Praha - Kauza obřího pádu Union banky, při které přišlo 130 tisíc lidí o téměř 17 miliard korun, končí u ledu.
Rozsáhlý případ, označovaný za učebnicový příklad tunelování, se totiž díky amnestii prezidenta Václava Klause definitivně zastavuje, a pětice obžalovaných tak skončí bez trestu.
Vyhlášení pravomocného rozsudku přitom bylo naplánováno už na 22. ledna 2013.
"Ano, dá se říct, že tento případ končí u ledu," potvrdil deníku Aktuálně.cz soudce ostravského krajského soudu Igor Krajdl.
Podle něj trestní stíhání v této kauze začalo v roce 2003, respektive o rok později. A tak se na ni vztahuje Klausova amnestie. Ta říká, že budou ukončeny případy táhnoucí se déle než osm let, v nichž hrozí trest do hranice deseti let.
"Ještě se k tomu musí sejít senát, ale už sepisuji rozhodnutí," dodal Krajdl.
Věřitelé si řekli o 17,2 miliardy
Bez trestu tak podle něj definitivně skončí pětice tehdejších manažerů a členů představenstva banky Jiří Babiš, Miroslav Fučík, Tomáš Michal, Alena Pejčochova a Tomáš Seidler.
A ti podle obžaloby měli nevýhodnými transakcemi připravit banku o čtyři miliardy korun.
Policisté přitom během vyšetřování mimo jiné zjistili, že pětice rozhodla o poskytnutí úvěrů, které většinou nebyly spláceny vůbec, nebo jen částečně, a navíc dlužníkům byla opakovaně prodlužována lhůta splatnosti.
Navíc bylo běžné, že půjčky v řádu až stovek milionů byly použity k řešení předchozích úvěrů u Union banky.
Samotný spis ke kauze měl na 100 tisíc listů a během přelíčení vypovídalo na 110 svědků.
K soudu se kvůli krachu banky přihlásilo 75 tisíc věřitelů, kteří si nárokovali pohledávky za 17,2 miliardy korun. Kvůli tomu, že případ končí, tak zřejmě žádné peníze zpět už nedostanou.
Roselliho amnestie asi mine
V souvislosti s Union bankou měli být souzeni také italský finančník a někdejší člen představenstva Union Group Giuseppe Roselli, který zastupoval společnost Investmar.
Jeho se amnestie ale týkat zřejmě nebude, protože v jeho případě bylo trestní stíhání zahájeno až po roce 2005.
Investmar Union banku od roku 2002 ovládala a v únoru 2003, dva týdny před uzavřením poboček banky, si nechala nezákonně proplatit 35 milionů korun a na dalších 30 milionů už měla uzavřenou smlouvu.
Tehdy tak došlo k absurdní situaci. Investmar coby investor bance vůbec finančně nepomohl. Naopak odčerpal z ní desítky milionů korun a definitivně se podepsal na jejím pádu.
Co říkáte na amnestii Václava Klause? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.