Agrese a netolerance musí přestat, české kluby i školy se bouří proti útoku na Kliniku

Michal Polák ČTK Michal Polák, ČTK
11. 2. 2016 16:01
Kluby, školy i osobnosti kulturního života v uplynulých dnech vyjádřily nesouhlas se sobotním útokem na pražské centrum Klinika. Proti narůstající agresi a netoleranci ve společnosti vystoupily tři desítky tuzemských hudebních klubů. Výzvu proti násilí na svých webových stránkách zveřejnily divadelní fakulta DAMU a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Útok odsoudily také osobnosti veřejného života jako Jan Hřebejk nebo David Matásek.
Centrum Klinika
Centrum Klinika | Foto: Adéla Skoupá

Praha - Rychlé dopadení pachatelů víkendového útoku na pražské centrum Klinika požadují zástupci tří desítek tuzemských hudebních klubů. Ve svém prohlášení, které zveřejnili na sociálních sítích, odsuzují údajně narůstající agresi a netoleranci ve společnosti. S podobnou výzvou přišli také studenti, některé vysoké školy a některé osobnosti kulturního života.

"Jsme více než zneklidněni skutečností, že politicky motivované násilí a výhrůžky začínají být v České republice praxí, která je nejenom přehlížena, ale ze strany některých vysoce postavených politiků dokonce podněcována," uvádějí ve svém prohlášení, které zaslali. Podporují ho třeba Cross Club, Stalin, Containall, Klubovna, Radio 1, Rock Café, Meet Factory, David D Smack U Promotion či A.M. 180.

Argumenty politiků, že zmíněné jednání je důsledkem migrace, multikulturalismu, liberalismu či neomarxismu, signatáři prohlášení hudebních klubů odmítají.

"Žádáme odpovědné složky státní správy a policie, aby řádně vyšetřily všechny násilné útoky i výroky, které je podněcují a které odporují platnému právu. Nechceme, aby situace přerostla do fáze, která připomíná období 30. let minulého století," uvedli.

Školy a studenti se bouří

Nesouhlas s víkendovým děním v hlavním městě vyjádřily také pražská Akademie múzických umění (AMU) a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy.

"Jsem vážně znepokojen projevy extremistického násilí, které se v posledních dnech projevilo pokusem o nábožensky motivovanou vraždu a žhářským útokem na sociální centrum. Podporuji proto všechny iniciativy studentů naší školy, které usilují o demokratickou diskusi a zmírňování společenského napětí," napsal v prohlášení rektor AMU Jan Hančil.

Podle Filozofické fakulty UK je použití násilí proti centru Klinika jen zbabělým gestem těch, kteří nemají odvahu vést dialog s lidmi s odlišným názorem, protože se bojí, že jejich argumenty v něm nedokážou obstát.

Studenti divadelní fakulty AMU ve středu také zveřejnili video, ve kterém vyjadřují nesouhlas s násilným prosazováním názorů. K jejich akci se přidaly také další osobnosti kulturního života. Výzvu mimo jiné podpořili šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar, režisér Jan Hřebejk nebo herci David Matásek a Pavla Beretová.

Při sobotních demonstracích se v Praze stalo několik potyček mezi odpůrci a zastánci uprchlíků. Nejvážnějším incidentem bylo napadení sociálního centra Klinika, které v minulosti pořádalo sbírku oblečení pro uprchlíky. Neznámí útočníci prý do výlohy objektu házeli světlice a dlažební kostky.

Podle aktivisty Arnošta Nováka squateři upozorňují na využívání některého majetku proti veřejnému zájmu, šéfredaktor České justice Robert Malecký oponuje, že právo na majetek je nezpochybnitelné. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy