V Česku prudce roste počet otrav z jídla. Kvůli zabíjačkám

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
14. 6. 2015 19:10
Lékaři napočítali během prvních čtyř měsíců letošního roku až šedesátkrát víc otrav z potravin než ve stejném období v předchozích deseti letech.
Zabíjačka. Ilustrační foto
Zabíjačka. Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pozor na jitrnice a tlačenky, varují zdravotníci. Během prvních čtyř měsíců letošního roku totiž způsobily až šedesátkrát víc otrav než ve stejném období v předchozích deseti letech. Lékaři nahlásili za leden až duben dokonce 356 bakteriálních otrav.

Podle Marty Príkazské z centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu jde o otravy z vepřového masa a zvěřiny.

"V anamnéze nemocných byla například konzumace jitrnice a tlačenky z obchodní sítě, dále vepřového masa, paštiky nebo ovarového kolena," shrnula lékařka. Otravy vznikaly také z masných výrobků z divočiny.

Vepřové maso a zvěřina mohly mít na svědomí také větší množství případů akutní žloutenky typu E - jednoho ze zánětlivých onemocnění jater, které způsobuje virová infekce. Lékaři od ledna do dubna napočítali 149 případů, to je až dvakrát víc než v předchozích deseti letech.

Tato choroba přitom může být fatální pro těhotné ženy nebo lidi s chronickým onemocněním jater. Podle Petra Husy z Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno na ni umírá až čtvrtina budoucích matek a šedesát procent pacientů s poškozenými játry. "Velmi těžký průběh choroby mívají alkoholici," upozornil Husa.

Podle praktického lékaře Jana Jelínka by si proto měli lidé dávat pozor na to, jaké jídlo konzumují a odkud ho berou. "Problém nastává hlavně u nevhodně skladovaných potravin," zhodnotil Jelínek.

Množí se otravy z plísní

Na skutečnost, že v Česku přibývá otrav z jídla, nedávno upozornila také Světová zdravotnická organizace (WHO). Důvodem je podle ní například to, že se do Česka dostávají nové a vysoce nebezpečné plísně a bakterie, které se dříve vyskytovaly jen na jihu Evropy.

Může za to globální oteplování a dovoz většího množství potravin ze zahraničí. Třeba v loňském roce naměřili čeští hydrometeorologové vůbec nejvyšší průměrnou teplotu za posledních padesát let - činila 9,4 stupně Celsia a překonala dlouhodobý průměr o celé dva stupně Celsia

"Stále častěji se tak u nás objevují například mykotoxiny, tedy plísně, které napadají révové víno. Doposud jsme byli zvyklí, že se tyto plísně vyskytují jen na jihu Evropy," potvrdil Jiří Ruprich z Centra zdraví, výživy a potravin v Brně.

Mykotoxiny se podle něj mohou objevit třeba v kukuřici, ořechách nebo v koření. Způsobují otravy, napadají ledviny a játra, kromě toho ničí takzvané beta buňky slinivky břišní, takže vyvolávají diabetes.

Problematické sladké krémy a syrové maso

Problematické jsou ale i mikroorganismy. Podle Petra Petráše z Národního referenčního pracoviště Státního zdravotního ústavu způsobují otravy z jídla hlavně toxiny zlatého stafylokoka, který má dobré podmínky k rozmnožování například v cukrářských výrobcích a omáčkách.

Za průjmovými onemocněními může stát také Bacillus cereus – tedy bakterie, která se ráda množí v nevhodně skladované vařené stravě.

Nevolnosti a otravy způsobují i Clostridium perfringens a Vibrio parahaemolyticus. To jsou zase bakterie, které se vyskytují v nedostatečně tepelně zpracovaném mase. "U těchto bakterií ale jde většinou jen o lokální epidemie," podotýká Petráš.

 

Právě se děje

Další zprávy