Tři schůzky bez výsledku. Jak premiér Babiš nenašel společnou řeč s lídry opozice

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
13. 2. 2021 19:31
Rekapitulace uplynulých dní ukazuje, proč se nakonec politici nebyli schopni dohodnout na prodloužení nouzového stavu. A to přesto, že se v týdnu před hlasováním sešel předseda vlády Andrej Babiš (ANO) hned třikrát se svými oponenty.
Premiér Andrej Babiš působil v týdnu rezignovaně, opozice mu mimo jiné vyčítala, že se nesnažil dostatečně vyjednávat o nouzovém stavu.
Premiér Andrej Babiš působil v týdnu rezignovaně, opozice mu mimo jiné vyčítala, že se nesnažil dostatečně vyjednávat o nouzovém stavu. | Foto: Aktuálně.cz

Když v pátek 5. února širší vedení KSČM oznámilo, že strana ve sněmovně nepodpoří vládní návrh na prodloužení nouzového stavu, ocitl se se premiér Andrej Babiš se svým menšinovým kabinetem pod tlakem. Od samého počátku své vlády se totiž opírá především o komunistické hlasy.

Na rozdíl od komunistů ale dali zástupci některých dalších stran už o víkendu jasně najevo, že mají zájem o setkání a jednání. Nejdříve uviděl Babiš ve svém mobilním telefonu sms zprávu od předsedy Pirátů Ivana Bartoše a následně také mail od předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky. "Vážený pane premiére, takhle to dál nejde, navrhuji společnou schůzku," začínala zpráva od Bartoše, který se ozýval na koalici Pirátů a STAN. Babiš obratem s jednáním souhlasil a setkání minulou neděli v Průhonicích skutečně proběhlo.

V podobném duchu jako Bartoš psal také Marian Jurečka: "Chci Vás, pane premiére, požádat, abyste před jednáním Poslanecké sněmovny začátkem tohoto týdne svolal jednání nás předsedů všech politických stran, abychom mohli hledat společné řešení," žádal mimo jiné premiéra.

Babiš v tu chvíli podle svých slov uvěřil, že prodloužení nouzového stavu bude schopen s opozicí domluvit. "Myslel jsem si, že se chtějí dohodnout," řekl Aktuálně.cz. 

Nejdříve ztroskotala jednání s Bartošem a Rakušanem…

Na zmiňovanou nedělní schůzku, k níž premiér přizval také místopředsedu vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), přišel Bartoš s předsedou STAN Vítem Rakušanem a několika návrhy dvojkoalice. Žádali zástupce vlády mimo jiné o projednání návrhu pandemického zákona, díky němuž by bylo napříště možné skončit s opakovaným prodlužováním nouzového stavu, který podle Pirátů i Starostů nepřiměřeně omezuje práva a svobody lidí. 

V pondělí 8. února pak kabinet o některých požadavcích dvojkoalice skutečně jednal. Ivan Bartoš byl ale přesvědčený, že vláda byla málo vstřícná, což dal najevo v úterý dopoledne na tiskové konferenci a následně také na sociálních sítích. 

"Soudím, že pan premiér asi nepochopil podstatu mých sdělení, ačkoliv jsem mu nechal několikastránkový materiál ke každému bodu," uvedl. Na Twitteru pak upozornil, že Babišovi předložil pět návrhů, jak zlepšit koronavirovou situaci. "Ty by byly ku prospěchu lidem i firmám. Vypadá to, že se je vláda rozhodla ignorovat," napsal. A dodal, že v žádném případě nemíní "handlovat" o prodloužení nouzového stavu.

Babiš se na Bartoše naštval, i když to nedal hned nijak najevo, a Hamáček se ohradil veřejně. "Nezůstali jsme nečinně sedět. Když Piráti a STAN řekli, co chtějí, vláda na to v pondělí reagovala. Odsouhlasili jsme kompenzace pro lidi v karanténě nebo izolaci. Máme rozpracovaný plán podpory firem při testování a rozpracováváme materiál ministerstva školství, který umožní návrat dalších dětí do škol," vyjmenovával body, o něž také Bartošovi s Rakušanem šlo.

Hamáček ale zároveň přiznal, že v parametrech mířil kabinet níž, než lídři dvojkoalice navrhovali. Jinými slovy vláda navrhla nižší finanční kompenzace, což Hamáček vysvětloval tím, že na vyšší částce se neshodla tripartita. "Minimálně jsme ale udělali to, že jsme pozitivně reagovali na to, co oni při jednání označili za prioritu," hájil postup vlády Hamáček.

Stejně situaci vnímal i Babiš. "Vždyť materiály, které jsem od nich dostal, jsem předal ministrům. Věci, které tam byly, jsme chtěli udělat. Domníval jsem se, že je to nějaký základ pro domluvu. Bohužel, místo toho jsem se dočkal toho, že mě začali na sociálních sítích kritizovat," řekl Aktuálně.cz.  

… pak i s Jurečkou 

Podobně neúspěšně se vyvíjelo také jednání iniciované lidoveckým předsedou Jurečkou. Premiér se setkal s předsedy všech stran v úterý 9. února po jednání Poslanecké sněmovny v místnosti šéfa sněmovny Radka Vondráčka. Na jednání o prodloužení nouzového stavu ovšem nebylo dost času, protože první část jednání patřila debatě o úpravě volebního zákona. Když přišla řeč na nouzový stav, lídry stran ze všeho nejvíce zajímalo, co a jak chce vláda dělat v situaci, kdy se nákaza šíří, opatření příliš nezabírají a lidé se ve velkém propadají do stále větších obtíží.

Odpovědí, které by je uspokojily, se však z Babišových úst podle vyjádření opozičních předsedů, nedočkali. "Snažil jsem se o dohodu, ale je to marné, on snahu dohodnout se nemá, nepřišel s ničím konkrétním," obvinil Jurečka premiéra z nevstřícnosti. Podobně reagoval například předseda ODS Petr Fiala. "Nemá smysl, aby si vláda vždy jen přišla do sněmovny pro další prodloužení tohoto stavu a nic se přitom nezlepšovalo," nechal se slyšet.  

Ve středu odletěl Andrej Babiš do Bělehradu, kde se - jak řekl - snažil zjistit, proč se Srbům daří očkovat rychleji, a také jaké mají zkušenosti s ruskou vakcínou Sputnik V. V důsledku toho ovšem chyběl v Poslanecké sněmovně během klíčové rozpravy. 

Její záznam ukazuje, že politici ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN žádali vládní koalici o demonstraci "dobré vůle": chtěli, aby umožnila hlasování o některých protikrizových opatřeních ještě před tím, než budou poslanci rozhodovat o nouzovém stavu. To se nakonec kvůli postoji zákonodárců za ANO nestalo.

K hledání vzájemného porozumění a shody nepřispěla ani slova Babiše, který při návštěvě Srbska ostře zaútočil na opozici. "Pokud někdo zítra (ve čtvrtek) neschválí nouzový stav, tak bude přímo odpovědný za smrt našich spoluobčanů. Přímo odpovědný. Pokud se zvýší smrtnost u nás, tak ať si to opozice vezme na triko," prohlásil. 

Klíčovou schůzka ovládl Okamura

Blížilo se čtvrteční osudové hlasování a vypadalo to, že Babiš už žádnou schůzku nesvolá. Ale opět přišla iniciativa opozice. A to od poslance, od kterého to nikdy moc nečekal.

Lidovecký poslanec z Brna Jiří Mihola, který měl na Babiše telefon z doby, kdy byl předsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL, Babišovi ve středu večer  napsal. A ten mu vzápětí odepsal - byl pro schůzku ve čtvrtek ráno. Tedy těsně před hlasováním o prodloužení nouzového stavu.

Nastal ale drobný problém. Zatímco Babiš chtěl jednat se všemi zástupci sněmovních stran, předsedové Pirátů a STAN mu odvětili, že chtějí, aby ještě předtím vystoupil v jednacím sále a o jednání požádal - což Babiš udělal.

"Byl bych rád, kdyby předsedové souhlasili, abychom zkusili v rámci hodinové přestávky najít nějakou jasnou dohodu, na základě které by mohl být za nějakých podmínek a na nějaký čas nouzový stav prodloužen. Já vám za to děkuji," pronesl mimo jiné.

"I z toho je vidět, že jsem se snažil být vstřícný a chtěl jsem se dohodnout, pokorně jsem je požádal o jednání, tak jak chtěli," komentoval to pak pro Aktuálně.cz.

Dvouhodinová schůzka skončila neúspěchem

Z rekonstrukce schůzky vyplývá, že premiér na ni přišel s návrhem, aby poslanci podpořili prodloužení nouzového stavu o čtrnáct dní, během kterých by pak došlo k dalšímu jednání o požadavcích opozice. Něco takového ale většina účastníků odmítla a trvala na tom, aby Babiš ještě před hlasováním o prodloužení nouzového stavu souhlasil s jejich požadavky. Nebo, aby se zatím nehlasovalo a sešla se vláda, která by požadavky probrala.

Jan Hamáček následně vyzval všechny přítomné, aby předložili seznam toho, co by měla vláda udělat. Dohoda se ovšem zasekla v okamžiku, kdy se dostali ke slovu zástupci SPD a jakoukoli spolupráci kategoricky odmítli.

Po jejich vetu ostatní zástupci opozice oznámili, že na dohodu nejdou. "Byl jsem ochotný svolat náš výkonný výbor, aby o takové dohodě jednal. Ale tím, že SPD dohodu odmítla, tak nebylo co řešit," potvrdil rozhodující roli okamurovců šéfkomunista Vojtěch Filip. A stejně mluvila také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která na otázku Aktuálně.cz, zda nebylo lepší jít na dohodu i bez SPD odpověděla: "Chtěli jsme dohodu všech, protože považujeme za důležité, aby se pak některá politická strana neobracela na veřejnost s tím, že bude vybízet lidi k nedodržování pravidel a rebelii proti nouzovému stavu. Soudržnost a hlavně spolupráce celé společnosti je nesmírně důležitá, ale tu mohla zajistit jen dohoda všech."  

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek i další opoziční politici Babišovi nejvíc vyčítali, že se podle jejich slov choval zcela nekonstruktivně, protože mimo jiné za celou dobu neřekl, co a jak chce vláda dělat jinak, aby země byla v boji proti epidemii úspěšnější. "Neslyšeli jsme on něj opět žádné konkrétní návrhy řešení, místo toho se zase rozčiloval a kritizoval například vlastního ministra zdravotnictví a další své spolupracovníky," uvedl Válek. 

Poslední pokus o dohodu před hlasováním tedy skončil po necelých dvou hodinách krachem. Jen krátce před procedurou ještě ovládlo sněmovnu chvilkové vzrušení, když poslanec KDU-ČSL Stanislav Juránek sám za sebe navrhl kompromis v podobě prodloužení nouzového stavu alespoň o polovinu požadované doby, tedy o 14 dní. Neuspěl a jeho stranický šéf si pak postěžoval, že to s vedením "vůbec nekonzultoval".

Po desáté večerní už bylo definitivně jasno, že nouzový stav skončí minutu před nedělní půlnocí. Aktuálně.cz během večera vidělo, že opoziční lídři se už soustředí více na to, jak pomoci svým hejtmanům, protože ti jim volali s obavami, jestli řešení covid krize zvládnou bez nouzového stavu. Bylo zřejmé, že budou potřeba další jednání.

"Všichni dnes tvrdí, jak chtějí se mnou jednat, ale proč nešli na nějakou domluvu v minulých dnech. Byl jsem vstřícný, snažil jsem se, nikde jsem nic nepsal. A oni? Jenom mě urážejí, pomlouvají, píší a říkají, jak je Babiš neschopný a šílený," komentoval neúspěch Andrej Babiš, zatímco opoziční lídři trvali na tom, že chyba je především v něm samotném.

 

Právě se děje

Další zprávy