Tunelování bez trestu. Lidé z Union banky mají amnestii

Radek Nohl Radek Nohl
2. 1. 2013 16:49
Při pádu Union banky přišlo 130 tisíc lidí o téměř 17 miliard korun

Praha - Kauza obřího pádu Union banky, při které přišlo 130 tisíc lidí o téměř 17 miliard korun, končí u ledu.

Rozsáhlý případ, označovaný za učebnicový příklad tunelování, se totiž díky amnestii prezidenta Václava Klause definitivně zastavuje, a pětice obžalovaných tak skončí bez trestu.

Vyhlášení pravomocného rozsudku přitom bylo naplánováno už na 22. ledna 2013.

"Ano, dá se říct, že tento případ končí u ledu," potvrdil deníku Aktuálně.cz soudce ostravského krajského soudu Igor Krajdl. 

Podle něj trestní stíhání v této kauze začalo v roce 2003, respektive o rok později. A tak se na ni vztahuje Klausova amnestie. Ta říká, že budou ukončeny případy táhnoucí se déle než osm let, v nichž hrozí trest do hranice deseti let.

"Ještě se k tomu musí sejít senát, ale už sepisuji rozhodnutí," dodal Krajdl.

Věřitelé si řekli o 17,2 miliardy

Bez trestu tak podle něj definitivně skončí pětice tehdejších manažerů a členů představenstva banky Jiří Babiš, Miroslav Fučík, Tomáš Michal, Alena Pejčochova a Tomáš Seidler.

Václav Klaus.
Václav Klaus. | Foto: ČTK

A ti podle obžaloby měli nevýhodnými transakcemi připravit banku o čtyři miliardy korun.

Policisté přitom během vyšetřování mimo jiné zjistili, že pětice rozhodla o poskytnutí úvěrů, které většinou nebyly spláceny vůbec, nebo jen částečně, a navíc dlužníkům byla opakovaně prodlužována lhůta splatnosti.

Navíc bylo běžné, že půjčky v řádu až stovek milionů byly použity k řešení předchozích úvěrů u Union banky.

Samotný spis ke kauze měl na 100 tisíc listů a během přelíčení vypovídalo na 110 svědků.

K soudu se kvůli krachu banky přihlásilo 75 tisíc věřitelů, kteří si nárokovali pohledávky za 17,2 miliardy korun. Kvůli tomu, že případ končí, tak zřejmě žádné peníze zpět už nedostanou.

Roselliho amnestie asi mine

V souvislosti s Union bankou měli být souzeni také italský finančník a někdejší člen představenstva Union Group Giuseppe Roselli, který zastupoval společnost Investmar.

Jeho se amnestie ale týkat zřejmě nebude, protože v jeho případě bylo trestní stíhání zahájeno až po roce 2005.

Investmar Union banku od roku 2002 ovládala a v únoru 2003, dva týdny před uzavřením poboček banky, si nechala nezákonně proplatit 35 milionů korun a na dalších 30 milionů už měla uzavřenou smlouvu.

Tehdy tak došlo k absurdní situaci. Investmar coby investor bance vůbec finančně nepomohl. Naopak odčerpal z ní desítky milionů korun a definitivně se podepsal na jejím pádu.

Co říkáte na amnestii Václava Klause? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy