Přesně před 40 lety milicionáři ukončili Pražské jaro

Pavel Baroch
22. 8. 2009 12:30
Demonstranty v srpnu 1969 nerozehnali Rusové, ale Češi
Vodní dělo na Masarykově třídě
Vodní dělo na Masarykově třídě | Foto: Moravské zemské muzeum Brno

Brno - Přesně před 40 lety, při prvním výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy se v Brně pokusil napodobit upáleného Jana Palacha mladý dělník. Polil si kalhoty technickým benzínem a vyběhl na ulici v centru města.

Na obrubníku zakopl, upadl a benzin z rozlité láhve začal rychle hořet. Okolo stojící lidé naštěstí mladíka rychle uhasili a ačkoli měl četné popáleniny, nebylo nakonec jeho poranění vážné.

Vzpomínka na devatenáctiletého Jana Poláška je součástí ojedinělé výstavy v Brně, kde se 21. a 22. srpna 1969 odehrály spolu s Prahou největší protesty proti sovětské okupaci. Při ostrých pouličních střetech zahynuli dva lidé, stovky byly zraněny.

Demonstranty ovšem nerozháněli sovětští vojáci, ale čeští milicionáři, příslušníci Bezpečnosti a česká armáda. Stejně tomu bylo i v jiných městech. Proto se o 21. srpnu 1969 mluví také jako o definitivním konci Pražského jara a nástupu normalizace.

"Proti demonstrantům v Brně bylo nasazeno celkem 620 příslušníků Sboru národní bezpečnosti. Vedle nich se na zákrocích podílelo 370 vojáků, 380 milicionářů a 120 příslušníků jednotek civilní obrany," uvádí se na výstavě, kterou upořádal Ústav pro studium totalitních režimů spolu s Archivem bezpečnostních složek a Moravským zemským muzeem.

Tanky, transportéry, vodní děla

Aby nastolily "veřejný pořádek", použily ozbrojené složky proti Brňanům dvanáct transportérů, tři tanky s radlicemi, tři vodní děla, dva tanky, vrhače slzných granátů a další techniku.

První nepokoje se v Brně odehrály 21. srpna okolo jedenácté před polednem, kdy stovky lidí chtěli uctít květinami a svíčkami uctít dva muže zastřelené před rokem sovětskými vojáky.

Srpen 1968 v Praze
Srpen 1968 v Praze | Foto: Ústav pro soudobé dějiny

Na náměstí Svobody nakonec bezpečnost musela nasadit vodní děla. Demonstranti stavěli barikády, takže Bezpečnost musela přivolat posily včetně obrněných transportérů.

Střelba zabila dva lidi

Bezpečnostní složky vytlačovaly demonstranty pomocí transportérů, vodních děl a slzných granátů z centra města. Ale "vyčistit" ulice se jim dlouho nedařilo.

"Příslušníci Lidových milicí, kteří nevydrželi psychický tlak, jemuž byli vystaveni, zahájili ze samopalů střelbu do vzduchu. Lidé začali utíkat. Během zmatené střelby byl v Orlí ulici smrtelně zraněn Stanislav Velehrach," připomíná se na jednom z panelů na výstavě v Brně.

"O několik set metrů dál poblíž vyústění ulici 9. května do náměstí Rudé armády (dnes Moravské náměstí) byla na útěku zasažena střelou do hlavy Danuše Mrázková," uvádí se na expozici.

Ostré střety v centru Brna pokračovaly až do pozdních večerních hodin. "Zejména ze strany milicionářů docházelo k případům brutálního fyzického násilí vůči zatčeným, kteří se již nemohli bránit," konstatuje se na výstavě.

Učeň skončil na vozíku

Protestní demonstrace pokračovaly v i 22. srpna 1969. Proti Brňanům nastoupilo 280 příslušníků VB, 200 milicionářů, 300 vojáků, 5 obrněných transportérů a 3 tanky s radlicemi.

V Orlí ulici, kde byl den před tím zastřelen Stanislav Velehrach, byl při venčení psa těžce zraněn náhodnou střelbou sedmnáctiletý zednický učeň Jiří Ševčík.

"Utrpěl poškození míchy, které ho upoutalo na invalidní vozík. Trvalé následky si nesl až do konce svého života," připomíná se na unikátní brněnské výstavě.

 

Právě se děje

Další zprávy