Členové MSD se po osmi měsících dočkají svých peněz

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
15. 1. 2014 14:46
Fond pojištění vkladů zahájí výplatu 12 miliard na pobočkách České spořitelny 27. ledna.
Foto: MSD

Praha - Necelých 14 tisíc členů Metropolitního spořitelního družstva (MSD), které je v likvidaci, se dočká svých vkladů na konci ledna. Fond pojištění vkladů oznámil, že výplatu zahájí na pobočkách České spořitelny 27. ledna.

Členové záložny MSD na své peníze čekají od května 2013, kdy Vrchní státní zastupitelství v Praze zablokovalo záložně účty.

Českou spořitelnu fond vybral v minulých dnech v minitendru, kterého se účastnila ještě GE Money Bank. S těmito dvěma bankami má Fond pojištění vkladů uzavřenou rámcovou smlouvu. Členové MSD budou mít na výběr svých peněz čas po dobu tří let, taková je zákonná lhůta.

Fond bude oprávněným osobám vyplácet 100 procent jejich vkladů, maximálně však do limitu 2 744 000 Kč na jednoho vkladatele, což je ekvivalent částky 100 000 eur dle kursu vyhlášeného ČNB ke dni 27. 12. 2013. V tento den ČNB oznámila Fondu pojištění vkladů, že MSD není schopno dostát závazkům vůči oprávněným osobám.

Celková výše výplaty náhrad za záložnu dosahuje částky 12 miliard korun. Po výplatě klientů Union banky v roce 2003 (12,4 miliardy) se tak bude jednat o druhou nejvyšší výplatu v historii existence Fondu pojištění vkladů, který má nyní k dispozici zhruba 30 miliard korun.

Čtěte také: V padlé kampeličce zbylo pět miliard korun ze třinácti ČNB: Největší kampelička nemá peníze, vyplatí je fond Co se dělo v kampeličce: Sto milionů na nákup start-upů

V Metropolitním spořitelním družstvu zbylo pět miliard z celkových třinácti miliard korun. Tři miliardy korun má kampelička na obstavených účtech a v cenných papírech, další dvě miliardy pak v řádně splácených úvěrech. Všechny tyto peníze získá Fond pojištění vkladů.

Záložna přitom poskytla celkem 400 úvěrů za deset miliard korun. Celé tři čtvrtiny těchto pohledávek přitom dlužníci nesplácejí včas nebo je nesplácejí vůbec, řekl Hospodářským novinám insolvenční správce Metropolitního spořitelního družstva Ivo Hala.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Rusko také zakázalo na své území vstup osmi činitelům USA, mimo jiné šéfovi FBI, ředitelce tajných služeb, ministru vnitřní bezpečnosti či generálnímu prokurátorovi.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy