Unikátní filmy StB: Rozehnání demonstrací v srpnu 1969

Pavel Baroch
21. 8. 2009 17:01
Na našich ulicích je zase klid, oznamuje jeden snímek

Praha - Ústav pro studium totalitních režimů zveřejnil na svých internetových stránkách pět unikátních filmů, které natočila StB v srpnu 1969.

Před 40 lety se u příležitosti prvního výročí sovětské okupace uskutečnily v Praze, Brně či Liberci masové demonstrace. Proti českým občanům nezakročili sovětští vojáci, ale čeští milicionáři, příslušníci bezpečnosti a česká armáda.

"Stanovisko vedení je takové, že to, co se odváží aktivního odporu někde na ulici nebo něco podobného, rozbijeme nemilosrdně, ať by to stálo, co stálo," prohlásil už v červenci 1969 na poradě hlavního štábu Lidových milicí Gustáv Husák, který v čele KSČ vystřídal reformátora Alexandera Dubčeka.

Na Husákova slova skutečně velmi brzy došlo. Při brutálních zásazích proti demonstrantům, kdy byly použity vodní děla, slzné granáty, transportéry, tanky či samopaly, zemřelo pět lidí, stovky osob utrpěly zranění, mnohdy velmi vážná.

Příprava byla důkladná, jako na občanskou válku

Filmy Státní bezpečnosti, které zveřejnil Ústav pro studium totalitních režimů, ukazuje přípravu bezpečnostních složek, ale také zásah proti demonstrantům v Praze a v Liberci. (Všechna videa jsou k prohlédnutí - ZDE)

"Při četbě dokumentů vzniká dojem, že se režim připravoval téměř na občanskou válku," citovala ČTK historika Oldřicha Tůmu z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.

A teď už je na našich ulicích zase klid

Součástí unikátních filmů je i snímek sestříhaný pro interní potřebu bezpečnosti. Má název "Tajné - srpen1969" a v jeho úvodu se uvádí: "Film byl natočen v srpnu 1969 při zásahu příslušníků Veřejné bezpečnosti a ČSLA proti výtržníkům a kontrarevolučním živlům v Praze a v Liberci."

Ve filmu jsou i velmi detailní záběry demonstrantů při rozebírání dlažby a stavbě barikády na Jungmannově náměstí v Praze. Záběry z Liberce ukazují potyčky s příslušníky pořádkových sil včetně použití slzného plynu a vodních děl.

Konec filmu uvozuje titulek: "Na našich ulicích je zase klid." A pak následují záběry pokojného života v centru Prahy. Husákově normalizaci už nestálo nic v cestě.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy