Z koalice s VV mám noční můry, říká Schwarzenberg

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
15. 5. 2010 10:30
Dvojrozhovor s Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Kalouskem o tom, že moc je droga a proč je velká koalice pravděpodobná
Foto: Aktuálně.cz

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg i jeho první místopředseda Miroslav Kalousek (mluvili jsme s každým zvlášť), se nám snažili vysvětlit, kdo z nich a jak stranu vede.

Kníže vysvětluje, proč by se mu nezamlouvala koalice, ve které by byly i Věci veřejné.

A poměrně otevřeně mluví o tom, jak chutná moc.

První část rozhovoru s K. Schwarzenbergem a M. Kalouskem ZDE.

A.cz: Předseda KSČM vidí jako nejpravděpodobnější variantu po volbách velkou koalici. Co vy?

S: Já myslím, že nejradši - a proto se předseda KSČM tak silně vyjadřoval - by Jiří Paroubek uzavřel koalici s komunisty. Mělo by to mnoho výhod i pro něj. Ale pokud by se necítil tak silný v kramflecích, tak velká koalice je takovou obdobou opoziční smlouvy a to poskytuje kromobyčejné možnosti, které jsme už jednou zažili. Tak to je, bych řekl, jeho druhá volba.

K: Velká koalice je velmi pravděpodobný scénář.

A.cz: Skutečně?

K: Pro ty, kterým Topolánek říkal kmotři a já jim říkám privatizátoři veřejné moci, je mocenský kartel neskonale důležitější, než odvrácení cesty do Řecka. A podle mě to stojí a padá s dalším vývojem v ODS. Nezbývá než si přát, aby byla zase z tohoto hlediska dobře čitelná.

A.cz: Miroslav Kalousek v roce 2006 slíbil Jiřímu Paroubkovi koalici za podpory komunistů. Omlouval to tím, že chtěl zabránit velké koalici...

S: Neomlouval, vysvětloval. To není omlouvání, to je vysvětlení. A Mirek Topolánek mi jednou vyprávěl, že o tom věděl.

K: Já jsem nic neomlouval. Udělal jsem něco, co omluvit nelze. Neměl jsem na vybranou. Mohl jsem tiše chcípnout v křoví. Byla to provokace, byla to hra. Kdybych neudělal nic, tak další vývoj byl neskonale dramatičtější. (Rozhovor s Miroslavem Klaouskem z roku 2006 ZDE).

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

2x s Radkem Johnem:

2x s Milošem Zemanem:

2x s Ondřejem Liškou:

2x s Cyrilem Svobodou:

2x s Vojtěchem Filipem:

FAKTA: Karel Schwarzenberg

  • narozen 10. 12. 1937
  • celým jménem Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena von und zu Schwarzenberg
  • 1948 emigrace s rodinou
  • kvůli převzetí rodiného majetku v Rakousku a Bavorsku nedokončil studia práv a lesnictví
  • 1979 převzal majetek po adoptivním strýci a stal se hlavním představitelem Schwarzenbergů
  • po 1968 založil v rodiném sídle v Bavorsku s Vilémem Prečanem Čsl. dokumentační středisko (archiv zakázané literatury)
  • 1990-92 kancléř prezidenta Václava Havla
  • od 2004 senátor
  • 2007-9 ministr zahraničí v Topolánkově vládě
  • 2009 spolu s Miroslavem Kalouskem zakládá TOP 09

A.cz: Ale má teď s touto zkušeností volič jistotu, že TOP 09, aby zabránila velké koalici, neopustí své předvolební sliby?

S: Neopustí. Můžete se mě ještě třikrát nebo dvanáctkrát na to zeptat, já se budu držet toho, co jsem řekl.

K: Má. Ani vteřinu nehrozí, že kdyby hrozila velká koalice, tak že by po komunálních volbách bylo toto aranžmá změněno na aranžmá komunisti, sociální demokracie a TOP 09. Zatímco v roce 2006 byl tento vývoj téměř nevyhnutelný.

A.cz: Pokud by nakonec došlo třeba na koalici ODS s malými stranami, dovedete si představit spolupráci s Věcmi veřejnými?

S: Ach jo, já mám někdy v noci noční můry.

A.cz: Jaké?

S: (smích) Konec!

A.cz: Takže si to nedovedete představit?

S: To je velmi složité. Není jasné, kdo vlastně ten podnik je. Očividně pan John je zřízený, nemá ani podpisové právo ve vlastní straně, očividně je tam pan Bárta, Škárka hraje rozhodující roli. Takže bych si nejdřív musel objasnit, s kým vlastně člověk tu koalici uzavírá. Není jasné, o co vlastně usilují, jsou to spíše slogany, než program. Mám takový dojem, že jde spíše o zachování koryt v pražském magistrátu. Že o to opravdu jde v tomto podniku. A je to skok v kvalitě české politiky. Už jsme zažili různé politické strany, které si osvojily podniky. Teď poprvé si podnik osvojil politickou stranu. Je to další zdokonalení politické kultury ČR.

A.cz: Pojďme k vaší straně. Sympatie k předsedovi Karlu Schwarzenbergovi vyjádřil třeba Václav Havel, ale dodal, že jde o to, zda není jen líbivý vývěsní štít. Kdo tedy řídí stranu?

S: Samozřejmě že já. Je pravda, že Miroslav Kalousek, který je starý osvědčený harcovník v politice, má spoustu technické práce, zařizování sekretariátů atd. Ale hlavní směrování mám opravdu já na starosti.

A.cz: Vadí vám podobná podezření?

K: Mě osobně asi ne. Ale je mi to trochu hloupé. Karel Schwarzenberg je teprve čtvrtým člověkem v mém životě, a to už je mi padesát, kterému jsem ochoten říkat šéfe a myslet to vážně. Je pro mě autorita. Mojí povinností je jeho strategická zadání uvádět do vnitrostranické praxe. S tím, ač jsem mladší, mám mnohem větší zkušenosti než on.

A.cz: Nedávno předseda strany prohlásil, že strany jsou účelové spolky k prosazení politických cílů. Neukazuje ale už název TOP 09, že jde o spolek jen na jedno použití?

S: Ne, naprosto ne. Nám je jasné, že toto uskupení je na dobu, kdy už dávno budu někde v orlickém parku v klidu odpočívat. Musíme pracovat na tom, aby tu bylo uskupení, které říká i nepopulární věci.

K: Vloni před předčasnými volbami jsme na sebe prostě museli upozornit. Ano, ten název byl marketingový tah. Ale zdůrazňuji: nejsme projekt na jedno použití. Chystáme se na komunální volby, na senátní volby.

A.cz: Miroslav Kalousek nedávno prohlásil, že TOP 09 bojuje proti privatizaci veřejné moci a poukázal na kmotry v ODS a v ČSSD. Reakce obou stran byla shodná: ať si zamete před vlastním prahem. Nedalo se to čekat vzhledem k jeho pověsti?

S: Nikdo nikdy nepřinesl žádný důkaz, nikdo nezahájil šetření, nikdo nedokázal, že se něčím MK provinil. Kdyby někdo přinesl důkaz, musel bych z toho vyvodit důsledky. Opakuji: považuji to za pomluvy, dokud mi někdo nedokáže opak. Na pomluvy nereaguji.

A.cz: Ale například Ondřej Liška v rozhovoru pro náš deník prohlásil, že Kalousek sice nepostižitelně, ale přesto prokazatelně nese odpovědnost za způsob rozdávání věřejných zakázek na ministerstvu obrany...

S: Při vší sympatii k Ondřeji Liškovi mě zaujala ta věta na začátku. Říká, že to nemůže dokázat, a zároveň, že je to prokazatelné. Ondřeji, musíte se rozhodnout: buď předložíte důkazy - tak prosím, nebo nepředložíte a pak pomlouváte.

K: Kolik je Ondrovi Liškovi? Třicet, třicet tři? Já jsem odcházel z ministerstva obrany na konci roku 1997. Třináct let se mi někdo snaží podsouvat něco, čeho jsem se nedopustil. Sem tam byl někdo odsouzen za pomluvu.

A.cz: V jste, pane předsedo, procestoval jste za svůj politický život více stran, naposledy právě Stranu zelených...

S: Já jsem nebyl ve Straně zelených...

A.cz: Ne, ale za ní jste kandidoval do Senátu a byl ve vládě...

S: Nikdy jsem se nestal členem strany. Ale připouštím, že zelené myšlenky mi připadaly vždycky správné. Byl jsem předtím členem ODA, to je naprostá pravda. Ale politická strana je pro mě společenství lidí, kteří chtějí něčeho v politice dosáhnout. Jde o cíle a taky jestli se používají slušné prostředky. Jestli je člověk v tom či onom spolku, pro mě není tak strašně důležité.

A.cz: Dovedete si pro sebe představit vhodný vládní post?

S: Jo, ale není to tak strašně důležité. Asi bych si mohl představit zase ministerstvo zahraničí. V mém věku to ale není tak strašně důležité.

A.cz: Ale sám jste říkal, že je příjemné mít auto s řidičem...

S: Ale to vůbec nepochybujte! Kdo by pochyboval, že je to příjemné.

A.cz: Takže: jak moc vám zachutnala moc?

S: Ministr zahraničí velkou moc nemá, popravdě řečeno. Ale třeba v době předsednictví to byla fascinující práce. Ano, přiznávám otevřeně, dělal jsem to rád.

K: Lidé jako Jiří Paroubek říkají, že to vnímají jako službu veřejnosti. A někdo zase říká, že jsme magoři ujetí mocí. Těmito dvěma definicemi můžete pojmenovat totéž. Máte vůli, snahu, láká vás, je to pro vás svým způsobem droga, abyste ovlivňoval chod veřejného dění podle těch vizí, kterým věříte. Jde jen o to, jak moc ušlechtile nebo méně ušlechtile si pojmenujete ten motiv. Bylo by velmi hloupé, kdyby ten motiv byl jen to, že chcete mít tu moc.

A.cz: Co kdyby vám ta droga byla odňata?

K: Nepochybuji o tom, že by mě to chybělo. Ne že bych to nepřežil, druhý den by vyšlo slunce a našel bych si spoustu jiných radostí. Ale ano: to, že člověk může ovlivnit nejenom svůj život, ale může rozhodováním, které mu kdosi svěřil, ovlivňovat i veřejné dění, je obrovská droga. Důležité je nikdy nezapomenout, že to není vaše, že jenom spravujete a musíte z toho skládat účty.

 

Právě se děje

Další zprávy