Schwarzenberg: S Paroubkem nikdy. S ČSSD bez něj možná

Jan Němec Jan Němec
16. 5. 2010 7:25
Rozhovor s lídry TOP 09 - Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Kalouskem
Foto: Petr Protivánek, Jan Němec

V případě strany TOP 09 jsme se rozhodli udělat předvolební rozhovor s oběma osobami dvojjediné hlavy: s předsedou Karlem Schwarzenbergem i prvním místopředsedou Miroslavem Kalouskem.

Dostávali stejné nebo podobné otázky, ale s každým jsme záměrně mluvili zvlášť. Až na výjimky se pánové shodli. V jednom ne: zatímco Miroslav Kalousek řekl: s ČSSD do koalice nikdy, od Karla Schwarzenberga jsme zaslechli: s Jiřím Paroubkem nikdy, s ČSSD bez něho možná.

S Karlem Schwarzenbergem jsme mluvili v sídle strany, v Michnově paláci na Malé Straně. Předseda strany byl uvolněný a při vysvětlování cílů TOP 09 několikrát došlo na Andersenovu pohádku Císařovy nové šaty. "Už od dětství ji mám hrozně rád," vysvětloval kníže.

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem se odehrál o den později vpodvečer v jeho sněmovní kanceláři. Místopředseda strany byl narozdíl od svého šéfa znatelně unavený. Po jednání s odboráři, i z dlouhé kampaně. "Trvá už deset měsíců. Čím chcete pořád udržovat pozornost?"

O den později se mu to povedlo - složenkou na 120 tisíc, rozesílanou po domácnostech.

A.cz: Váš program jsou škrty a šetření. Dá se vůbec reálně naplnit?

S: Když budeme mít možnost vstoupit do koalice, tak budeme trvat na tom, abychom dosáhli takových škrtů, že v dohledné době opravdu dosáhneme vyrovnaného rozpočtu a přestane další zadlužování. Naši partneři asi nebudou mít velkou chuť tak razantně jít do toho, takže by se mohly prodlužovat lhůty a podobné věci. Nicméně o zásadách asi mnoho diskutovat nemůžeme.

K: On bude splněn v každém případě. Je to jako když vás pobolívá zub: buď půjdete k zubaři, je to nepříjemné, ale dá se to vydržet. Nebo otálíte, otečou vám ústa, bolí to neskonale víc a o ten zub můžete i přijít. Ale nemáte alternativu k zubaři vůbec nejít a zůstat zdráv.

Infobox

Výslech lídrů - Ptá se Jan Němec

2x s Radkem Johnem:

2x s Milošem Zemanem:

2x s Ondřejem Liškou:

2x s Cyrilem Svobodou:

2x s Vojtěchem Filipem:

FAKTA: Miroslav Kalousek

  • narozen 17. 12. 1960
  • na počátku 90. let náměstkem ministra obrany
  • od té doby neustálé spekulace o jeho vlivu na armádní zakázky, nikdy nebyl obviněn
  • dlouholetý člen strany lidové
  • 2003-6 předseda KDU-ČSL
  • 2006 odstoupil poté, co navrhl vstup lidovců do vlády ČSSD za podpory KSČM
  • 2007-9 ministrem financí v Topolánkově vládě
  • 2009 po 25 letech ukončil členství v KDU-ČSL a spolus Karlem Schwarzenbeŕgem zakládá TOP 09

A.cz: Říkáte to i s vědomím, jakou bouři vyvolalo pouhé vyšší zdanění stravenek?

S: Jeden v této republice musí říkat pravdu. Vždycky jsem miloval Andersenovu pohádku o císařových nových šatech. Někdo musí být to dítě, které najednou zvolá: vždyť on je nahý. Náš stát je teď nahý, jeden to musí říct, a my se musíme činit, abychom změnili cestu.

K: Je naší povinností to zkusit. My říkáme: pojďme udělat takové kroky, abychom si už v roce 2015 nemuseli půjčovat na svůj běžný provoz. Možná nebudeme mít dost síly to prosadit. To ale neznamená, že to není pravda nebo že se tomu můžeme vyhnout.

A.cz: Dobrá, můžete být tím Andersenovým dítětem, ale před těmi stravenkami couvla vláda, prosadila je levicová většina sněmovny. Skutečně myslíte, že bude vůle k tak razantním škrtům?

S: No já vím, ale umím si představit kompromis ve lhůtách, ale směr se musí změnit.

A.cz: Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda v březnu prohlásil, že váš program je pro bohatého sebestředného singla, který se nemusí starat o děti či rodiče. Co byste na to odpověděl?

S: Cyril Svoboda ví velice dobře, že to není pravda. Ve volebním boji výtku konkurence neberu příliš vážně. Je pravda, že škrty budou tvrdé, budou nepříjemné pro každého, ale bohužel jinou cestu nevidím, jak se z problémů vybabrat.

K: Při vědomí vyznání Cyrila Svobody si dovolím poznamenat, že svatý Pavel ve svém dopise Římanům naléhavě psal: „nikomu nebuďte nic dlužni, kromě lásky". Když zdůrazňoval, ať nejsou nikomu nic dlužni, tak by ho měl Cyril Svoboda označit za sebestředného singla bez odpovědnosti k ostatním a Petr Nečas by měl svatého Pavla označit za pravicového populistu.

A.cz: On vám vmetl i to, že ta drsná opatření se nebudou týkat ani Karla Schwarzenberga, ani Miroslava Kalouska...

S: To je dost zásadní omyl. Jako první navrhujeme, abychom platy a všechny příjmy ústavních činitelů snížili aspoň o 10 %.

K: Ten program se snaží ochránit především ty nejzranitelnější. Pánové Kalousek a Schwarzenberg si pomohou vždy díky naší kompetenci na trhu práce. Když se ale začnou hroutit sociálně ekonomické systémy nebo začnou být drahé, tak ti bohatí si pomohou - mají našetřeno nebo si tu službu, např. zdravotnickou, koupí v zahraničí. Ti nejzranitelnější si nepomohou.

A.cz: Neprezentujete takto drsný program ale jen proto, že víte, že ho nebudete muset naplňovat? Prostě to Andersenovo dítě nemuselo císaři ušít nové šaty...

S: Můj otec mi před dlouhými desetiletími řekl, že Andersen tu pohádku nedopověděl. Musíš si uvědomit, říkal, že rodiče to drzé dítě potom strašně zfackovali. A je mi jasné, že nás budou odsuzovat, že jsme antisociální nebo jen pro bohaté.

A.cz: Dobře, s  jakým partnerem byste nejspíš velkou část svého programu prosadili?

K: Umíme si představit koalici s ODS Petra Nečase, která je vpodstatě slušnou zdrženlivou sociální demokracií. Jiří Paroubek jede do toho Řecka rychlým autem, Petr Nečas jede do Řecka na pomalém kole, ale oba jedou stejným směrem. Ale s ODS bychom se snad na nějakém kompromisu domluvili.

S: I ODS mlží. Tvrdí, že císař je lehce oblečený, ne nahý. Ale myslím, že lze je o tom přesvědčit, že by se měl obléci. Proto je nutné, abychom ODS nastavili zrcadlo a řekli: pánové, vy se zpronevěřujete svým zásadám. Chcete-li se vůbec nazývati pravicí, tak musíte trochu souhlasit s námi. Ale je možné, že už tuto ctižádost opustili, já jsem vždycky měl pochyby, že má ODS ponětí, co je to pravicová či konzervativní strana.

A.cz: Ale Petr Nečas z ODS řekl, že při současné situaci je váš program nereálný a neprosaditelný. Takže ODS by do toho zřejmě nešla...

S: Všechny výroky volebních lídrů před volbami neberu příliš vážně.

A.cz: Ani svoje vlastní?

S: Vlastním slovům je člověk přece jen zavázán. Snad jisté fóry, kterém dělám, neberu sám příliš vážně. To přiznávám.

A.cz: Když to ale celé shrneme - neznamená to prakticky, že TOP 09 má jen dvě možnosti: být v opozici nebo úplně zradit své voliče?

K: No tak když to postavíte takto, tak ano. Ale myslím, že je možné sestavit vládní koalici, kde nezradíme svého voliče. Půjdeme jen do takové vlády, která bude snižovat vládní výdaje, ne jen snižovat deficity, ale výdaje.

S: Zradit voliče? Tak to radši půjdu do opozice. Bezpochyby. I ta je nutná. Samozřejmě že je větší sranda být u moci, mít „medvěda" s řidičem, ale žít se dá i bez toho.

A.cz: I kdybyste ale uzavřeli koalici s ODS, troufnete si říct, z kolika procent byste byli schopni prosadit svůj program?

K: To je trochu nedorozumění. Naší prioritou je dosáhnout vyrovnaných rozpočtů, aniž bychom museli zvyšovat daně. To je cíl. Všechno ostatní jsou nástroje. A můžeme se bavit o jejich nahrazení jinými, rozložení v čase. Takže můžeme dosáhnout i 100 % svého programu - toho cíle.

A.cz: U ČSSD vám vadí program nebo jen Jiří Paroubek?

S: Personálně je to Jiří Paroubek, snad ještě středočeský hejtman (David Rath - pozn. A.cz). Ale program sociální demokracie je momentálně takový, že by to bylo nesmírně obtížné. Ale politika je kompromis. V tom případě by ČSSD musela přistoupit taky na veliký kompromis.

A.cz: Analytický tým týdeníku The Economist nicméně považuje za nejpravděpodobnější variantu vládu ČSSD, TOP 09 a lidovců, pokud tyto strany získají parlamentní většinu. Dovedete si představit koalici s ČSSD třeba bez Jiřího Paroubka?

K: Ne. Sociální demokracie definovala program, který akceleruje cestu do Řecka. A my se nebudeme podílet na vládě, která pokračuje v cestě do Řecka.

S: Musela by proběhnout důkladná obnova všech špičkových míst.  Pokud by se takové zemětřesení v ČSSD stalo, tak lze o lecčems diskutovat.

A.cz: A předpokládáte to?

S: Ne. Poněvadž předpokládám, že podle všech prognóz - pokavad nejsou úplně zfalšované - tak by ČSSD měla z voleb vyjít jako nejsilnější strana. No, volební lídr, který přinese své straně vítězství, ten je, aspoň na čas, nesvrhnutelný.

A.cz: Hospodářské noviny ve své nedávné analýze došly k tomu, že program ODS a ČSSD vede prakticky ke stejnému deficitu. Takže znovu: vadí skutečně program ČSSD?

K: Náš problém není deficit, ale nastavení výdajů tak, že vás nutí generovat deficity i v dobách růstu. 84 % příjmů veřejných rozpočtů jsou předem rozdělené na povinné výdaje. A 16 % zbývá na to všechno ostatní - obrana, vnitřní bezpečnost, věda, výzkum, vzdělání atd. A tuto diskusi je možné vést s ODS, tuto diskusi není možné vést s ČSSD. Naposled jsme tuto diskusi byli schopni vést v roce 2003, to pod vlivem Vladimíra Špidly byl Bohuslav Sobotka ještě příčetný. Teď se chová naprosto nepříčetně pod vlivem Jiřího Paroubka. Nevylučuji, že on při svém oportunismu zase při jiném předsedovi by si zase vzpomněl, že byl příčetný, ale my to rozhodně nemíníme riskovat. V následujícím volebním období je koalice se sociální demokracií vyloučena.

A.cz: Ale i vy jste sám přiznal, že jste hlasoval pro ty populistické návrhy před volbami 2006...

K: Já jsem pro to nikdy nehlasoval, ale alibisticky jsem opustil sněmovnu a souhlasil jsem s tím, že jsem se pak s tím nechal vyfotit (na billboard- pozn. A.cz).

A.cz: Svým odchodem jste tedy snížil kvórum nutné pro přijetí...

K: Bránil jsem tomu málo, svůj díl odpovědnosti nesu. My všichni, kteří u toho nějakou dobu jsme, bez výjimky neseme odpovědnost za stav veřejných financí. A buď to budeme házet jeden na druhého, nebo to budeme řešit. Já nabízím to druhé.

 

Druhá část rozhovoru s K. Schwarzenbergem a M. Kalouskem ZDE.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 1 hodinou

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy