Brňané proti sovětské okupaci. Rozehnali je čeští milicionáři

Brňané proti sovětské okupaci. Rozehnali je čeští milicionáři
Novinka proti demonstrantům dovezená z Polska - vrhač slzných granátů
Vodní dělo na Masarykově třídě
Demonstranti v České ulici
Kropící vodní dělo na křižovatce Masarykovy třídy, Zelného trhu a Orlí ulice
Foto: Moravské zemské muzeum Brno
Pavel Baroch
20. 8. 2009 16:20

Před čtyřiceti lety, 21. srpna 1969 vyšly tisíce Brnňanů do ulic, aby demonstrovaly proti roční okupaci sovětské armády. Dvoudenní manifestace ovšem nerozehnaly sovětské tanky, ale čeští milicionáři, vojáci a příslušníci VB. Za pomocí vodních děl či slzných granátů.

Právě proto je tento den označován za faktický začátek normalizace.

Spolu s Prahou byly brněnské demonstrace největší v republice, což Ústav pro studium totalitních režimů spolu s Archivem bezpečnostních složek a Moravským zemským muzeum připomíná na právě zahájené výstavě.

Při demonstracích zahynuli dva lidé a stovky jich byly zraněny. "Brno 1969 je mementem konce 'pražského jara' a nástupu normalizace i kvůli tomu, že zde vyhasly dva lidské životy a bylo mnoho zraněných," řekl jeden z autorů výstavy Milan Bárta z Ústavu pro studium totalitních režimů."

 

Právě se děje

před 31 minutami

Czech Point bude od 25. října mimo provoz, odstávka potrvá tři dny

Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, bude kvůli přechodu na nové technické vybavení od příštího pátku tři dny mimo provoz. Na jeho kontaktních místech si lidé nebudou moci pořídit žádný výpis ani využít žádnou jinou službu od 25. října 20:00 do 29. října 06:00. Na webu systému to uvedlo ministerstvo vnitra, které projekt řídí. Lidem doporučuje, aby si potřebné výpisy obstarali mimo uvedenou dobu.

Podle vnitra v době odstávky Czech Point nebude v provozu ani úřednický [email protected] a nebude možné se prostřednictvím služby JIP/KAAS přihlásit do řady agendových informačních systémů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy