Obce se nebudou muset zbavovat strážníků-extrémistů

Jakub Novák
9. 12. 2012 10:25
Podle navržené novely dostanou obce možnost informovat se o extrémistech mezi strážníky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Město Český Krumlov

Praha - Na extrémisty v řadách městské policie doposud legislativa paradoxně nijak nepamatovala. 

Změnit by to mohla novela zákona o obecní policii, která nastoupila svoji cestu sněmovnou a v úterý prošla prvním čtením - bohužel jen okrajově a částečně.

Navržená legislativa totiž sice nově umožňuje nezaměstnat strážníka, který jakýmkoliv způsobem sympatizuje s extrémisty, nebo se dokonce na činnosti nějakého takového hnutí či organizace sám podílí, ale nezakládá obci povinnost tuto skutečnost zjišťovat.

Novela zákona o obecní policii nepovažuje sympatizanty extrémistických či rasistických hnutí za spolehlivé a tedy způsobilé k výkonu této funkce.

V případě podezření na takovéto chování by obec získala možnost konzultovat tuto skutečnost se státní policií a případně takového uchazeče odmítnout.

Foto: Lukáš Drštička

Ty tak mají pouze možnost se v případě podezření obrátit na státní policii, učinit tak ale nemusí.

"Obec je podle tohoto návrhu oprávněna o tyto informace požádat, ale není ji založena povinnost to udělat," říká mluvčí ministerstva vnitra Denisa Čermáková.

Je trochu s podivem, že současná legislativa nenabízí ani tuto možnost.

A i když ministerstvo vnitra tvrdí, že jde pouze o jednotlivé a výjimečné případy, nemá k tomu žádnou analýzu, která by toto tvrzení potvrdila.

"Jedná se pouze o jednotky případů, nicméně žádné statistiky a podobně neexistují," potvrzuje Čermáková.

Podle aktivistů z Antifašistické akce stojí obecní policie spíše na okraji zájmu v porovnání s armádou a státní policií.

"V situaci, kdy je někdo ve svém okolí profláknutý jako ´skinhead´, by jeho angažmá v obecní policii asi dříve nebo později vzbudilo nějaký zájem," tvrdí prostřednictvím své mluvčí Jany Součkové.

Co se obecní policie týče, vidí aktivisté problém spíše v angažování "intelektuálně podprůměrných jedinců s autoritativními sklony, kteří když dostanou prostor a politickou podporu mohou být nebezpeční svému okolí".

Dalším případem je potom podle nich zapojení příslušníků městské policie do nejnižších pater organizovaného zločinu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy