Extremisté mají radost. Klaus amnestoval vedení DSSS

Jakub Novák
2. 1. 2013 13:38
Prezidentova amnestie se týká předsedy Vandase a tří místopředsedů strany

Praha - Amnestie odcházejícího prezidenta Václava Klause udělala radost českým extremistům.

Prezident totiž svým rozhodnutím amnestoval mimo jiné špičky DSSS - jejího předsedu Tomáše Vandase a místopředsedy Jiřího Štěpánka, Petra Kotába a Martina Zbelu.

Ti byli odsouzeni za svá vystoupení na prvomájové demonstraci na brněnském náměstí Svobody v roce 2009, kterou organizovala Dělnická strana spolu se Svobodnou mládeží Brno.

Na jaké tresty se vztahuje amnestie

  • nepodmíněné tresty do jednoho roku
  • zbytky trestů pro osoby nad 75 let, pokud nebyl trest vyšší než 10 let
  • dosud neskončená stíhání táhnoucí se déle než osm let se sazbou do 10 let
  • zbytky trestů pro osoby nad 70 let, pokud nebyl trest vyšší než 36 měsíců
  • nesmí se jednat o násilné trestné činy
  • omilostněný nesmí být recidivista odsouzený v posledních pěti letech za jiný trestný čin

Městský soud v Brně odsoudil v listopadu 2010 šest členů zrušené Dělnické strany za výroky podněcující k nenávisti vůči přistěhovalcům a etnickým skupinám, zejména Romům, k podmínečným a peněžitým trestům.
 
Podmínečné tresty udělila soudkyně Šárka Schinzelová v rozmezí čtyř až osmi měsíců, udělené pokuty se potom pohybovaly v částkách od 20 do 30 tisíc korun.

Krajský soud v Brně sice verdikt později zrušil a nařídil opětovné projednání kauzy s podrobným výslechem soudního znalce na extremismus Michala Mazla.

Opětovné projednávání celého případu však tresty pro extremisty potvrdilo.

Sám Vandas byl odsouzen ke čtyřem měsícům podmíněně s odkladem na 20 měsíců a pokutě 25 tisíc korun za výrok, že českou zemi "zaplavila ničivá imigrantská vlna tsunami, která ničí vše, co je nám drahé a krásné".

Se stejným trestem vyvázl i místopředseda Petr Kotáb, který mimo jiné parafrázoval písničku Michaela Kocába stylem "Romům, těm je v Čechách hej, Češi jim všechno zaplatěj".

Místopředseda DSSS a šéfredaktor Dělnických listů Martin Zbela byl za podporu Národního odporu odsouzen k podmíněnému trestu 7 měsíců s odkladem na dva roky a nakonec výkonný místopředseda DSSS Jiří Štěpánek byl za kritiku cizinců, kteří "zvyšují kriminalitu v místě" a které označoval za "stepní hordy roznášející nemoci", za kriminalizaci vietnamské komunity a romských občanů odsouzen k nejtvrdšímu trestu osmi měsíců s odkladem na dva roky.
 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Cizinci, kteří v Praze brutálně napadli číšníka, si odsedí pět let ve vězení

Bratři Armin a Aräsh Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let vězení za loňské brutální napadení číšníka v centru Prahy. Pražský vrchní soud potvrdil, že muži spáchali těžké ublížení na zdraví, nikoliv pokus o vraždu, jak skutek kvalifikovala státní zástupkyně. Arminovi snížil odvolací senát trest o půl roku, Aräshovi výši původního trestu potvrdil. Součástí verdiktu je i desetileté vyhoštění obou bratrů z ČR.

Devětadvacetiletý Armin a o tři roky starší Aräsh přicestovali v dubnu 2018 do české metropole s dalšími přáteli na rozlučku se svobodou. Na zahrádce restaurace u obchodního centra Quadrio se skupina dostala do sporu s obsluhou, protože si do podniku přinesla vlastní alkohol a odmítala odejít. Z následné bitky vyšel nejhůře číšník, který přispěchal na pomoc manažerovi restaurace. Po útoku zůstal ležet v bezvědomí s komplikovanými zlomeninami lebky a s krvácením do mozku. Musel se podrobit několika operacím a zažádal si o invalidní důchod.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Policie v Londýně zakázala další protesty hnutí Extinction Rebellion

Londýnská policie zakázala další protesty členů ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) v britské metropoli. V prohlášení z pondělního večera podle BBC varovala, že kdo se demonstrací zúčastní od pondělních 22:00 SELČ, může být zatčen. Někteří aktivisté ale v úterý podle agentury Reuters v protestech pokračovali, jejich cílem se stalo sídlo ministerstva dopravy.

Jedna ze zakladatelek hnutí vyšplhala nad vchod do budovy na protest proti plánovanému projektu trati pro vysokorychlostní vlaky, který si podle kritiků vyžádá kácení lesů. Pak se snažila kladivem rozbít skleněnou výplň. Aktivistku nakonec sundal jeden z policistů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy