Extremisté mají radost. Klaus amnestoval vedení DSSS

Jakub Novák
2. 1. 2013 13:38
Prezidentova amnestie se týká předsedy Vandase a tří místopředsedů strany

Praha - Amnestie odcházejícího prezidenta Václava Klause udělala radost českým extremistům.

Prezident totiž svým rozhodnutím amnestoval mimo jiné špičky DSSS - jejího předsedu Tomáše Vandase a místopředsedy Jiřího Štěpánka, Petra Kotába a Martina Zbelu.

Ti byli odsouzeni za svá vystoupení na prvomájové demonstraci na brněnském náměstí Svobody v roce 2009, kterou organizovala Dělnická strana spolu se Svobodnou mládeží Brno.

Na jaké tresty se vztahuje amnestie

  • nepodmíněné tresty do jednoho roku
  • zbytky trestů pro osoby nad 75 let, pokud nebyl trest vyšší než 10 let
  • dosud neskončená stíhání táhnoucí se déle než osm let se sazbou do 10 let
  • zbytky trestů pro osoby nad 70 let, pokud nebyl trest vyšší než 36 měsíců
  • nesmí se jednat o násilné trestné činy
  • omilostněný nesmí být recidivista odsouzený v posledních pěti letech za jiný trestný čin

Městský soud v Brně odsoudil v listopadu 2010 šest členů zrušené Dělnické strany za výroky podněcující k nenávisti vůči přistěhovalcům a etnickým skupinám, zejména Romům, k podmínečným a peněžitým trestům.
 
Podmínečné tresty udělila soudkyně Šárka Schinzelová v rozmezí čtyř až osmi měsíců, udělené pokuty se potom pohybovaly v částkách od 20 do 30 tisíc korun.

Krajský soud v Brně sice verdikt později zrušil a nařídil opětovné projednání kauzy s podrobným výslechem soudního znalce na extremismus Michala Mazla.

Opětovné projednávání celého případu však tresty pro extremisty potvrdilo.

Sám Vandas byl odsouzen ke čtyřem měsícům podmíněně s odkladem na 20 měsíců a pokutě 25 tisíc korun za výrok, že českou zemi "zaplavila ničivá imigrantská vlna tsunami, která ničí vše, co je nám drahé a krásné".

Se stejným trestem vyvázl i místopředseda Petr Kotáb, který mimo jiné parafrázoval písničku Michaela Kocába stylem "Romům, těm je v Čechách hej, Češi jim všechno zaplatěj".

Místopředseda DSSS a šéfredaktor Dělnických listů Martin Zbela byl za podporu Národního odporu odsouzen k podmíněnému trestu 7 měsíců s odkladem na dva roky a nakonec výkonný místopředseda DSSS Jiří Štěpánek byl za kritiku cizinců, kteří "zvyšují kriminalitu v místě" a které označoval za "stepní hordy roznášející nemoci", za kriminalizaci vietnamské komunity a romských občanů odsouzen k nejtvrdšímu trestu osmi měsíců s odkladem na dva roky.
 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy