Letos 30. dubna v osm hodin večer ve Vraném nad Vltavou vtrhl opilý muž do objektu bývalé papírny v Nádražní ulici. S sebou měl nůž. Nejprve v prvním patře budovy poškodil na několika místech stěnu. Po zhruba půl hodině se přesunul na ochoz v hale, kde se konala oslava narozenin.
"Zas*aný, vym*daný Ukrajinci! Já vás vyřeším a pobiju! Židovský, ukrajinský šmejdi! Ukrajinské svině, které zavinily válku!" křičel. Někteří rodiče s dětmi z místa utekli. Jiní ho upozornili, že tam Ukrajinci nejsou. Že jsou Češi. Pachatel pak vytáhl z bundy nůž a křičel dál. "Nejste Češi, jste zrádci, proradné zaprodané svině. Židi zas*aní, povraždím vás i s vašimi dětmi!"
V červenci na něj podal státní zástupce obžalobu. V té době už muž seděl ve vazbě, kde skončil hned po zadržení policií ještě v den incidentu. Hlavní líčení proběhlo u Okresního soudu Praha-západ rychle, stačilo jedno jednání. Muž dostal za opilství trest 20 měsíců ve vězení s ostrahou. Rozsudek je pravomocný.
Čtyři delikty v jednom
"Odsouzený se dopustil činu jinak trestného, který má znaky výtržnictví, násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci, vyhrožování s cílem působit na úřední osobu a nebezpečného vyhrožování," popsal Aktuálně.cz mluvčí soudu Dominik Duchoň, jakých činů se pachatel v opilství dopustil.
Muž přitom věděl, že nesmí pít. A že pokud je pod vlivem alkoholu, nemá nad sebou kontrolu. Přesně v takovém stavu však vyrazil do bývalé papírny na oslavu. Když po prvním výlevu vytáhl na přítomné nůž a vyhrožoval jim podřezáním, na místo dorazilo několik hlídek policie a také strážníků z nedalekého Vestce.
Na výzvy policistů k opuštění objektu nereagoval. Přítomným naopak začal nadávat do "ukrajinských židovských zaprodanců". Vykřikoval také nacistické heslo Juden raus! (Židé pryč!). V tu chvíli ho začala policie pacifikovat, aby ho vyvedla. "Ukrajinský zrádci, já si vás najdu, zabiju vás, podřežu vás, zabiju vaše děti!" křičel na policisty. Stejně vyhrožoval i záchranářům, kteří si ho kvůli zranění na ruce venku převzali.
Bývalá papírna ve Vraném
Papírna ve Vraném nad Vltavou byla v provozu od roku 1837. O šestnáct let později se její součástí stala tiskárna rakousko-uherských bankovek. Vyráběly se tu také tenké tiskové a technické papíry, které měly odbyt po celém světě.
V roce 2000 papírna provoz ukončila, o dva roky později ji zaplavila velká voda. Dnes je místo brownfieldem, který se snaží obnovit investoři. "V pronajatých prostorách tam fungovala galerie, kde se konaly umělecké happeningy, výstavy a další akce. Je to přístupný areál, s pronájmem tam není problém," popsal místostarosta Vraného Stanislav Drábek.
"Obžalovaný se po vyhlášení rozsudku vzdal odvolání (…) a zároveň prohlásil, že si nepřeje, aby v jeho prospěch podaly odvolání jiné oprávněné osoby," píše se k postoji muže ke svému provinění v rozsudku, který soudkyně Lucie Kantorová vynesla v srpnu a jejž Aktuálně.cz získalo. Pachatel byl od loňského září v podmínce za výtržnictví a také za výrobu a přechovávání drog.
Několik Ukrajinců, kteří uprchli před ruskou invazí, ve Vraném přebývá. První tam dorazili hned v březnu, několik dní po začátku okupace. "Když sem někdo přijde, je to slušný člověk. S Ukrajinci nemáme problém. Pokud má někdo výhrady k nim, je to jeho problém," řekl Aktuálně.cz místostarosta obce Stanislav Drábek.
Vyhoštění za okupační "Z"
Kauzu vede Nejvyšší státní zastupitelství ve skupině deliktů, jež souvisí s podporou ruské agrese na Ukrajině. Podle posledních dostupných údajů eviduje policie v této souvislosti 267 oznámení, u 76 z nich spustila trestní řízení, z toho ve 40 případech padlo obvinění. Podle údajů úřadu nejvyššího žalobce soudy obdržely také dvě obžaloby a dva návrhy na potrestání.
"Dále jsme zaznamenali čtyři trestní stíhání v souvislosti s jednáním namířeným vůči Rusku (ruské menšině, symbolům a tak dále), z toho v jednom případě bylo stíhání podmíněně odloženo a v jednom zrušeno," sdělil už dříve Aktuálně.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.
Nejtvrdší trest za přímou podporu ruské války na Ukrajině dostal německý občan, který letos v březnu přijel na Chomutovsko natankovat. Na zadním skle auta měl nalepený papír se symbolem "Z" v barvách ruské vojenské stuhy a nápisem v azbuce "Své neopustíme". Písmeno "Z" i stuha jsou symboly ruské okupace Ukrajiny.
"Ve zmíněné trestní věci byl obžalovanému uložen trest vyhoštění za přečin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia," uvedl už dříve pro Aktuálně.cz mluvčí chomutovského soudu Petr Vaněk. Délku vyhoštění stanovil soud na čtyři roky. Během této doby nesmí dotyčný vstoupit na území Česka. Verdikt není pravomocný.