Praha – Policejní prezident Tomáš Tuhý nemá v úmyslu zavádět při přijímání policistů nové kontroly ani poté, co sám přiznal, že k policii chce stále více mladých lidí kvůli vlastenectví a obraně hranic spojené s migrační krizí.
Do řad policie tak může proklouznout mnohem více lidí s krajně vyhraněnými názory. Policejní prezident z toho ale nemá těžkou hlavu, zvyšující se zájem o policii ho naopak těší.
"Když se s nimi dělají vstupní pohovory, říkají, že je oslovuje práce v bezpečnostních sborech právě proto, že v sobě mají potřebu pomoci českému státu řešit státní zájmy republiky," vysvětlil v rozhovoru s Aktuálně.cz.
Masivní zájem o práci v bezpečnostních sborech ale odmítá. "Zaznamenáváme jen větší zájem uchazečů, u nichž jsou ty příběhy vlastenectví. Není to však nic fenomenálního, že bychom to museli nějak filtrovat," popisuje.
"Je to pro ně prestiž, vlastenectví. Uvědomují si, že pokud dnes nepřispějeme k ochraně Evropy, může to mít v budoucnu tvrdé dopady i na Českou republiku," dodává Tuhý.
Podle něj se zájem o vstup k policii zvyšuje, protože jsou bezpečnostní sbory v souvislosti s migrační krizí hodně prezentovány i v médiích.
"V současné době je zájem větší, protože se práce policie a dalších sborů ukazuje – vyjíždí se na hranice do zahraničí a tak dále. Je to tím pro uchazeče atraktivnější," vysvětluje si Tuhý.
Kritika práce policie
Policie byla kritizovaná kvůli postupu na nedávných demonstracích pro i proti migraci, kdy při potyčce mezi dvěma skupinami nezakročila tvrději a neřešila ani to, že někteří útočníci měli zakrytý obličej, což je protizákonné. Jeden z policistů zase během demonstrace odmítl pomoc Českému rozhlasu, jehož auto bylo napadeno agresivními demonstranty.
"Můžete si za to sami, protože lžete, najměte si svoji vlastní ochranku,“ řekl v souvislosti s reportážemi o migrantech podle reportéra rozhlasu policista, jehož totožnost je zatím neznámá.
Ministr vnitra Milan Chovanec označil zásah policie po dvoutýdenním šetření za bezproblémový. Jeho kolega z vlády Robert Pelikán se závěrem ale nesouhlasí. "Při demonstracích se opakovaně nepodařilo udržet veřejný pořádek. To znamená, že policie svou roli nenaplnila. Že to popírá, na tom nemůže nic změnit,“ stojí si za svým ministr spravedlnosti.
Policejní složky byly po 1. červenci minulého roku, kdy Prahou pochodoval průvod se šibenicemi pro "zrádce národa", obviněny také z toho, že nadržují demonstrantům, kteří se staví proti uprchlíkům. Tehdy policisté zasáhli ve spodní části Václavského náměstí proti malé skupince levicových aktivistů, kteří chtěli vyjádřit svůj nesouhlas s nenávistnými postoji demonstrujících.
Víme, jak se zbavit extremistů
Tuhý ale nemá strach, že se kvůli "národním zájmům" nebo vlastenectví dostanou do bezpečnostních sborů xenofobové, extremisté nebo další krajně smýšlející lidé. A to ani v souvislosti s tím, jak se na internetu množí diskuse o obraně hranic nebo výzvy k vytváření domobran.
Bezpečnostní sbory podle něj mají jasně dané, jak takové uchazeče odhalit a jak se jich zbavit. "Součástí náboru jsou i psychologické testy, které odhalí, zda někdo nemá xenofobní smýšlení. Takže jsme schopní takové lidi identifikovat," popisuje dál.
Tuhý připustil, že je možné, aby takový jedinec přeci jen přijímačem prošel. Policie má však jasně daný postup v případě, kdy tyto projevy zaeviduje.
"Pokud by to neprokázaly ani vstupní testy, bude to zaznamenáno v průběhu služby. Jakmile je něco takového zaznamenáno, je to neslučitelné s výkonem služby a služební zákon umožňuje rozvázat služební poměr," vysvětluje s tím, že nemá zatím v úmyslu nastavovat nové metody na odhalování xenofobních názorů. Nejsou k tomu podle něj jasné důvody.
"Určitě to nepodceňujeme a všechny policisty i ty budoucí informujeme o tom, jaké mají pravomoci, co si mohou a nemohou dovolit," uzavírá Tuhý.