Přeběhlík zaplatí 7 milionů, říká John z Věcí veřejných

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
11. 4. 2010 15:10
Radek John v rozhovoru vysvětluje, jak si jeho strana představuje etický kodex v české politice
Já nebyl ve střetu zájmů, říká předseda Věcí veřejných
Já nebyl ve střetu zájmů, říká předseda Věcí veřejných | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda a hlavní tvář strany Věci Veřejné Radek John odmítá nálepku, že Věci veřejné jsou rodinným podnikem, přestože ve stranické špičce sedí tři blízce spříznění lidé.

Odmítá také, že by byla jeho strana jakkoliv napojena na vlivného pražského podnikatele Romana Janouška. A obhajuje i své působení ve firmě Oraprint, která vydávala pro VZP časopis, a to v době, kdy byl sám aktivním novinářem.

Na druhou stranu jako velký předvolební tahák nabízí etický kodex politiků strany Věci veřejné a voliče přesvědčuje, že VV jsou jako jediná strana s to zatočit s klientelismem a korupcí.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz obhajuje, jak se etické tažení českou politikou, srovnává s denní praxí a s poměry ve Věcech veřejných.

Zakázky a politika

A.cz: Jedním z nejvlivnějších politiků Věcí veřejných je Vít Bárta. Není sice členem strany, ale je jejím velkým sponzorem a vlivným podnikatelem.

Není hlavní sponzor strany, máme čtyři sponzory, každý dal asi 2,5 milionu.

A.cz: Takže je to velký sponzor strany.

Velký sponzor strany je něco jako sponzor sociální demokracie, který dal 14 milionů a podílel se na České lotynce, která stála Českou republiku čtvrt miliardy. To je velký sponzor. Pak je velký sponzor u TOP 09, který dal 13 milionů a soudí se se státem. My máme Klub angažovaných podnikatelů, kde jsou čtyři sponzoři, které štve, jak to v této zemi vypadá a myslí si, že jenom Věci veřejné to změní.

Infobox

Radek John

  • nar. 6. 12. 1954 v Praze
  • studoval scénáristiku a dramaturgii na FAMU
  • v 80. letech a na poč. 90. let redaktor a reportér týdeníku Mladý svět
  • v roce 1994 se stal vedoucím redakce publicistiky TV Nova
  • dlouhá léta byl jednou z tváří investigativního pořadu Na vlastní oči
  • z Novy odešel v roce 2009 poté, co vyšlo veřejně najevo, že zároveň pracuje pro soukromou firmu Oraprint, která pro VZP, tedy z veřejných peněz,vydávala časopis
  • spisovatel: mimo jiné román Džínový svět,Memento o drogové problematice, reportážní knížku Jak jsem viděl Ameriku
  • autor nebo spoluator scénářů k filmům Proč?, Bony a klid, Tankový prapor, Sněženky a machři

A.cz: Pojďme od jiných k vaší straně. Víta Bártu rozčilují poměry, je to vlivný podnikatel, který vydělává na zakázkách od pražského magistrátu.

Už není vlivný podnikatel, odešel z firmy.

A.cz: Přestal být generálním ředitelem, ale stále je majitelem.

Já nevím, jestli... To nevím, asi jo.

Bárta, vzor USA

A.cz: Až se stane se třeba poslancem. Vzdá se podnikání?

Ano.

A.cz: Úplně?

Ano. Už se vzdal podnikání.

A.cz: Ale pokud je majitelem firmy, stále má z té firmy příjmy...

Tak to je rodinná firma. To máte jako americký prezidenti. V okamžiku, kdy nastupuje do prezidentského úřadu, dá veškerý majetek do správy, vůbec se jím nezabývá a po dobu prezidentského úřadu on podnikatel nepodniká. Když skončí, přebírá si majetek ze správy. Rozhodně Vít Bárta, když bude zvolen, nebude podnikat.

A.cz: Ale tady jsme v České republice. Jak odrazí podezření, že bude přihrávat zakázky své firmě, i když nebude aktivně podnikat?

Kudy by přihrával zakázky své firmě jako poslanec?

A.cz: Může se třeba stát i zastupitelem Prahy...

On se nemůže stát, když bude poslancem, nemůže být zastupitelem.

A.cz: To přece může...

Ve Věcech veřejných nemůže. Ale pozor, vy narážíte na jinou věc: v parlamentu je 26 % podnikatelů oficiálně a přes firmy s neprůhlednou majetkovou strukturou říká se, že 90 % fotovoltaických elektráren vlastní poslanci parlamentu. Takže podnikají, jako když hrom bije, zatímco Bárta je jediný, který se vzdá podnikání ve firmě.

Kodex to jistí

A.cz: Když se pan Bárta nestane poslancem, bude pak kandidovat na zastupitele?

Ježíš, ale to já nevím. Ale dobře, teoreticky - kdyby se to stalo. My jako jediní máme etický kodex, který říká: zastupitel Věcí veřejných v okamžiku, kdy se veřejná zakázka může dotknout člena rodiny nebo mecenáše strany, musí vystoupit a oznámit, že je v konfliktu zájmů. 

A.cz: Pan Bárta sponzoruje Věci veřejné, kandiduje za ně, je majitelem bezpečnostní agentury ABL, místopředsedkyní Věcí veřejných je jeho životní partnerka, do zastupitelstva kandidovala za Věci veřejné jeho matka. Nepřipomíná to spíše rodinně-firemní klan?

V naší straně je v tuto chvíli 1100 členů a 1400 čekatelů. Takže říkat na základě toho, že tři členové jedné rodiny jsou v jedné straně, která bude mít na konci příštího měsíce dva a půl tisíce členů, tak to je urážka dva a půl tisíce lidí.

A.cz: Nechci urazit dva a půl tisíce lidí, ale přeci je rozdíl být řadový člen a být zastupitel, být ve vedení strany...

Tak pozor, ta strana vznikla v Praze 1 z občanů Prahy 1, kterým tam ODS rozkrádala střechy nad hlavou. Neboli občané Prahy 1 si řekli: musíme udělat sebezáchranné sdružení, než se to tady rozkrade úplně do základů. Takže ta strana vznikala takto a nedivím se, že se třeba našla celá rodina, která do toho šla.

Neví nic o drogách?

A.cz: Chcete diskutovat o odvolatelnosti politiků...

Nechceme diskutovat, navrhneme to.

A.cz: Ano. Ještě v lednu ale hájila Jana Pařízková zastupitele za Prahu 1 Jiřího Láryše, podezřelého, že řídil pod vlivem drog slovy: „osobně mi to nijak nevadí, přímo mě to neohrožuje, nejsem si úplně jistá, jestli je to natolik závažné, aby měl být ze zastupitelstva vyřazen". Váš pohled: je to natolik závažné?

Osobně si myslím, že nejhorší, jak řídit motorové vozidlo, je pod vlivem drog. Jen amatér může říct takhle hloupé prohlášení. Pan zastupitel se dopustil naprosto nejstrašnější věci a vyjádření paní Pařízkové bylo velmi nešikovné a bohužel na základě toho, že neví nic o drogách.

A.cz: A mluvil jste o tom s ní?

Já jsem o tom nemluvil s paní Pařízkovou, protože ona je zastupitelka na Praze a já dělám republikovou kampaň a každý den jsem někde po republice. Napsal jsem toto stanovisko do časopisu Věci veřejné.

A.cz: Dobře, ale zastupitelka za Věci veřejné hájí toto stanovisko...

Ona už ho dávno nehájí. Ona to řekla 18. března pro váš deník. Když vám zítra dodá nové prohlášení, otisknete„Zmýlila jsem se, dozvěděla jsem se..."?

A co střet zájmů?

A.cz: Hodně se propírala vaše účast v projektu časopisu VZP firmy Oraprint. Byl jste tam předsedou představenstva. Nebyl to klasický střet zájmů u aktivního novináře?

Já jsem zařizoval technicky vydávání časopisu, nebyl jsem ani členem redakce. Dělal jsem jakéhosi technického ředitele. Takže to by tady byly v konfliktu zájmů desítky novinářů, pokud byste se jako novinář nemohl podílet na vydávání jakéhokoliv jiného časopisu.

A.cz: Ale vy jste předsedou strany, která hlásá, že se všichni musejí polepšit...

Já jsem tehdy nebyl předsedou strany.

A.cz: Když ale budu citovat přímo vás (iDnes, 25. 2. 2009): „Já jsem z jiné generace. Po revoluci jsme všichni podnikali, prodávali časopisy. když dnes přijde mladý novinář, tak by to tak asi dělat neměl." Čili to jako střet zájmů vnímáte...

Tak ne, vy mě poučujete, že to je nějaká šílená věc...

A.cz: Nepoučuji, já se na to ptám...

My jsme vydávali Mladý svět jako spoluvydavatelé, já jsem vydával magazín Koktejl, s Michalem Horáčkem jsme dělali nakladatelství Ex Libris, tohle všechno jsme dělali běžně. Spousta novinářů je dodnes v nakladatelstvích a vydává si nějaké časopisy. Jestliže vy to nastavujete jako nějaký konflikt zájmů, tak pak ať se to nedělá. Ale to si musí řešit váš svaz.

A.cz: Ne, já to nenastavuji, ale pokud vy řeknete „mladý novinář by to tak asi neměl dělat" , tak to zřejmě i vy vnímáte jako střet zájmů...

Já bych to dnes už zdaleka neudělal, protože nemám zapotřebí být vláčen po novinách kvůli 10 tisícům měsíčně, které jsem za to tehdy bral. Ale stejně si myslím, že když jsem zařizoval technické věci kolem vydávání časopisu, nebyl to rozhodně konflikt zájmů z hlediska novinářské práce.

V Janouškově sféře

A.cz: Firma Oraprint, pro niž jste pracoval, je spojena s vlivným pražským podnikatelem Romanem Janouškem...

A jak je spojena?

A.cz: Při vašem příchodu do firmy byl místopředsedou představenstva.

Nebyl, odešel, když já jsem nastupoval. Já jsem ho tedy nikdy v té firmě nepotkal. Nikdy jsem nejednal s panem Janouškem a nikdy jsem ho neviděl.

A.cz: Pak jste seděl v představenstvu s jeho manželkou...

Ne vůbec ne, jeho manželka byla v dozorčí radě a ve slušné firmě se nikdy představenstvo s dozorčí radou nesejde. Takže jsem se s ní nikdy v životě nesešel. Kromě toho ta paní se jmenovala jinak a já jsem opravdu nevěděl, že je to manželka pana Janouška.

A.cz: Pomáhá Roman Janoušek Věcem veřejným?

V životě ne! Je to úplná blbost. A noviny, které to píšou, se zesměšňují, je třeba si je pamatovat. Ani v Oraprintu jsem se s Janouškem nikdy nesešel.

Smlouva je smlouva

A.cz: Vy jste vyhlásili boj s případnými vlastními přeběhlíky, v inzerátu říkáte, že se vaši případní poslanci vzdají mandátu, pokud nebudou souhlasit s kroky strany. Pokud ale váš poslanec přeběhne, jak ho přinutíte, aby složil mandát?

My jsme velmi složitě s právníky dělali takovou smlouvu, aby nebyla protiústavní. Všichni naši kandidáti ji už podepsali a zavazují se, že když opustí Věci veřejné, tak se budou spolupodílet na nákladech na kampaň do parlamentu a na poškození dobré pověsti Věcí veřejných. Částka je vyčíslena na 7 milionů korun. A pozor, není to tak, že mu nějaký hajzl lobbista dá 7 milionů korun se slovy „dejte to těm debilům".  Když on přinese 7 milionů korun, tak on musí dokázat, kde je legálně vydělal.

A.cz: A máte už od právníků, že je to právně vymahatelné? Přece jenom mandát je od voličů...

Je to podepsaná smlouva. A smlouva, která je udělaná, prostě dvě právní kanceláře na tom dělaly tři měsíce, bylo to velmi složité, protože se to musí vypořádat s Ústavou. Zase pozor: ten člověk, když nesouhlasí - může nastat situace, že nesouhlasí - a když se vzdá funkce a odejde z parlamentu, tak samozřejmě nic neplatí. To není otrokářský zákon - opustíš-li mne, zaplať 7 milionů. Ale chceš-li být přeběhlíkem, zaplať 7 milionů.

A.cz: Podepsali to všichni kandidáti...

Podepsali to.

A.cz: ... nebo jenom lídři?

Podepsali to lídři a náhradníci. No a dokonce... No, ano.

A.cz: Můžeme dostat třeba vzor té smlouvy?

To nevím, jestli můžete dostat vzor smlouvy...

A.cz: To bychom rádi, protože to je vlastně důkaz těch vašich slov.

Jo, dobře. My to budeme nějak prezentovat v neděli na konferenci v Brně.

A.cz: Další věc: kdo z politiků VV nenahlásí korupci, zaplatí půl milionu korun. Jak z něj ty peníze dostanete? U soudu patrně neuspějete...

Zase to je ve smlouvě, zase je to podepsáno.

A.cz: Je to podepsáno, v této chvíli?

Jo, my představíme zase v neděli etický kodex, který každý, kdo kandiduje, podepíše. A vyzveme ostatní kandidáty do parlamentu, ať si také stvoří etický kodex a ať ho ukážou občanům, a současně vyzveme občany „všimněte si, občané, kdo je ochoten podepsat etický kodex a slíbit vám, že po volbách bude dělat tohle, a kdo ne".

A.cz: Ale etický kodex není soudně vymahatelný, je to právě jen etický kodex...

Ve chvíli, kdy je to sepsáno jako smlouva, tak si myslím, je soudně velmi dobře vymahatelná. Když podepíše smlouvu, že v případě, že nenahlásí korupční nabídku, zaplatí 500 tisíc korun, tak je to smlouva. Aspoň naši právníci tvrdí, že je vymahatelná.

A.cz: Co je pro vás důležitější: volby do sněmovny nebo do pražského zastupitelstva?

Naše šance v pražském zastupitelstvu jsou velké, protože ty chyby jsou dramatické, které tady ODS udělal na magistrátu. A v Praze 1 jsme nejsilnější stranou. Samozřejmě pro nás je klíčové ukázat právě tady, že bychom to uměli jako velká strana a že je třeba nám dát hlasy a že to tady můžeme napravit. My budeme v komunálu asi na 80 místech v republice, tam budeme předvádět, jak bychom vládli jako většinová strana.  Takže důležité je obojí.

 

Právě se děje

Další zprávy