Paroubek je papaláš a je ze mě nervózní, říká Zeman

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
17. 4. 2010 16:00
Předseda Strany práv občanů Miloš Zeman říká, proč se nevrátí do ČSSD
Miloš Zeman agituje. Paroubka nemá rád.
Miloš Zeman agituje. Paroubka nemá rád. | Foto: Petr Protivánek

Praha - Donedávna spokojený důchodce na Vysočině Miloš Zeman, pohodlně usazený  v Zemáku během předvolebního turné, si dal sklenku vína, aby prý mu nevyschlo v krku. 

Poučil mě, že nerozděluje lidi na alkoholiky a abstinenty, ale na ty, kteří umějí pít, a ty, kteří to neumějí. Tvrdí, že on sám se naposledy, a to jen velmi mírně, opil v roce 1993 na své druhé svatbě.

Novináře nadále nemá rád, ale od "hlubokého pohrdání" se prý propracoval k "poměrné lhostejnosti".

Přesto jsem si vysloužil direkt - za "naprostou intelektuální impotenci demonstrovanou na své osobě", neboť jsem významného sponzora strany Zdeňka Zbytka označil za bývalého komunistického generála. Pravda je, že Zbytek byl v komunistické armádě pouhým plukovníkem.

Pricipálně jsem sociální demokrat

A.cz: Jste předsedou strany, která dva měsíce před volbami atakuje podle průzkumů tři procenta. Jak se cítíte?

Dnes jsem dostal informaci, že tady v Olomouckém kraji jsme v průzkumu překročili 5 %, stejně jako v Libereckém, Královéhradeckém a v kraji Vysočina.

Infobox

Miloš Zeman

Miloš Zeman

 • narozen 28. 9. 1944
 • vzděláním ekonom
 • v srpnu 1989 vyšel v Technickém magazínu jeho článek "Prognostika a přestavba", ve kterém kritizoval tehdejší režim
 • v roce 1989 se zapojil do Občanského fóra
 • v roce 1993 se stal předsedou ČSSD
 • stranu přivedl od okraje politického spektra až k vítězným volbám v roce 1996
 • premiérem 1996-2002
 • dohodl se s Václavem Klausem, jehož ODS skončila druhá, a uzavřel s ním smlouvu, podle které pravicová ODS tolerovala menšinovou jednobarevnou vládu ČSSD
 • po neúspěchu v prezidentských volbách 2003, kdy ho nevolili ani někteří zákonodárci ČSSD, se stáhl na Vysočinu
 • původně poměrně dobré vztahy s Jiřím Paroubkem zpřetrhalo Paroubkovo obvinění, že Zeman v roce 1997 uzavřel nevýhodnou smlouvu s advokátem Altnerem
 • v roce 2007 o něm režisér Robert Sedláček natočil film "Miloš Zeman - nekrolog politika a oslava Vysočiny"
 • vydal politické paměti "Jak jsem se mýlil v politice" a "Vzestup a pád české sociální demokracie"

A.cz: Z poklidného důchodcování na Vysočině jste vyrazil se Zemákem. Lhal jste si, že vám politika nechybí?

Já jsem byl sedm let pod tlakem svých přátel, abych se do politiky vrátil. Ten tlak neustal, naopak sílil. Tak jsem si řekl - dobře, udělám experiment, koneckonců volební kampaň trvá zhruba půl roku, půl roku mě nezabije.

A.cz: ČSSD jste kdysi vytáhl k vládním postům, jak byste charakterizoval svůj současný vztah k ČSSD?

Zůstávám principiálně sociálním demokratem. To, s čím nesouhlasím, je, že její vedoucí představitelé nedodržují dohody. Tohle například Jiří Paroubek neumí. Takže jsem se rozešel ne se sociální demokracií, ale se současným vedením sociální demokracie.

A.cz: Takže nevylučujete návrat?

Strana práv občanů je levicovou sociálně demokratickou stranou, takže nevidím důvod, abych se vracel se do dnešní sociální demokracie. Založili jsme stranu, která se opírá o solidaritu, ale odmítá oblbovat voliče lacinými sliby, na které se týden po volbách zapomene.

Paroubek? Dnes cituji Sartera

A.cz: Jak se cítíte na souboj s Jiřím Paroubkem v Ústeckém kraji?

No tak podívejte se. Já budu v Ústeckém kraji od 1. května odpoledne až do konce voleb. To znamená s několika málo výjimkami celý měsíc. A budu přesvědčovat voliče o našem programu. Je to sázka na inteligenci voličů a je to poslední politická sázka v mém životě.

A.cz: Uvažoval jste ale také třeba o televizním duelu jen s Jiřím Paroubkem?

Mě velmi zaujalo, že se Jiří Paroubek nedávno veřejně označil nejen za nejlepšího televizního diskutéra, ale dokonce i za nejlepšího řečníka. Reagoval jsem na to citací z Jeana Paula Sartra: "Pravda o tobě se stane pravdou teprve tehdy, projde-li druhými." Před osmi lety bych o takových politicích prohlásil, že jsou nafoukaní papaláši, imbecilové a podobně, dnes se jenom usměji a cituji Sartra. Televiznímu duelu bych se nebránil, ale také bych ho nijak nevynucoval.

A.cz: Cítíte nějakou nervozitu z Lidového domu směrem k vaší straně?

Pan Kovařík, bývalý zaměstnanec Lidového domu, tvrdí, že ta nervozita tam existuje.

Volič není podrazák

A.cz: Vladimír Špidla svého času řekl po prezidentské volbě "nedocenil jsem, jak moc chtěl být Miloš Zeman prezidentem". Jak moc teď chcete být prezidentem?

Protože teď nemluvíme o prezidentské volbě, bude až v roce 2013, myslím si, že takový první a nejdůležitější test je, zda Strana práv občanů překročí alespoň těch 5 procent nutných pro vstup do sněmovny. Proboha, proč bych kandidoval na prezidenta, kdyby moje strana nedostala ani těch 5 procent?

A.cz: Dobře, pokud si to tedy lidé budou přát, budete kandidovat na prezidenta. Ale vrátím se k té své původní otázce: nakolik si to přejete vy sám?

Tady jsou v podstatě dvě volby. První volba: vrátit se zpátky na Vysočinu, pokud dojdu k názoru, že mě lidé nepotřebují. Voliči, na rozdíl od poslanců a senátorů, buď volí ano, nebo ne, ale v žádném případě nejsou podrazáci. Nu a druhá volba je, že přijmu výzvu, pokud bude dostatečně intenzivní. Teď jsem koneckonců původně nechtěl kandidovat, Jiří Paroubek mě kvůli tomu označil za zbabělce a já jsem mu vyhověl a kandiduji v Ústeckém kraji. Já jsem v podstatě, jak vidíte, dobrosrdečný člověk.

A.cz: Troufnete si jako bývalý prognostik odhadnout, kdo bude prezidentem po roce 2013?

Ne, a v této chvíli mě to ani příliš nezajímá, protože my teď řešíme otázku, kdo bude v parlamentu v roce 2010.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 45 minutami

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

před 1 hodinou

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

Další zprávy