Foto: Hranice přepadena, nepřítel pálí. Podívejte se, co všechno musí řešit "záložáci" v Libavé

Foto: Hranice přepadena, nepřítel pálí. Podívejte se, co všechno musí řešit "záložáci" v Libavé
Už od rána tu očekávají příjezd nejvyššího náčelníka.
Nízká oblačnost a husté sněžení nad prostorem Českomoravské vysočiny znemožnilo vzlet vrtulníku náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře.
Do největšího vojenského prostoru Libavá severovýchodně od Olomouce přijel s tříhodinovým zpožděním.
Nová legislativa umožní od července vysílat zálohy k plnění vojenských úkolů, především při živelních katastrofách, ostraze objektů i hranic. Je třeba zálohy vycvičit a začlenit k jednotkám. Právě probíhající cvičení Hradba 2016 je největším v historii  a zúčastní se ho 1100 mužů a žen z aktivních záloh.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
9. 3. 2016 15:35
Česká armáda má přes dvacet tisíc vojáků. Stačí jedna mimořádná událost jako ostraha vybuchlého muničáku ve Vrběticích a nejsou lidi. Náčelník generálního štábu Josef Bečvář chce volat do zbraně záložáky. Aktivní zálohy mají dnes asi 1250 mužů a žen odhodlaných účastnit se výcviku a v případě potřeby vyměnit své civilní zaměstnání za službu vlasti. Od léta začne platit nový zákon, který umožní vyslat je do akce. Do deseti let plánuje generální štáb mít v záloze 5000 vojáků připravených zastoupit profesionální vojáky. A to i na zahraničních misích. Mohli by pomáhat při živelních pohromách, ostraze objektů i hranic. Právě na to je má připravit probíhající cvičení ve vojenském prostoru Libavá.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy