V kauze zkrachovalé záložny obvinila policie sedmnáct osob

Domácí Domácí
Aktualizováno 10. 4. 2014 11:20
Podle vyšetřovatelů je způsobená škoda přes 1,2 miliardy korun.
Foto: MSD

Praha - V kauze podezřelých transakcí Metropolitního spořitelního družstva (MSD), které skončilo v konkurzu a přišlo o povolení od České národní banky, bylo obviněno sedmnáct osob.

Podle protikorupčních policistů měla skupina způsobit škodu převyšující 1,2 miliardy korun. Stíháni jsou nyní za zpronevěru a legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Detektivové nyní mají zadokumentováno osm dílčích útoků. "Ohledně dalších dílčích útoků je nadále vedeno trestní řízení v procesním stadiu prověřování," řekla dozorující státní zástupkyně Daniela Smetanová.

Vyšetřovatelé rovněž na účtech sedmi osob zajistili finanční prostředky ve výši 274 milionů korun a více než 6,3 milionu eur.

Záložna v konkurzu

MSD poslal do konkurzu loni 23. prosince na návrh vedení záložny Městský soud v Praze. ČNB odňala družstvu povolení působit jako družstevní záložna o necelý týden dřív.

Fond pojištění vkladů začal letos v lednu vyplácet náhrady klientům MSD. Celkem má zhruba 13 600 klientům vydat 12 miliard korun, k čemuž využívá pobočky České spořitelny.

Je to druhá nejvyšší výplata v historii fondu po náhradách pro klienty zkrachovalé Union banky v roce 2003.

Fond vyplatí postupně do roku 2017 veškeré vklady, maximálně ale do 2,744 milionu korun na jednoho vkladatele.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy