Tvrdá akce Kůrovec. Šumava otráví kmeny chemií

Pavel Baroch
19. 4. 2012 10:38
Kritici se snaží rozhodnutí národního parku zvrátit u ministerstva životního prostředí
Past na kůrovce: trojnožka je napuštěná chemikáliemi.
Past na kůrovce: trojnožka je napuštěná chemikáliemi. | Foto: Jaromír Bláha, Hnutí Duha

Vimperk - Na Šumavě začíná letošní tažení proti kůrovci.

A vedení národního parku hodlá kromě motorových pil nasadit k jeho likvidaci znovu i chemikálie.

Správa parku už sama sobě vydala příslušnou výjimku ze zákona o ochraně přírody a krajiny, takže může po lesích rozestavit otrávené trojnožky nebo kmeny postříkané insekticidy.

"V Národním parku Šumava přetrvává kalamitní situace způsobená přemnožením kůrovců," uvádí se v dokumentu, v němž odbor státní správy národního parku povoluje ředitelství národního parku použít chemické přípravky.

"V ochraně lesa musí být proto využíváno všech použitelných metod pro zabránění dalšímu šíření kůrovců v porostech Národního parku Šumava," uvádí se dále v povolení, které má Aktuálně.cz k dispozici.

Loňské porušení zákona

Podle této zprávy jsou škody, které se způsobí těžbou kůrovcových stromů nebo jejich odumřením, významnější než důsledky včasného a šetrného použití biocidu. S tím nesouhlasí ekologické Hnutí Duha, které bylo účastníkem řízení, v němž šumavský park vydával povolení na použití chemikálií.

Snímky z loňského chemického boje s kůrovcem:

"Jedovaté pesticidy by se neměly používat ani v hospodářském lese, natož v národním parku. Otrávené stromy totiž zabijí často víc jiného hmyzu než samotných kůrovců. Umírají tak i přirození nepřátelé kůrovce," řekl Aktuálně.cz Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Dodal, že se organizace už proti rozhodnutí parku odvolala k budějovickému pracovišti ministerstva životního prostředí. Stejně jako loni, kdy s odvoláním u ministerstva z procesních důvodů uspělo.

Foto: Ludvík Hradilek

Nad ředitelem parku Janem Stráským navíc kvůli loňskému použití chemikálií visí hrozba pokuty. Loni na jaře totiž park umístil otrávené návnady na kůrovce bez patřičné výjimky ze zákona o ochraně přírody a krajiny, takže Česká inspekce životního prostředí zahájila s vedením parku správní řízení.

Nebojte se, je to bezpečné

Z toho se vedení Národního parku Šumava poučilo a letos si vydalo patřičnou výjimku v souladu se zákonem.

"Efektivní ochrana lesa se bez moderních metod včetně použití nutného množství insekticidů prostě neobejde," řekl Aktuálně.cz mluvčí parku Pavel Pechoušek. "Je to metoda správná a na území Národního parku Šumava používaná od jeho založení v různém rozsahu každý rok."

Mluvčí uvedl, že chemie se bude používat přesně podle schváleného povolení, tedy například mimo I. zóny parku nebo mimo prameniště a zamokřená území - a vše jen v nejnutnějším rozsahu.

Vyhrocená situace na Šumavě:

"Na obranná zařízení jsou lákáni aktivně pouze lýkožrouti smrkoví. Negativní ovlivnění jiných živočichů není žádnou studií relevantně prokázáno," tvrdí Pechoušek.

Vědci před chemií varují

Jiný názor mají desítky vědců z Jihočeské univerzity, Přírodovědecké fakulty nebo Botanického ústavu. Podle Centra pro výzkum biodiverzity jde o nejhorší způsob "ochrany" před kůrovcem.

"Insekticidy mají malý účinek, neboť lýkožrouta, žijícího pod kůrou, vůbec nezasáhnou, zato však zahubí miliony jedinců jiných druhů hmyzu, které žijí na povrchu," uvedlo centrum na jaře ve svém prohlášení.

Foto: Ludvík Hradilek

"Mnohé z těchto druhů jsou ohrožené, chráněné, mimo jiné i celoevropskou sítí chráněných území Natura 2000. Chemické zásahy by pochopitelně měly značně negativní dopad na hodnocení České republiky Evropskou komisí, včetně citelných finančních následků," upozorňují vědci.

Ostuda národního parku

Jaromír Bláha z Hnutí Duha doplnil, že přes otrávené brouky se jedy dostávají dál do potravních řetězců.

"Bylo prokázáno, že v lesích, kde byly postřiky použité, kvůli tomu umírají mláďata hmyzožravých ptáků, například sýkorek," řekl Bláha, podle něhož jsou biocidy nebezpečné i pro člověka.

Předchozí vedení parku sice chemikálie taky používalo, ale slibovalo, že s nimi skončí. "Jejich používání v národním parku považujeme za nesmyslné a v minulosti udělené výjimky za ostudu Národního parku Šumava," řekl Bláha.

 

Právě se děje

Další zprávy