Tunelování bez trestu. Lidé z Union banky mají amnestii

Radek Nohl Radek Nohl
2. 1. 2013 16:49
Při pádu Union banky přišlo 130 tisíc lidí o téměř 17 miliard korun

Praha - Kauza obřího pádu Union banky, při které přišlo 130 tisíc lidí o téměř 17 miliard korun, končí u ledu.

Rozsáhlý případ, označovaný za učebnicový příklad tunelování, se totiž díky amnestii prezidenta Václava Klause definitivně zastavuje, a pětice obžalovaných tak skončí bez trestu.

Vyhlášení pravomocného rozsudku přitom bylo naplánováno už na 22. ledna 2013.

"Ano, dá se říct, že tento případ končí u ledu," potvrdil deníku Aktuálně.cz soudce ostravského krajského soudu Igor Krajdl. 

Podle něj trestní stíhání v této kauze začalo v roce 2003, respektive o rok později. A tak se na ni vztahuje Klausova amnestie. Ta říká, že budou ukončeny případy táhnoucí se déle než osm let, v nichž hrozí trest do hranice deseti let.

"Ještě se k tomu musí sejít senát, ale už sepisuji rozhodnutí," dodal Krajdl.

Věřitelé si řekli o 17,2 miliardy

Bez trestu tak podle něj definitivně skončí pětice tehdejších manažerů a členů představenstva banky Jiří Babiš, Miroslav Fučík, Tomáš Michal, Alena Pejčochova a Tomáš Seidler.

Václav Klaus.
Václav Klaus. | Foto: ČTK

A ti podle obžaloby měli nevýhodnými transakcemi připravit banku o čtyři miliardy korun.

Policisté přitom během vyšetřování mimo jiné zjistili, že pětice rozhodla o poskytnutí úvěrů, které většinou nebyly spláceny vůbec, nebo jen částečně, a navíc dlužníkům byla opakovaně prodlužována lhůta splatnosti.

Navíc bylo běžné, že půjčky v řádu až stovek milionů byly použity k řešení předchozích úvěrů u Union banky.

Samotný spis ke kauze měl na 100 tisíc listů a během přelíčení vypovídalo na 110 svědků.

K soudu se kvůli krachu banky přihlásilo 75 tisíc věřitelů, kteří si nárokovali pohledávky za 17,2 miliardy korun. Kvůli tomu, že případ končí, tak zřejmě žádné peníze zpět už nedostanou.

Roselliho amnestie asi mine

V souvislosti s Union bankou měli být souzeni také italský finančník a někdejší člen představenstva Union Group Giuseppe Roselli, který zastupoval společnost Investmar.

Jeho se amnestie ale týkat zřejmě nebude, protože v jeho případě bylo trestní stíhání zahájeno až po roce 2005.

Investmar Union banku od roku 2002 ovládala a v únoru 2003, dva týdny před uzavřením poboček banky, si nechala nezákonně proplatit 35 milionů korun a na dalších 30 milionů už měla uzavřenou smlouvu.

Tehdy tak došlo k absurdní situaci. Investmar coby investor bance vůbec finančně nepomohl. Naopak odčerpal z ní desítky milionů korun a definitivně se podepsal na jejím pádu.

Co říkáte na amnestii Václava Klause? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Policie v Londýně zakázala další protesty hnutí Extinction Rebellion

Londýnská policie zakázala další protesty členů ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) v britské metropoli. V prohlášení z pondělního večera podle BBC varovala, že kdo se demonstrací zúčastní od pondělních 22:00 SELČ, může být zatčen. Někteří aktivisté ale v úterý podle agentury Reuters v protestech pokračovali, jejich cílem se stalo sídlo ministerstva dopravy.

Jedna ze zakladatelek hnutí vyšplhala nad vchod do budovy na protest proti plánovanému projektu trati pro vysokorychlostní vlaky, který si podle kritiků vyžádá kácení lesů. Pak se snažila kladivem rozbít skleněnou výplň. Aktivistku nakonec sundal jeden z policistů.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Cizinci, kteří v Praze brutálně napadli číšníka, si odsedí pět let ve vězení

Bratři Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let za napadení číšníka. Podle vrchního soudu spáchali ublížení na zdraví, ne pokus o vraždu.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Pietní místo na Betramce popeláři uklidili, vzkazy a dárky si rodina ponechá

Svíce a květiny, které lidé v uplynulých dnech přinesli před dům zesnulého zpěváka Karla Gotta v pražské ulici Nad Bertramkou, byly v noci na pondělí uklizeny. Úklid veřejné komunikace měl původně začít v pondělí, na přání rodiny byl ale termín odložen. Gottova rodina večer informovala, že vzkazy a dárky z pietního místa před vilou si ponechá, další využití svící a květin zvažovala.

"Vzkazy a dárky si rodina ponechá jako památku, stejně jako svíce a část květin, a zvažuje několik možností, jak je ještě využít, aby nesly vzpomínku na odchod Karla Gotta," napsala v pondělí na oficiálních stránkách zpěváka jeho mluvčí Aneta Stolzová.

V pondělí bylo již uklizeno i pietní místo v Kinského zahradě, které magistrát zřídil po dohodě s rodinou a bylo otevřeno do nedělní půlnoci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy