Klid před bouří? Extremismus v Česku stagnuje

Jakub Novák
30. 7. 2012 22:29
Situaci by mohla narušit rostoucí nespokojenost s politikou, tvrdí zpráva BIS
Foto: Policie ČR

Praha - Podle českých bezpečnostních složek u nás ve druhém čtvrtletí letošního roku nedošlo k výraznějším projevům extremismu a obě scény, pravicová i levicová, do určité míry stagnují.

Rostoucí nespokojenost s politickou situací by však mohla v nedaleké budoucnosti "stimulovat činnost nových platforem či radikálních uskupení a jedinců."

Takové jsou některé ze závěrů BIS a ministerstva vnitra.

"Česká neonacistická scéna jako celek nefunguje a tvoří ji hlavně lokální skupiny," shrnuje BIS stav pravicového extremismu u nás v posledních měsících.

Podle českých zpravodajců se extremistům z pravé části spektra v současnosti nedaří najít žádný sjednocující trend nebo prvek.

Právě "proto tu v současnosti neexistují žádné hierarchicky uspořádané a celorepublikové struktury, jako tomu bylo v minulosti u Národního odporu," píše se zase ve zprávě odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra.

Česká krajní levice působila podle BIS v posledním půlroce o něco aktivněji, příležitost k tomu dostala zejména v souvislosti se zaváděním vládních reforem a nevoli, kterou u lidí vyvolávají.

Ministerstvo vnitra potom již v úvodu zprávy trochu ironicky komentuje výrazný neúspěch prvomájových akcí na obou stranách extrémistických barikád.

Extremisté v "motýlích kuklách". Mění se

Podle závěru obě scény, jak levicová, tak pravicová, procházejí v současnosti generační obměnou.

Ta zasáhla zejména Národní odpor, z něhož odešli někteří starší aktivisté. Část z nich se však pouze stáhla z veřejnosti a nadále zůstává v rámci struktur organizace aktivní.

"V řadách militantů probíhá tichý vývoj. Část starších aktivistů se navrátila zpět k tradičním neonacistickým dogmatům," píše se také ve zprávě ministerstva vnitra.

V rámci postupného rozpadu Národního odporu došlo k odchodu některých jeho členů a jejich zapojení do činnosti dělnické strany.

Poznáte nepřizpůsobivé? Tady je kapesní průvodce Made in Czech

Právě DSSS byla totiž jednou z mála organizací, která v uplynulém období zaznamenala zvýšenou aktivitu, a to zejména v souvislosti s krajskými volbami a sháněním hlasů nutných k prezidentské kandidatuře předsedy strany Tomáše Vandase.

DSSS: Tematicky "vyprázdněná" strana?

DSSS však zatím stále doplácí na svou neschopnost oslovit širší veřejnost a jejími hlavními tématy strany tak zůstávají Romové a problémy v sociálně vyloučených lokalitách.

Kromě toho však dělnická strana v rámci své činnosti postupně prohlubuje spojenectví s německými "kolegy" - z těch politických je to především strana SPD; její další vazby na radikálnější členy pravicového spektra jsou odhadnutelné také z nových webových stránek "Svobodný odpor", z nichž vede přímý odkaz na oficiální stránky strany.

Podívejte se: Pochod radikálů v Chánově

Tento web stojí za pozornost už zejména z toho důvodu, že by se z něho mohla, podle zprávy ministerstva, v budoucnu stát jakási sjednocující platforma pravicových extremistů.

Roztříštěná levice

Podle zprávy vystupovala roztříštěně také levicová extremistická scéna, která se však v některých otázkách - například v rámci protestů proti smlouvě ACTA, či studentského Týdne neklidu - dokázala dočasně sjednotit.

Levicoví aktivisté v poslední době stáli zejména za přípravou různých protestů a happeningů, mezi jinými šlo třeba o stanový tábor na pražském Klárově.

Poměrně málo aktivní pak byly jak antifašistické, tak radikálně komunistické nebo marxisticko-leninské skupiny.

Podívejte se: První máj v Praze

Mladí a neklidní

Výrazné názorové rozdíly a individuální výstupy některých aktivistů byly příčinou toho, že krajní levice zůstala vnitřně rozpolcená i během příprav prvomájových akcí; přesto jsou zde znát snahy o sjednocení anarchistické a anarchoautonomní scény.

V čele těchto aktivit je podle zprávy v současnosti zejména organizace Alerta a Lukáš Borl.

V posledním půlroce byl mimo jiné zaznamenán zvýšený počet útoků levicových aktivistů proti sympatizantům pravicového extremismu - zajímavý je v tomto případě nízký věk útočníků (do dvaceti let) svědčící o aktivním přístupu nastupující generace.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy