reklama
 
 

Extremisté mají radost. Klaus amnestoval vedení DSSS

2. 1. 2013 13:38
Prezidentova amnestie se týká předsedy Vandase a tří místopředsedů strany

Praha - Amnestie odcházejícího prezidenta Václava Klause udělala radost českým extremistům.

Prezident totiž svým rozhodnutím amnestoval mimo jiné špičky DSSS - jejího předsedu Tomáše Vandase a místopředsedy Jiřího Štěpánka, Petra Kotába a Martina Zbelu.

Ti byli odsouzeni za svá vystoupení na prvomájové demonstraci na brněnském náměstí Svobody v roce 2009, kterou organizovala Dělnická strana spolu se Svobodnou mládeží Brno.

Na jaké tresty se vztahuje amnestie

 • nepodmíněné tresty do jednoho roku
 • zbytky trestů pro osoby nad 75 let, pokud nebyl trest vyšší než 10 let
 • dosud neskončená stíhání táhnoucí se déle než osm let se sazbou do 10 let
 • zbytky trestů pro osoby nad 70 let, pokud nebyl trest vyšší než 36 měsíců
 • nesmí se jednat o násilné trestné činy
 • omilostněný nesmí být recidivista odsouzený v posledních pěti letech za jiný trestný čin

Městský soud v Brně odsoudil v listopadu 2010 šest členů zrušené Dělnické strany za výroky podněcující k nenávisti vůči přistěhovalcům a etnickým skupinám, zejména Romům, k podmínečným a peněžitým trestům.
 
Podmínečné tresty udělila soudkyně Šárka Schinzelová v rozmezí čtyř až osmi měsíců, udělené pokuty se potom pohybovaly v částkách od 20 do 30 tisíc korun.

Krajský soud v Brně sice verdikt později zrušil a nařídil opětovné projednání kauzy s podrobným výslechem soudního znalce na extremismus Michala Mazla.

Opětovné projednávání celého případu však tresty pro extremisty potvrdilo.

Sám Vandas byl odsouzen ke čtyřem měsícům podmíněně s odkladem na 20 měsíců a pokutě 25 tisíc korun za výrok, že českou zemi "zaplavila ničivá imigrantská vlna tsunami, která ničí vše, co je nám drahé a krásné".

Se stejným trestem vyvázl i místopředseda Petr Kotáb, který mimo jiné parafrázoval písničku Michaela Kocába stylem "Romům, těm je v Čechách hej, Češi jim všechno zaplatěj".

Místopředseda DSSS a šéfredaktor Dělnických listů Martin Zbela byl za podporu Národního odporu odsouzen k podmíněnému trestu 7 měsíců s odkladem na dva roky a nakonec výkonný místopředseda DSSS Jiří Štěpánek byl za kritiku cizinců, kteří "zvyšují kriminalitu v místě" a které označoval za "stepní hordy roznášející nemoci", za kriminalizaci vietnamské komunity a romských občanů odsouzen k nejtvrdšímu trestu osmi měsíců s odkladem na dva roky.
 

autor: Jakub Novák | 2. 1. 2013 13:38

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama