Členové zkrachovalé kampeličky už vybrali 4,5 miliardy

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 27. 1. 2014 16:57
Začala výplata ze zákonného pojištění přes pobočky České spořitelny
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po téměř tři čtvrtě roce se členové Metropolitního spořitelního družstva opět mohou dostat ke svým penězům. Fond pojištění vkladů v pondělí zahájil výplatu ze zákonného pojištění.

Výplata probíhá od dnešního rána v 627 pobočkách České spořitelny po celé republice. "Do současné chvíle (16:45 - poznámka redakce) byla vyplacena více než třetina klientů MSD (4300), v objemech se celkově vyplatilo 4,5 miliardy korun. Převážnou většinu tvoří nadále bezhotovostní výplaty, v hotovosti si klienti odnesli zhruba 140 milionů korun," říká Helena Matuszná, mluvčí České spořitelny.

Vypláceny jsou částky do maximální výše pojištění vkladů, která činí 100 tisíc eur na jednoho vkladatele, tedy 2 744 000 korun podle kurzu koruny k euru z 27. prosince 2013 (kdy Česká národní banka Fondu pojištění vkladu oznámila, že největší tuzemská záložna nemá dostatek prostředků na výplatu svých členů).

Na výběr peněz mají členové padlé kampeličky tři roky. Celkově bude Fond pojištění vkladů přes pobočky České spořitelny vyplácet vklady ve výši 12 miliard. V záložně přitom mělo zbýt podle informací Hospodářských novin jen pět miliard. Fond má nyní k dispozici zhruba 28 miliard korun.

Česká spořitelna je spolu s GE Money Bank jediná banka v Česku, která má s fondem uzavřenou rámcovou smlouvu pro takovéto případy. Spořitelnu vybral fond pro výplatu členů Metropolitního spořitelního družstva v lednovém minitendru.

Bez speciální nabídky

Proč je taková činnost pro Českou spořitelnu atraktivní? Kvůli zisku to prý nedělá. "Jde o zanedbatelnou částku. V loňském roce jsme se přihlásili do výběrového řízení a byli jsme vybráni pro zajištění výplat vkladů. Vnímáme to jako příležitost demonstrovat, že v bankách jsou na rozdíl od některých nebankovních družstev peníze lidí skutečně v bezpečí," vysvětlila online deníku Aktuálně.cz Klára Pačesová z tiskového oddělení spořitelny.

Spořitelna přitom nebude členům kampeličky aktivně nabízet své vkladové nebo spořicí produkty. "Žádnou speciální nabídku pro ně nemáme," potvrzuje Pačesová.

Nad limit je 112 vkladů

Nárok na výplatu náhrady vkladu má celkem 13 622 klientů zkrachovalé záložny, přičemž průměrná výše vkladu na jednoho klienta je 888 075 korun. Částku do 300 000 korun mělo v záložně uloženo 33 procent klientů, částku od 300 000 do jednoho milionu pak 31 procent, více než jeden milion korun pak 38 procent střadatelů.

Foto: MSD

Mezi klienty Metropolitního spořitelního družstva bylo i 112 těch, jejichž úspory v den vyhlášení insolvence přesáhly hranici 2 744 000 korun, tedy maximální možnou sumu, na níž se pojištění vkladů vztahuje. Peníze nad tuto částku v celkové výši 80 milionů korun tak musí nárokovat prostřednictvím insolvenčního řízení.

Na největší nápor žadatelů o výplatu náhrady vkladů jsou podle fondu připraveny pražské pobočky České spořitelny. Právě v hlavním městě mělo Metropolitní spořitelní družstvo nejvíce klientů (27 %), následuje Brno se 17 % členů.

Z pohledu průměrného věku obsahovalo portfolio zkrachovalé záložny klienty ve věku 56 a více let (47 %), následně ve věku 36 až 55 let (36 %) a 18 až 35 let (18 %).

"Výplata náhrad vkladů je připravena. Klienti MSD tak nyní musí pouze přijít s platným občanským průkazem či pasem na pobočky České spořitelny, případně se nechat zastoupit na základě úředně ověřené plné moci, a peníze jim až do výše limitu budou převedeny na jiný účet či vyplaceny v hotovosti," říká výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů Renáta Kadlecová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 3 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy