Kampeličky nejsou banky. Omezí se přísněji, než se plánovalo

Jiří Hovorka Radek Bednarčík, Jiří Hovorka
7. 4. 2014 11:25
Česká národní banka chce, aby se záložny skutečně řídily principy družstevnictví a "nehrály si" na banky.
Sídlo ČNB. Ilustrační snímek.
Sídlo ČNB. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Záložny fungují jako akciové společnosti a nepřipomínají družstva, Česká národní banka proto požaduje tvrdou úpravu pravidel, podle kterých nyní fungují. Chystaný předpis má být přísnější než jeho první varianta připravená ještě v součinnosti s ministerstvem financí pod vedením Miroslava Kalouska.

Ministerstvo financí ve spolupráci s Českou národní bankou finišuje s přípravou druhé novely zákona o spořitelních družstvech. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.

Nejen omezení vkladů a vyšší odvody

Oproti původní novele, kterou tehdejší poslanci nestihli schválit před předčasnými volbami a která například chtěla omezit velikost záložny na pět miliard korun nebo zdvojnásobit povinné odvody do Fondu pojištění vkladů, přibyla další omezení.

Česká národní banka chce, aby se záložny skutečně řídily principy družstevnictví a "nehrály si" na banky. Podle viceguvernéra Vladimíra Tomšíka tak centrální banka například navrhla ministerstvu, aby do novely zahrnulo pravidlo "jeden člen = jeden hlas".

"Nechceme, aby někdo z členů mohl ostatní snadno převálcovat, protože si zjistí, jaké jsou členské podíly, a spočítá si, o kolik potřebuje navýšit ten svůj, aby pak mohl záložnu ovládat. Taková praxe totiž může vést k tomu, že se sníží nezávislost kontrolních mechanismů záložny a ta třeba bude poskytovat úvěry ekonomicky spřízněným osobám," vysvětlil záměr ČNB Tomšík.

Krajně nebezpečné a nežádoucí?

Proti tomu ostře vystupuje asociace záložen, podle které už byl tento princip v zákonech dříve zahrnut a byl příčinou kolapsu sektoru v letech 2002 až 2004. "Opětovné zavedení je v přímém rozporu se zájmem o posílení stability sektoru, a proto je považujeme za krajně makroekonomicky nebezpečné a nežádoucí," sdělil tajemník asociace Jan Kotíšek s tím, že v současnosti o těchto věcech s ministerstvem jednají.

Česká národní banka by v novele zákona chtěla také definovat minimální výši členského vkladu, o který členové družstva mohou přijít v případě krachu a který se nyní na trhu často pohybuje od jedné koruny do několika stokorun. Centrální banka požaduje také limit pro úvěry členům družstva.

Chystaná novela je kromě jiného reakcí na vývoj v největší tuzemské záložně v loňském roce, kdy Metropolitní spořitelní družstvo přišlo o licenci.

Podrobnosti o nových pravidlech čtěte v pondělním vydání Hospodářských novin.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy