Olomouc - Olomoucký vrchní soud vyhověl stížnosti žalobce v případu údajného šéfa lihové mafie Radka Březiny.
Rozhodnutí senátu znamená, že částí jeho kauzy se bude muset začít zabývat olomoucký krajský soud. Březina i jeho bratr tím tak zůstávají ve vazbě.
Krajský soud chtěl původně případ bratrů Březinových vrátit do přípravného řízení a spojit jej s další údajnou trestnou činností, kterou se podařilo policistům nedávno rozkrýt. Pokud by se tak stalo, bratři by se dostali na svobodu. Skončila by jim totiž vyšetřovací vazba.
Případem by se mohl soud v Olomouci zabývat podle soudce v květnu.
Vrchní soud se stížností zabýval v neveřejném zasedání, své rozhodnutí zatím nezdůvodnil, protože jej účastníci řízení ještě neobdrželi. Svým rozhodnutím napadené usnesení z podnětu stížnosti státního zástupce zrušil a soudu prvního stupně uložil, aby ve věci znovu jednal a rozhodl.
Žalobce z brněnské pobočky vrchního státního zastupitelství Michal Galát rozhodnutí vrchního soudu přivítal. "Jsem rád, vidím to jako pozitivní krok a správné rozhodnutí. Obava, že se dostanou z vazby, tím pominula. Ve vazbě zůstávají, důvody tam jsou," řekl Galát.
Svou stížností napadl na konci ledna rozhodnutí krajského soudu, který vrátil případ Březiny, jeho bratra Tomáše a dalšího muže týkající se skrytých zásob nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí do přípravného řízení.
Soudce tím chtěl tuto kauzu spojit s dalším novým trestním stíháním v souvislosti s letošním odkrytím činnosti takzvané lihové mafie. Podle soudce Eduarda Ondráška by mohlo jít o mnohem závažnější trestnou činnost, než jak byla podána původní obžaloba.
Galát však poukazoval na to, že obhájci se tímto krokem snaží hlavně dostat Březinovy z vazby. Pokud by se případ vrátil zpět na jeho stůl, zbývalo by jim do konce vyšetřovací vazby pouhých sedm dnů. Radek Březina je nyní ve vazbě kvůli hrozbě ovlivňování svědků i kvůli obavě z útěku.
Soudce Ondrášek v pondělí řekl, že jednání nařídí poté, co mu rozhodnutí soudu přijde. V kalendáři však bude muset najít šest jednacích dnů. "Mělo by to být velmi rychlé, věc mám už nastudovanou. Předpokládám, že by to mohlo být někdy v průběhu května," uvedl.
Kromě nálezu nelegálních skladů s lihem se Březinovo jméno objevilo v souvislosti s nedávným zátahem policie. V případu takzvané lihové mafie policisté při akci na Moravě obvinili 15 lidí, sedm z nich je ve vazbě, včetně Březinovy manželky.
Podle žalobců mohli na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun. Radek Březina čelí i podezření, že z vazby nabídl policistovi desetimilionový úplatek a snažil se ovlivňovat svědky. Prý chtěl podplatit i žalobce a soudce. Hrozí mu až 16 let.
Figuruje i v případu, kdy policie v únoru našla v průmyslovém areálu v centru Zlína množství zbraní a výbušnin. Budova podle údajů v katastru nemovitostí patří jeho otci. Policie věc vyšetřuje pro podezření z nedovoleného ozbrojování.
Na stopu zbraní mohl policii navést jeho bratr Tomáš, který už na konci ledna u olomouckého krajského soudu uvedl, že v souvislosti s rozkrýváním lihové mafie žádá o statut spolupracujícího obviněného.