Brňané proti sovětské okupaci. Rozehnali je čeští milicionáři

Brňané proti sovětské okupaci. Rozehnali je čeští milicionáři
Novinka proti demonstrantům dovezená z Polska - vrhač slzných granátů
Vodní dělo na Masarykově třídě
Demonstranti v České ulici
Kropící vodní dělo na křižovatce Masarykovy třídy, Zelného trhu a Orlí ulice
Foto: Moravské zemské muzeum Brno
Pavel Baroch
20. 8. 2009 16:20

Před čtyřiceti lety, 21. srpna 1969 vyšly tisíce Brnňanů do ulic, aby demonstrovaly proti roční okupaci sovětské armády. Dvoudenní manifestace ovšem nerozehnaly sovětské tanky, ale čeští milicionáři, vojáci a příslušníci VB. Za pomocí vodních děl či slzných granátů.

Právě proto je tento den označován za faktický začátek normalizace.

Spolu s Prahou byly brněnské demonstrace největší v republice, což Ústav pro studium totalitních režimů spolu s Archivem bezpečnostních složek a Moravským zemským muzeum připomíná na právě zahájené výstavě.

Při demonstracích zahynuli dva lidé a stovky jich byly zraněny. "Brno 1969 je mementem konce 'pražského jara' a nástupu normalizace i kvůli tomu, že zde vyhasly dva lidské životy a bylo mnoho zraněných," řekl jeden z autorů výstavy Milan Bárta z Ústavu pro studium totalitních režimů."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy