Šumava po bitvě. Válka neskončila

Šumava po bitvě. Válka neskončila
Cestou k nejcennějším partiím Šumavy si dávejte pozor na kamióny odvážející dřevo.
Tři týdny v létě se tu scházely každé ráno desítky lidí, kteří si myslí, že prales se nepěstuje.
Většina Čechů je přesvědčena, že jsou naivní a Šumavě škodí.
Ředitel parku Jan Stráský říká, že přirozený les bez pomoci lidí neporoste.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
14. 10. 2011 9:00

Filipova huť - V létě byl les kolem Ptačího potoka mediálním centrem republiky.

Řev motorových pil, křik policistů i skučení demonstrantů už dávno ustalo. Dnes tu leží tisíce pokácených stromů.

Měl tu být prales. Jen se neví, jestli ho vypěstujeme, nebo vyroste sám.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy