Na migranty jsme připraveni, zjistil středočeský hejtman po cvičení. Syřany hráli budoucí policisté

ČTK ČTK, Eliška Mainclová
Aktualizováno 12. 4. 2016 15:12
Středočeský kraj je na případný příliv uprchlíků připraven. Podle hejtmana Miloše Petery, který cvičení Migrace 300 nařídil, se ukazuje, že bezpečnostní složky by migrační vlnu zvládly. Simulace zajištění tří stovek uprchlíků probíhala na berounské policii, podílelo se na ní několik desítek policistů. Středočeský kraj na spolupráci s Integrovaným záchranným sborem vyhradil celkem 60 milionů, další cvičení většího rozsahu se chystají na září.
Policisté po jednom vyváděla z autobusu cizince-figuranty. Někteří měli na hlavách šátky.
Policisté po jednom vyváděla z autobusu cizince-figuranty. Někteří měli na hlavách šátky. | Foto: ČTK

Beroun- Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera uspořádal cvičení, aby ověřil připravenost bezpečnostních složek na nenadálý příliv migrantů.

„Chtěli jsme si vyzkoušet celou proceduru, která s tím souvisí, a zmapovat silné a slabé stránky,“ uvedl v průběhu cvičení Petera. „Migrační krizi řeší prakticky celá Evropa. České republiky, a tím i Středočeského kraje, se dosavadní uprchlické vlny prakticky nedotkly, ale situace se neustále mění,“ objasnil důvody svého nařízení.

Středočeský poslanec za ČSSD Richard Dolejš podobné akce podpořil: „Cvičení považuji za signál pro všechny nelegální migranty, že Česká republika je připravena těmto negativním jevům čelit.“ Doufá, že se migrační vlna Česku bude nadále vyhýbat. 

Do cvičení Migrace 300 se v úterý zapojilo několik desítek středočeských policistů. Cvičilo se od půlnoci. Scénář počítal s tím, že na hranicích byly zadrženy tři tisíce migrantů.

Policisté reálně zkoušeli pouze koordinaci rozdělování potenciálních uprchlíků. Do areálu berounské policie pak dopoledne přijel autobus s 30 figuranty z řad budoucích policistů, kteří představovali zadržené Iráčany a Syřany. Zbytek z hypotetického počtu 300 migrantů, kteří by podle kvótních dohod krajů připadli na střední Čechy z celkového počtu běženců, by putoval do Příbrami, Benešova, Kutné Hory a Sadské.

Další cvičení bude na podzim

Policisté figuranty po jednom vyváděli z autobusu, kontrolovali, zda nejsou ozbrojeni. Následovala identifikace buď na základě dokladů, případně prostřednictví tlumočníků. Následně by migranty převezla eskorta do pražské centrály, kde by proběhla identifikace na základě otisků v celoevropské databázi. Zjišťovalo by se, jestli dotyční nepožádali o azyl v jiné zemi.

Středočeský kraj chystá ve spolupráci s ministerstvem vnitra další velké cvičení na září. Jeho tématem bude i ochrana vodních zdrojů a obyvatelstva, v úvaze jsou i silniční kontroly. Podílet se na něm budou i jeden nebo dva sousední kraje.

Policie už testovala v březnu, jak by zvládla případně obnovení pohraničních kontrol v Jihočeském a Jihomoravském kraji. Cvičení Vlna ukázalo, že policie bude potřebovat mobilní zařízení pro snímání otisků, které dokáže na místě porovnat otisk prstu cizince s existující databází.

Během celého loňského roku cizinecká policie evidovala 8563 lidí, kteří byli v zemi nelegálně. Nejčastěji se jednalo o Syřany, kteří tvořili zhruba čtvrtinu. Za první dva měsíce letošního roku zadržela policie 983 lidí, kteří na naše území vstoupili nelegálně. V souvislosti s uprchlickou vlnou je ale počet daleko nižší, v detenčních zařízeních se momentálně nachází 92 nelegálních imigrantů.

 

Právě se děje

Další zprávy