Praha - Případ poslance Davida Ratha není jediným palčivým problémem, se kterým se musí vedení socialistů popasovat kvůli klesajícím preferencím.
Z průzkumů veřejného mínění, které si nechal Lidový dům zpracovat v první polovině června letošního roku, vyplývá, že straně, zaklínající se formulemi o rovnoprávnosti žen a mužů, utíkají voličky.
Pokles je i v interních dokumentech socialistů považován za "drastický" a situace za "kritickou", jedná se totiž o jejich tvrdé voličské jádro.
Podle dokumentu věnujícímu se podpoře ČSSD pro parlamentní volby jde o ztrátu šesti procentních bodů jen od února (z 30 na 24 procent). Další průzkum, věnující se podpoře ČSSD v krajských volbách, ukazuje propad ještě hlubší - jde o devět procentních bodů (nyní 24 procent).
"ČSSD by se měla tento výpadek snažit překonat soustředěním se na některá dlouhodobě palčivá ženská témata (zaměstnanost žen, skloubení rodinného a pracovního života, dostupnost školek a jeslí)," nabízí možnou cestu zpět k přízni voliček průzkum s názvem "ČSSD v poločase vlády pravice v Česku".
Deník Aktuálně.cz má oba průzkumy k dispozici. Agentura STEM v nich oslovila 1112 respondentů, pod oběma dokumenty je podepsán i hlavní analytik Lidového domu Oto Novotný.
Podle předsedy socialistů Bohuslava Sobotky se socialisté skutečně hodlají na ženskou otázku zaměřit. Jako první krok uvádí, že zvýšili zastoupení žen v jejich stínové vládě - Zdeňka Škromacha, který se rozhodl odejít, nahradila jihočeská politička Ivana Stránská.
Nápravu pak vidí zejména v tématech, která už zazněla jako doporučení v komentáři k průzkumu. "Znovu chci také otevřít debatu uvnitř ČSSD na téma zastoupení žen na našich kandidátkách," uvedl.
Ženy vs. pánský klub
Příčiny ve své odpovědi ponechal bez komentáře. Otevřenější byly ovšem jeho kolegyně, které se tématu žen v politice v rámci sociální demokracie věnují.
To, že se od sociální demokracie voličky odvrací, je příliš nepřekvapuje. Jejich kolegové je svými vystoupeními přehluší a to se nyní negativně úročí. Veřejný prostor za socialisty obsadili Bohuslav Sobotka, Lubomír Zaorálek, Jeroným Tejc, občas se objeví Jiří Dienstbier či Michal Hašek.
"ČSSD upozorňovala, že se vládní reformy dotýkají negativně především žen a dětí. Problém je s tématy. Když se s něčím svým přihlásím, většinou zvítězí hlavní politická témata a jejich nositeli jsou u nás muži," přiznává stínová ministryně pro lidská práva Michaela Marksová-Tominová.
"Nemyslím si ani, že by to dělali naschvál, spíš si to neuvědomují. Bavíme se o tom teoreticky, odkývají to, a když se to má převést do praxe, tak se na to zapomíná," líčí debaty v Lidovém domě. Aktuální průzkum pak bere jako další podpůrný argument pro vnitrostranickou diskusi. Ona sama by pak byla pro zavedení kvót na kandidátkách.
Chucpe politika a kauza Rath
Podle místopředsedkyně ČSSD Marie Benešové se na klesající podpoře voliček promítá zejména aféra kolem exhejtmana Davida Ratha. "Ženy mají větší míru citlivosti na to, co je chucpe," míní.
Ani ona pak nepodezírá své kolegy z vedení, že by jí odsouvali záměrně, spíše sebekriticky přiznává, že se mnohých tiskových konferencí nemůže zúčastňovat kvůli vlastnímu pracovnímu vytížení. Většina výstupů se odehrává ve sněmovně "za běhu" a ona tím, že není ani poslankyní ani senátorkou, není po ruce.
"Když jsem například u soudu v Kolíně, je nereálné, abych se dostavila v určitý čas do sněmovny," tvrdí. Na výstupy pro veřejnost si tak vyhradila alespoň pátky, kdy zasedá politické grémium a stínová vláda ČSSD.
Na "pánský klub" v čele ČSSD upozorňuje i předsedkyně Sociálnědemokratických žen Jindřiška Maršová, vedle toho ovšem podotýká, že chybí ženy s politickým názorem.
"Je potřeba přesvědčit mladé ženy, aby se do veřejného dění zapojily, obecně se jim totiž tento styl politiky nelíbí a nemají na něj ani čas," míní. Jako její kolegyně pak přiznává, že by mohly pomoci právě v českém prostředí tolik odsuzované kvóty.
Chybí ČSSD političky nebo charismatičtí politici? Diskutujte zde