Opařená univerzita. Pedagog se přiznal ke korupci v kauze bývalé náměstkyně ministra

Jan Horák Jan Horák
27. 5. 2024 16:12
Univerzita Pardubice je v situaci, ve které se ještě neocitla. Jeden z jejích pedagogů se přiznal ke korupci. V minulosti se podílel na manipulaci soutěže o veřejnou zakázku financovanou ministerstvem vnitra. Prosadila ji náměstkyně ministra, kterou jmenoval tehdejší šéf resortu Milan Chovanec (ČSSD). Pedagog se k věci odmítl vyjádřit.
Bývalá náměstkyně ministra vnitra Milana Chovance Monika Pálková.
Bývalá náměstkyně ministra vnitra Milana Chovance Monika Pálková. | Foto: ČTK

Docent Vladimír Němec na profilu na sociální síti zprostředkující pracovní kontakty LinkedIn pod svou fotografií uvádí, že "život je hra". Ale při jedné hře překročil zákon. Aktivně se zapojil do machinace s veřejnou zakázkou za necelých 40 milionů korun, aby ji získaly předem vybrané univerzity. Včetně té jeho.

Po čtyřletém vyšetřování se k činu přiznal včetně toho, že tehdejší ředitelce Nemocnice Bulovka Andree Vrbovské zaplatil statisícovou nelegální provizi. Němec minulý měsíc s Vrchním státním zastupitelstvím v Praze uzavřel dohodu o vině a trestu, kterou bude v pátek schvalovat Městský soud v Praze.

Na pardubické univerzitě je docent výrazným pedagogem. Na Dopravní fakultě Jana Pernera už sice nemá manažerskou funkci, působí na katedře letectví, kterou ale založil a roky řídil. Univerzita Pardubice nyní k deliktu svého předního zaměstnance musí přijmout stanovisko.

"Bezodkladně se tím budeme zabývat"

"Vedení fakulty ani vedení univerzity nemá povědomí o dohodě, kterou podle vašich informací docent Vladimír Němec v tomto případu uzavřel. Je to zcela nová informace. Touto skutečností se budeme bezodkladně zabývat," sdělila Aktuálně.cz mluvčí univerzity Martina Macková.

Jaké konkrétní kroky je univerzita připravena podniknout, není jasné. Macková na doplňující dotazy reagovala omluvou, že na ně teď nelze odpovědět, protože je příliš brzy. Podle informací Aktuálně.cz se však v první řadě čekalo na rektora Libora Čapka, který byl do konce minulého týdne v zahraničí.

Podle zdrojů redakce má naplno vedení univerzity začít konat ve chvíli, až soud dohodu v pátek schválí. Jejím obsahem je pokuta tři miliony korun, Němec bude splácet 75 tisíc měsíčně. Do vězení nepůjde. Po schválení dohody bude na univerzitě působit pedagog pravomocně odsouzený za korupci.

Zmanipuloval zakázku pro vlastní univerzitu

Zákoník práce neupravuje možnost propustit zaměstnance za úmyslný delikt, po němž nenásleduje vězení. V akademickém prostředí se k takovým věcem přistupuje z pohledu prestiže. Jak plyne z informací redakce, pro univerzitu je zločin jejího předního pedagoga velký reputační problém. Němec otevřeně porušil její etický kodex.

"Akademický pracovník zachovává ve své práci vysoký standard dodržování lidských mravních principů a etických zásad, plně respektuje zásady tohoto kodexu," zní jedna za zásad kodexu. Další říká, že pedagog "neobhajuje a nekryje neetické chování a jednání". Zločin je v přímém rozporu s oběma.

Němcovi může před rektorem a jeho nejbližšími spolupracovníky, takzvaným kolegiem, přitížit to, že spáchal delikt, z něhož profitovala sama univerzita. Díky jeho manipulaci získala peníze, na které neměla nárok. Inkasovala patnáct milionů korun. Redakce mu volala, psala SMS i e-maily, Němec na nic z toho nereagoval.

Upevnění klientelistických vazeb

Podle policie se plán na možnost pokoutně dosáhnout na veřejné peníze zrodil v červenci 2016 v hlavách tehdejší náměstkyně ministra vnitra Chovance pro programové řízení Moniky Pálkové, ředitelky Bulovky Vrbovské, jednoho z náměstků šéfa hasičského sboru Františka Vavery, pedagoga Stanislava Szaba a Němce samého.

"Společně vymyslí projekt související s činností (hasičského sboru), který (Vavera) a (Pálková) z titulu svých funkcí prosadí jako předmět zakázky poptávané ministerstvem vnitra, přičemž společně nastaví parametry zakázky tak, aby vyhovovaly požadavkům jimi preferovaných institucí," stojí v návrhu dohody o vině a trestu, kterou redakce získala.

Docent Vladimír Němec.
Docent Vladimír Němec. | Foto: Univerzita Pardubice

Vavera vedle pozice ve vedení hasičského sboru tehdy působil coby šéf jedné z kateder Západočeské univerzity v Plzni, Szabo přednášel na Technické univerzitě v Košicích a Němec v Pardubicích. Část úvazku však měl i v Košicích, kde se seznámil se Szabem. Peníze ze zakázky skončily ve zmíněných univerzitách.

"Mimo jiné tím sledovali vlastní prospěch spočívající v upevnění vzájemných klientelistických vazeb s osobami zastávajícími významné posty ve státní a akademické sféře a v zavázání si těchto osob v očekávání nejrůznějších forem protislužeb," stojí v dohodě, v níž se Němec přiznal ke zjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

300 tisíc korun jako provize od Němce

Ministerstvo vnitra zakázku za 38,6 milionu korun s názvem "Simulace zásahu u leteckých nehod", jejíž náplní bylo vytvoření metodiky výcviku hasičů a simulátoru pro zásahy u leteckých nehod, zadalo sdružení zmíněných univerzit v srpnu 2017. Košice si vzaly 18,5 milionu korun, Plzeň 4,6 milionu korun a Pardubice zbytek.

Ředitelka Bulovky Vrbovská měla dohodnutou provizi 300 tisíc korun, jinými slovy úplatek. Platit měl Szabo, ten však vycouval. Proto jí předal "300 tisíc korun ze svých prostředků Němec, neboť mu (Vrbovská) pohrozila, že pokud peníze nedostane, zařídí, že bude zakázka zrušena", stojí v dohodě, na jejíž uzavření upozornily Seznam Zprávy.

Ředitelka Vrbovská byla s náměstkyní ministra vnitra Pálkovou kamarádka, dnes žádná z nich na těchto pozicích nepůsobí. Zatímco se Němec přiznal, Vrbovská, Pálková, náměstek generálního ředitele hasičského sboru Vavera a pedagog Szabo trvají na nevině. Nyní čekají, zda je státní zástupce obžaluje.

"Jejich jednání se kvalifikuje jako zločin zneužití pravomoci úřední osoby a zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Vyšetřování bylo ukončeno a věc byla státnímu zástupci předložena s návrhem na podání obžaloby," sdělil dozorový žalobce Zdeněk Matula z úřadu pražské vrchní žalobkyně.

 

Právě se děje

Další zprávy