve své budově mají třídy s vysokými koncentracemi oxidu uhličitého, ale i učebny, kde doporučené hodnoty překročeny nebyly. Je to způspbeno právě tím, jak často se v každé třídě větrá. Výjimkami jsou Praha a kraj Vysočina - tamní zkoumané školy měly nízké imise ve všech třídách.
Experti, který výzkum prováděli v topné sezóně, rovněž zjistili, že zhruba ve třetině učeben je zbytečně teplo a vzduch je moc suchý. V jedné třídě bylo dokonce třicet stupňů Celsia.
"V některých třídách se například zavírají okna, protože je venku hluk," řekl Aktuálně.cz spoluautor výzkumu Bohumil Kotlík. O přestávkách se zase obvykle nevětrá z bezpečnostních důvodů - aby někdo nevypadnul anebo průvan nepřibouchnul dítěti ruku ve dveřích.
O přestávkách se zvíří prach
Z výsledku měření vyplynulo, že velký vliv na kvalitu ovzduší ve třídě má samotná učebna - například jaké má podlahy -, a rovněž chování dětí. Odborníci například zjistili, že se v učebnách výrazně zvyšují koncentrace mikroskopického prachu o přestávkách, když je mezi lavicemi nejvíc rušno.
"Větší prašnost byla jednoznačně i tam, kde mají ve třídách koberce," řekla Helena Kazmarová, spoluautorka projektu. Nadlimitní koncentrace prašného aerosolu, který se do tříd dostává například okny, na obuvi, ale rovněž jako oděrky z oblečení či lidské kůže.
Omezit prach ve třídách může například pečlivý a důkladný úklid. Absolutně zbavit školy prachových částic ovšem není možné.