Korupčníka z pražské nemocnice převezla vlastní advokátka, teď jdou policisté po ní

Jan Horák Jan Horák
28. 12. 2023 5:30
Policie podle zjištění Aktuálně.cz zahájila trestní stíhání advokátky, která zastupovala podnikatele odsouzeného v korupční kauze kolem pražské Fakultní nemocnice Bulovka. Jeho bývalé firmy začaly po ženě vymáhat peníze za advokátní služby, které pro ně ve skutečnosti neodvedla. Při vedení několika následných soudních sporů advokátka podle kriminalistů podváděla.
Podnikatel Tomáš Horáček
Podnikatel Tomáš Horáček | Foto: HN – Michaela Danelová

Podnikatel původem z Ústeckého kraje Tomáš Horáček, dlouhé roky spjatý s ČSSD a později s hnutím ANO, strávil v roce 2018 šest měsíců ve vazbě. Policie ho jako hlavního aktéra stíhala v případu korupce při zadávání veřejných zakázek na úklid a vjezdový systém ve Fakultní nemocnici Bulovka.

Předloni v prosinci se Horáček se žalobcem za souhlasu soudu domluvil na vině a trestu. Součástí dohody bylo již odsezených šest měsíců, pokuta pět milionů korun a sedmiletý zákaz působení ve vedení firem. Podnikatel při byznysu spolupracoval s pražskou advokátkou Ninou Rydlovou. Když byl ve vazbě, jeho společnostem fakturovala i služby, které neodvedla.

Dnes už bývalé Horáčkovy firmy se rozhodly vymáhat peníze zpět, šlo o více než milion korun. Na Rydlovou podaly několik žalob. Jak zjistilo Aktuálně.cz, advokátka při vedení dvou sporů o peníze podle kriminalistů podváděla. Měla předložit nepravdivý dokument, policie ji proto letos na podzim obvinila.

Obvinění z maření spravedlnosti

"Pod dozorem Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 je vedeno trestní řízení ve věci obviněné fyzické osoby, která v rámci civilního řízení v postavení jedné ze sporných stran jako podstatný důkaz předložila padělanou listinu. Jednání je kvalifikováno jako maření spravedlnosti," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala.

Rydlová ve dvou případech s celkem třemi bývalými Horáčkovými společnostmi v červenci 2020 u soudu argumentovala listinou, na níž byl podpis manažera, který pro Horáčka podniky řídil. Jeho signatura měla dokládat, že Rydlová rozporované právní služby odvedla. Podpis byl sice pravý, ale potvrzení o odvedené práci z pohledu vyšetřovatelů nikoliv.

"Věděla, že toto prohlášení je padělané tím způsobem, že text byl ex post doplněn na (manažerem) podepsaný bianco papír," stojí v trestním spisu v listině, s níž se Aktuálně.cz seznámilo. Rydlová měla k prázdným papírům s podpisem manažera přístup. Kamarádce se přitom svěřila s obavami, že se na její podvod přijde.

Rydlová se bránila proti zahájení stíhání stížností, ale nadřízené Městské státní zastupitelství v Praze ji tento měsíc zamítlo. Advokátce v případě uznání viny hrozí až pět let vězení. V reakci pro Aktuálně.cz odmítla, že udělala cokoliv trestného. Tvrdí, že k předepsaným listinám neměla přístup a svědci vystupující proti ní jsou pod Horáčkovým vlivem. 

Hrozí jí pozastavení praxe

"Česká advokátní komora vede se jmenovanou (Rydlovou) řízení o pozastavení výkonu advokátní praxe, řízení dosud nebylo skončeno," sdělila Aktuálně.cz mluvčí komory Iva Chaloupková. Profesní spolek sdružující tuzemské advokáty se možností dočasně zakázat Rydlové její profesní působení zabývá právě kvůli tomu, že ji kriminalisté obvinili.

Policie původně letos v srpnu případ odložila. Dozorová žalobkyně však její rozhodnutí zrušila s tím, že důkazy stačí k zahájení stíhání. "Společnosti z mé bývalé skupiny se domáhaly peněz za právní služby, které nebyly provedeny. Paní advokátka v takové chvíli neváhala předložit nepravdivé záznamy o těchto službách," sdělil Aktuálně.cz ke kauze Horáček.

V původním případu vedle něj uvízli bývalí ředitelé Fakultní nemocnice Bulovka Andrea Vrbovská a František Novák i ekonomická náměstkyně Marie Nushiová. Celkem policie stíhala deset lidí a tři firmy. Naprostá většina z nich stejně jako Horáček požádala o uzavření dohody o vině a trestu, jedny z posledních byly schváleny letos na podzim.

Policie rozkrývala zakázky v nemocnici Bulovka i v dalších kauzách, Horáček jako spolupracující obviněný jí poskytl svědectví. Jak v říjnu upozornily Seznam Zprávy, policie ukončila vyšetřování soutěže na dodání lineárního urychlovače za 160 milionů korun. Podle policie bylo v zakázce připraveno až deset milionů na korupci. Úplatek 50 tisíc měl podle obvinění převzít bývalý poslanec ODS Marek Šnajdr.

 

Právě se děje

Další zprávy