Topolánek nás chtěl zničit, proto padl, odkryl Paroubek

Jan Němec Jan Němec
24. 5. 2010 10:40
Týden před volbami předseda ČSSD řekl, proč vlastně loni shodil kabinet Mirka Topolánka
Foto: Petr Protivánek, Jan Němec

Praha - Předseda ČSSD a hlavní favorit voleb Jiří Paroubek odkryl jen několik dní před volbami důvod, proč jeho strana loni připravila pád Topolánkovy vlády, i když v té době Česko předsedalo Evropské unii.

"Oni od nás chtěli politickou podporu, toleranci v době předsednictví, a přitom proti nám dělali politické kroky, které měly destabilizovat pozici sociální demokracie v krajích," řekl Paroubek v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

První část rozhovoru s Jiřím Paroubkem už byla zveřejněna, číst můžete ZDE.

Paroubek říká, že vláda se snažila zkrátit o 1,5 miliardy rozpočty krajů v sociální oblasti. "Kraje by pak neměly peníze, protože by té 1,5 miliardy musely vytáhnout ze svého. A pokud by ty peníze neměly, tak by ODS na podzim spustila křik - vidíte, takhle hospodaří hejtmani sociální demokracie!" uvedl.

Exministr financí Kalousek podle Paroubka přiznal předsedovi Asociace krajů Michalu Haškovi, že dostal politický pokyn od premiéra Topolánka, aby tento manévr provedl. 

Miroslav Kalousek, dnes jeden z lídrů nové strany TOP 09, politickou epizodu s hejtmany potvrzuje, avšak říká, že v žádném případě nešlo o krácení rozpočtu krajů. "V jednu chvíli hejtmani začali křičet, že potřebují na sociální služby o miliardu navíc - a to jsem odmítl a v tom jsem měl podporu svého premiéra," řekl Aktuálně.cz.

"Já neříkám, že to byl hlavní důvod. Byla jich celá řada, například neschopnost postavit se krizi, lpění na rozpočtu, který byl hloupě postaven," dodal ještě Jiří Paroubek v rozhovoru, který Aktuálně.cz před volbami poskytl. 

Mluví v něm dále také o tom, jak by vrátil do hry projekt Kaplického knihovny, nebo o své podpoře Vladimíru Špidlovi, poslednímu předsedovi ČSSD, který vyhrál volby. Může dostat v sociální demokracii druhou šanci, říká Paroubek o bývalém eurokomisaři. 

Podrobnosti najdete v následujících Paroubkových odpovědích.

Bonus pro vítěze voleb? Ne

A.cz: ODS navrhuje změnu Ústavy, podle které by ten, kdo vládu svrhne, musel sestavit vládu novou, což se tehdy nestalo. Podpořili byste to?

Je to obdoba německého řešení. Myslím, že by vůbec nebylo špatné.

A.cz: Takže byste byli pro?

Já osobně, zatím bez nějaké diskuse v ČSSD, bych takové řešení podpořil. 

A.cz: Je nutná změna volebního systému pro volby do sněmovny?

To je těžká otázka. Tenhle volební systém špatný není, ale kdybychom došli ke shodě v posílení některých prvků většinového systému - například 18 až 20 volebních obvodů, vedlo by to k vyprofilování jasnějších většin.

A.cz: Co bonus pro vítěze?

Nedomnívám se, že je to cesta správným směrem.

Infobox

Výslech lídrů - Ptá se Jan Němec

2x s Radkem Johnem:

2x s Milošem Zemanem:

2x s Ondřejem Liškou:

2x s Cyrilem Svobodou:

2x s Vojtěchem Filipem:

2x se Schwarzenbergem a Kalouskem:

FAKTA: Jiří Paroubek

 • narozen 21. 8. 1952
 • vystudoval VŠE
 • 1976-1989 pracoval jako hlavní ekonom Restaurací a jídelen
 • 1970 vstoupil do Československé strany socialistické (vystoupil 1976)
 • v listopadu 1989 vstoupil do Československé sociální demokracie
 • 1998 náměstkem pražského primátora
 • 2000 neúspěšně kandidoval do Senátu v Praze 8
 • 2004 ministerm pro místní rozvoj v Grossově vládě
 • duben 2005-srpen 2006 premiérem (po rezignaci Stanislava Grosse kvůli aféře s bytem)
 • 13. 5. 2006 zvolen na mimořádném sjezdu ČSSD předsedou
 • 2006-2010 poslanec

Pomohu Kaplického knihovně

A.cz: Svého času jste mluvil o tom, že se budete zasazovat o Kaplického knihovnu. Platí to stále nebo je to už vyloučeno?

Samozřejmě tenhle závazek trvá. Bez sociální demokracie tento vynikající projekt nebude uskutečněn. Mně osobně se ta architektura nijak zvlášť nelíbí, ale pokud jde o funkční uspořádání té knihovny, dostali bychom se na světovou špičku. Já bych dával přednost třeba empíru nebo možná nějaké moderně...

A.cz: Tohle je dost velká moderna...

No tohle je moderna... Ale to funkční uspořádání je vynikající a já věřím, že po komunálních volbách v Praze bude možné se domluvit i s pražskou reprezentací. Zkrátka udělám pro to všechno, aby tento projekt byl uskutečněn.

A.cz: Vaše případná vláda by na to už v příštím volebním období dala peníze?

Mluvilo se o částce mezi 2 a 3 miliardami korun, to jsou realistické částky...

A.cz: Takže byste je dali?

Určitě je možné je najít a ve dvou třech letech ve státním rozpočtu takový prostor vytvořit.

A.cz: Co národní fotbalový stadion - platí pro něj totéž?

Je to správný projekt.

Nástupce vidím, ale neprozradím

A.cz: Máte někoho, o kom byste v tuto chvíli řekl "to by mohl být můj nástupce v čele strany"?

Myslím, že těch lidí je několik, ale nemyslím si, že to budu já, kdo to bude určovat. Budou to členové sociální demokracie.

A.cz: A vaše představa, kdo by to mohl být?

Já tu představu mám, ale neřeknu. To bych toho člověka, nebo ty lidi, handicapoval.

A.cz: Nebo naopak pomohl - jako korunním princům...

Já si myslím, že každý korunní princ to má pak mnohem těžší.

A.cz: Cítíte, že by vám někdo pro vás nechtěně dýchal na záda?

To si nemyslím. Myslím, že ta spolupráce vedoucích osobností ČSSD je velmi dobrá.

Na Hrad? Napřed úspěch ve vládě

A.cz: Nadále platí, že byste měl zájem o prezidentskou kandidaturu?

Já jsem to nikdy vážně neřekl. Takže takové to strašení ze strany pana Šnajdra (náměstek ministryně zdravotnictví a kandidát ODS do sněmovny - pozn. red.) a dalších nebylo na místě. Byla to virtuální realita.

A.cz: Máte o ni zájem?

Netvrdím, že bych neměl o takovou věc zájem, ale musel bych se stát českým premiérem, a to úspěšným českým premiérem. Ani jedno ani druhé není jisté. My jsme o tom v sociální demokracii vlastně ani nemluvili.

A.cz: Zbývají jen tři roky. Mělo by vliv na vaše rozhodování to, zda bude přímá nebo parlamentní volba?

Budeme prosazovat přímou volbu prezidenta republiky.

Druhá šance pro Špidlu

A.cz: V poslední době se objevilo jméno Vladimíra Špidly jako možného předsedy Senátu (pokud ho lidé zvolí senátorem). Měl by vaši podporu?

Teď podporuju Vladimíra Špidlu na funkci senátora. I člověk, který zrovna nemusel mít úspěch jako předseda vlády, ale který si počínal úspěšně jako evropský komisař a je kvalitní, může dostat znovu šanci v sociální demokracii. O předsedovi Senátu teprve povedeme debatu. Vladimír Špidla je vynikající jméno, určitě Milan Štěch, určitě Alena Gajdušková - měli bychom asi uvažovat o tom, dát šanci také ženě. Ale domnívám se, že je Špidla vážný kandidát.

 

A.cz Dovedete si představit Vladimíra Špidlu třeba i jako prezidenta?

K tomu, kdo bude kandidátem na prezidenta za sociální demokracii, se povede ještě diskuse. Odhadl bych někdy za dva roky.

Přepískli to, přišel bojkot

A.cz: Podpořili spolustraníci váš bojkot některých deníků a týdeníků? Narážím na prohlášení Bohuslava Sobotky, že je to dlouhodobě neudržitelné...

Kdybych ji neměl, nemohl bych to udělat. Pokud jde o Respekt a Reflex, tak bych to slovo bojkot modifikoval. Pokud jde o tyto dva týdeníky, s těmi nespolupracujeme dlouhodobě. Pokud jde o další média, ta to přepískla. To štvaní proti panu Vlčkovi nebo proti mně. Pan John nebo Ivan Langer mají mnohem větší problémy, ale těch si nikdo nevšímá.

A.cz Není to prostě daň politika, když se dá na veřejnou dráhu?

Samozřejmě, že kritika patří k politice. Určitě ani vaše médium nás nehladí po hlavě. Ale psát jenom skandalizující články... já podle těchto médií jsem monstrum, které nemá jedinou dobrou vlastnost. To přece taky není normální.

 

Právě se děje

Další zprávy