Policie chce za krach Unionky trest pro celé vedení

Tomáš Fránek
27. 5. 2009 14:17
Škoda se vyšplhala na tři miliardy korun

Praha - Policisté navrhují, aby kvůli zkrachovalé Union bance stanulo před soudem sedm lidí. Podle vyšetřovatelů rozhodovali o poskytování rizikových úvěrů.

Detektivové škodu vyčíslili na více než tři miliardy korun. Všem obviněným hrozí až osm let za mřížemi, informoval mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Policie viní i ředitele

Potrestán by měl být i bývalý šéf banky Radovan Vávra. Toho původně chtěl z obžaloby vynechat olomoucký vrchní státní zástupce.

"Obvinění měli v letech 1999 - 2003 v jednotlivých případech, společně s dalšími odpovědnými osobami, rozhodovat o poskytnutí několika desítek úvěrů, které buď nebyly splaceny vůbec, nebo byly splaceny jen částečně. Dlužníkům byla opakovaně prodlužována lhůta splatnosti. Úvěry v řádech desítek až stovek milionů korun byly často použity k řešení předchozích úvěrů u Union banky," uvedl Skřepek.

Policie uvedla, že banka dávala úvěry lidem, u kterých bylo jasné, že je nebudou splácet nebo firmám, které nevyvíjely žádnou činnost. "Dlužníci často vykazovali extrémně vysokou zadluženost," řekl Škrepek.

Celkem by tak mělo před soudem za machinace v bance stanout devět lidí. Policisté obvinili i dva italské finančníky Giuseppe Roselliho a Paola Catalfama. Jejich podíl na nezákonných transakcích se ale řeší zvlášť.

Krach v roce 2003

"V případě cizinců byl návrh na podání obžaloby podán státnímu zastupitelství loni v listopadu. Nepodíleli se na všem. Proto bylo v jejich případě vyšetřování ukončeno dříve a nyní se dodělal zbytek," uvedl Skřepek.

Italská finanční skupina zastupovaná firmou Invesmart převzala Union banku na konci roku 2002. Počítala přitom s tím, že stát bance finančně pomůže. To se nestalo a banka 21. února roku 2003 zavřela všechny své pobočky v Česku a zkrachovala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy