Praha - Více než dvacet let byl Tomáš Haišman vysokým úředníkem ministerstva vnitra, kde roky šéfoval odboru azylové a migrační politiky. V devadesátých letech vytvářel zásady českého přístupu k běžencům a ještě donedávna tak rozhodoval o osudech žadatelů o azyl v tuzemsku.
Minulý týden ale na ministerstvu vnitra skončil, místo toho se stane diplomatickým zástupcem Česka v Kosovu. Vystudovaného etnologa si veřejnost pamatuje kvůli loňským výrokům o běžencích, kterými stranil odpůrcům migrace, a také kvůli odmítání kvót na přerozdělení migrantů.
Jeho konec na vnitru ministerstvo potvrdilo a nahradilo jej dlouholetou zástupkyní Pavlou Novotnou. "Do funkce byla jmenována od minulého pátku," řekla vedoucí komunikace ministerstva vnitra Lucie Nováková.
O Haišmanově nástupu do diplomatických služeb psalo Aktuálně.cz už na jaře, plán na jeho jmenování do Kosova nyní redakci potvrdily dva zdroje z diplomatických kruhů. Ministerstvo zahraničí se zatím nevyjádřilo. "Personální změny dopředu nekomentujeme," uvedla mluvčí ministerstva Irena Valentová.
Už v létě ale vyprší tříletý mandát Ivu Šilhavému, současnému vedoucímu zastupitelského úřadu v kosovské Prištině. Haišman jeho místo převezme nejdříve na podzim, protože ještě není zaměstnancem ministerstva zahraničí a musí projít několika školeními.
Schwarzenberg: Kosovo je jako Palestina
Sám Haišman redakci nebral telefon. Už v březnu ale Aktuálně.cz potvrdil, že se má stát vysokým diplomatem na Balkáně, odkud v devadesátých letech uprchly tisíce lidí před válkou v Jugoslávii. Právě v té době začal svou kariéru experta na migraci. V Kosovu nebude působit jako velvyslanec, ale jako chargé d’affaires.
Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) vidí Haišmanovo pověření jako zajímavou volbu. "Jeden z nejvyšších úředníků ministerstva vnitra, který vytvořil tuzemské zásady přijímání uprchlíků, se vydá do Kosova, což je místo, které pro diplomata není lehké. Bude mít hodně práce, podmínky tam nejsou jednoduché. Podobná je i Palestina. Na tahle místa chodí lidé, kteří to mají mít těžké," řekl Schwarzenberg.
V poslední době se Haišman objevoval v médiích hlavně kvůli svým ostrým vyjádřením o uprchlické vlně do Evropy. Loni na podzim vystoupil ve sněmovně na semináři o migraci, kde pronesl několik odmítavých výroků na adresu migrantů.
Ke kvótám, podle nichž chtěla Evropská unie přerozdělovat uprchlíky mezi své členské státy, zase uvedl: "Musíme říct ďáblovi ne!" Svoje odmítavé tvrzení vysvětloval tak, že evropská komise provádí neomarxistické sociální experimenty. O běžencích, kteří přicházejí přes Turecko a Středozemní moře, pak prohlásil, že nejde o uprchlíky, ale o ekonomické migranty. "Poznámky o tom, že někdo je xenofob, by se daly obměnit tím, že někdo je sociální experimentátor," řekl tehdy.