Topolánek odešel, politické strany ovládly obavy

Petr Holub
26. 3. 2010 23:48
Pád Mirka Topolánka přešli představitelé politických stran mlčením nebo chladnými komentáři
Dnešní heslo, předat veslo
Dnešní heslo, předat veslo | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Mlčením nebo chladnými komentáři přešli pád Mirka Topolánka představitelé politických stran. Rezignaci svého soupeře přivítali jen Cyril Svoboda z KDU-ČSL a Radek John z Věcí veřejných.

Nejvíc důvodů k zdrženlivosti má sociální demokracie. Její kampaň byla zaměřena právě proti Topolánkovi a teď musí měnit její nastavení.

„Pro sociální demokracii nejsou hlavními soupeři osoby typu Mirka Topolánka nebo Petra Nečase, hlavním nebezpečím pro tuto zemi je pravicová politika ODS," ohlásil Jiří Paroubek změnu směru.

Varování Topolánkem

Potíže ODS navíc sociálním demokratům nezlepšují volební vyhlídky. „Netroufám si odhadovat, že Topolánkovo odstoupení přinese jakoukoli změnu směru ve vývoji preferencí," říká ředitel společnosti STEM Jan Hartl.

Dosud platilo, že si ČSSD vedla lépe než občanští demokraté, jejich voliči ale utíkali k alternativním pravicovým stranám TOP 09 a Věci veřejné. „Dramatický obrat nepředpokládám," shrnuje Hartl.

Jeden ze zakladatelů ODS Petr Havlík tvrdí, že zkušenost Topolánkova pádu může být nepříjemná právě pro Paroubka.

"Topolánek je tragický příběh, jeho odchod ale může být dobrá zpráva pro další kultivaci politické scény. Něco podobného se může odehrát v sociální demokracii, pokud se Paroubkovi po volbách nepodaří sestavit vládu," míní Havlík.

Podobně jako Hartl předpokládá, že se politická scéna bude i nadále rozpadat do fragmentů.

Síla krajských bossů 

Tomu nasvědčuje i reakce předsedy Johna z Věcí veřejných, podle kterého je výměna předsedy důkazem rozkladu občanské demokracie. Vyzval proto voliče, kteří chtějí Paroubkovi překazit tažení do Strakovy akademie, ať dají hlasy jeho straně.

TOP 09, která žije z odpadlíků ODS, se komentářů zdržela.

Mlčení místopředsedy Miroslava Kalouska může mít dva důvody. Kalousek je Topolánkovi zavázán za jmenování ministrem financí v době, kdy ztratil pověst spojenectvím s komunisty.

TOP 09 také může postupovat s ODS ve vzájemné dohodě, jak podle Lidových novin přiznal v debatě s americkými podnikateli sám Topolánek.

Podle Havlíka, který rovněž založil novou stranu Občané.cz, se velké strany rozpadají i zevnitř.

Zvláště krajští bossové z ODS přestávají respektovat pražské vedení a žádají od něho pouze volební vítězství, které zajistí přístup na ministerstva. Topolánka skutečně svrhla koalice nespokojených krajských vůdců.

Šance proti malým

Sympatie k Topolánkovi netají ani zelení, kterým dal na tři roky příležitost vytvářet vládní politiku pro životní prostředí.

„Po pádu Topolánkovy vlády se pozice naší strany i ministerstva životního prostředí zhoršila," připomíná Jan Dusík, který byl ministrem ve Fischerově kabinetu a odstoupil pod tlakem energetické lobby.

Výměnu v čele ODS uvítal kromě Johna ještě předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. „Je to krok k oproštění politiky od byznysu," připomněl řadu korupčních afér z dob, kdy Topolánek ovlivňoval velkou politiku.

Dodal však, že osobně s ním vždy měl korektní vztahy.

Především malé strany spoléhají na to, že se novému volebnímu lídrovi Petru Nečasovi nepodaří prodat volební program, kterým chtějí občanští demokraté zabodovat ve finiši a zastavit tak svůj rozklad.

„Současné rozdělení preferencí může ještě změnit soustředěná akce jedné strany, která zasáhne svůj cíl," potvrzuje poslední zápletku jarních voleb Hartl.

 

Právě se děje

Další zprávy