Foto: Paroubkovo turné je pod ochranou ostrých hochů

Veronika Lehovcová Suchá Martina Machová Veronika Lehovcová Suchá, Martina Machová
16. 5. 2010 9:20
Dejte si pivo a párek, ale problémy nedělejte, někdo se dívá.
Bdělí oranžoví
Bdělí oranžoví | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ačkoli si ČSSD pochvaluje, jak je její předseda během mítinků v Ústeckém kraji vlídně přijímán, jistá si zřejmě není.

Akce jsou pečlivě sledované desítkami organizátorů, policií a také skupinou mladíků, kteří se každou chvíli odbíhají domlouvat s někdejším místopředsedou ústecké ČSSD Karlem Vrbou, který ze strany vystoupil, když vyšlo najevo, že byl odsouzen za korupci a násilí.

Aktuálně.cz se o tom přesvědčilo během tří dnů, kdy jeho reportéři monitorovali kampaň lídrů obou hlavních stran - ČSSD a ODS.

Oficiálně Vrba objíždí velké mítinky jen jako příznivce ČSSD. Stejnou odpověď má i asi dvacítka mladých mužů, která se na akcích pohybuje okolo něj. "Jsme sympatizanti," tvrdí.

Nechovají se ale jako ostatní voliči ČSSD, kteří navštěvují mítinky a ani tak nevypadají. Jsou ani ne dvacetiletí, často hodně nakrátko ostříhaní, v kožených bundách.  Když si  předseda ČSSD Jiří Paroubek na mítinku v Kadani sedne do stánku a začne podepisovat svou knihu, disciplinovaně se řadí kolem něj a stánek obstoupí.

Na fotografování a otázky reagují podrážděně, stejně jako samotný Vrba. "Foťte pravdu," křičí na náměstí v Lounech na fotografa Aktuálně.cz.

Nejenom novináři jsou ale na mítincích ČSSD pod dohledem. Atmosféra je na první pohled jako na pouti nebo posvícení - lidé jedí koláče a buřty, pijí pivo a limonádu, ženy dostávají růže, děti skáčou na nafukovacích hradech, bavič na pódiu dělá dvojsmyslné vtipy.

A pak, že mladí nepodporují ČSSD
A pak, že mladí nepodporují ČSSD | Foto: Ludvík Hradilek

Stačí, když někdo třeba hlasitěji vykřikne a už se k němu obracejí desítky očí lidí v oranžovém a sledují, jestli se neblíží příznivce modré konkurence. I tričko typicky jasné modré barvy stačí k podezření.

A nemusí jít jen o příznivce ODS. Na náměstí v Chomutově se se zlou potázal třeba Jan Divoch, který na mítink přinesl transparent nového hnutí Slunce všem. Hned u něj byl oranžový shluk. "Řekli mi, vypadni. To je skandál. Nevím, proč bych tu nemohl být. Nic špatného nedělám."

Ve středu si vzal Karel Vrba dovolenou. ČSSD dělala setkání na náměstí v Ústí a Jiří Paroubek pak tamtéž zahajoval festival lidí, kteří žijí v ústavech sociální péče. Šlo to bez organizátorů a Jiřímu Paroubkovi o život nešlo a atmosféra byla mnohem lidštější.

Oproti sociálním demokratům se mítinky ODS bez ochranky obejdou. Jsou menší, uvolněnější. Zejména Nečasovo vystupování je civilní, neagituje, spíše naléhá. Jeho styl nebudí vyhrocené emoce.

Kandidáti v regionech občas nepříjemnou zážitek zmíní. Zůstává ovšem pouze u slovních invektiv. "Ve středu mi jeden muž na mítinku říkal, že by nás měli všechny postavit ke zdi a postřílet," líčí jednu z nejostřejších poznámek poslanec za ODS a trojka jihomoravské kandidátky Walter Bartoš.

Za tři dny, které Aktuálně.cz strávilo s Petrem Nečasem, se policie objevila jen v Brandýse nad Labem. Dvojice uniformovaných mužů postávala opodál tamního Městečka řešení. Bezpečí lídra občanských demokratů jinak nikdo viditelně nehlídal. Jeho pohyb mezi účastníky setkání monitoruje jen jeho osobní PR poradce Jakub Stadler, který se střídá s Nečasovým mluvčím ještě z ministerstva práce a sociálních věcí Jiřím Sezemským.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy