Foto: Hranice přepadena, nepřítel pálí. Podívejte se, co všechno musí řešit "záložáci" v Libavé

Foto: Hranice přepadena, nepřítel pálí. Podívejte se, co všechno musí řešit "záložáci" v Libavé
Už od rána tu očekávají příjezd nejvyššího náčelníka.
Nízká oblačnost a husté sněžení nad prostorem Českomoravské vysočiny znemožnilo vzlet vrtulníku náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře.
Do největšího vojenského prostoru Libavá severovýchodně od Olomouce přijel s tříhodinovým zpožděním.
Nová legislativa umožní od července vysílat zálohy k plnění vojenských úkolů, především při živelních katastrofách, ostraze objektů i hranic. Je třeba zálohy vycvičit a začlenit k jednotkám. Právě probíhající cvičení Hradba 2016 je největším v historii  a zúčastní se ho 1100 mužů a žen z aktivních záloh.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
9. 3. 2016 15:35
Česká armáda má přes dvacet tisíc vojáků. Stačí jedna mimořádná událost jako ostraha vybuchlého muničáku ve Vrběticích a nejsou lidi. Náčelník generálního štábu Josef Bečvář chce volat do zbraně záložáky. Aktivní zálohy mají dnes asi 1250 mužů a žen odhodlaných účastnit se výcviku a v případě potřeby vyměnit své civilní zaměstnání za službu vlasti. Od léta začne platit nový zákon, který umožní vyslat je do akce. Do deseti let plánuje generální štáb mít v záloze 5000 vojáků připravených zastoupit profesionální vojáky. A to i na zahraničních misích. Mohli by pomáhat při živelních pohromách, ostraze objektů i hranic. Právě na to je má připravit probíhající cvičení ve vojenském prostoru Libavá.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy