Paroubek a Nečas jedou na plný plyn. Jsme jim v patách

Veronika Lehovcová Suchá Martina Machová Veronika Lehovcová Suchá, Martina Machová
12. 5. 2010 20:10
Reportérky Aktuálně.cz sledují zblízka volební kampaň superlídrů ODS a ČSSD
Výkop byl v devět ráno. Jiří Paroubek a Petr Nečas hrají další zápas o voliče.
Výkop byl v devět ráno. Jiří Paroubek a Petr Nečas hrají další zápas o voliče. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Superlídr ODS Petr Nečas doplácí na to, že se s ním při plánování volební kampaně nepočítalo.

Více než čtvrtinu středy strávil v autě. Nejprve se vydal z Prahy do Ostravy, byl tam za tři hodiny, a další tři hodiny cestoval v podvečer zase zpátky. A ve čtvrtek zase pojede z Prahy do Brna.

Původně měl na Moravě zůstat po celou druhou polovinu týdne, ale protože se během kampaně stal z řadového lídra ve Zlínském kraji nejvyšší kartou ODS, má jeho program nový řád.

Noční změna

Dny Petr Nečas začíná v Praze a končí je na vzdálené Moravě. Ve středu představoval protikorupční program ve stranické centrále a pak jel do Ostravy, ve čtvrtek má být u toho, když bude jeho strana vysvětlovat plány pro seniory. V Brně se nenašlo dobré místo pro tiskovou konferenci. Proto ty cesty tam a zpět.

Nečasův program se upřesňuje ze dne na den. To, že se z Ostravy vrátí zpátky do Prahy a pak zase vyrazí do Brna, se například rozhodlo až po úterní půlnoci. "Dozvěděl jsem se to asi v jednu v noci. Taky jsem si už připravoval věci na přespání," říká člen Nečasova organizačního týmu Jakub Stadler.

Paroubkova jistota

To Jiří Paroubek má pro kampaň větší klid. Pokračuje na mítincích v Ústeckém kraji, kde ve stranickou volební kandidátku stejně jako před čtyřmi lety. Po pondělních Lounech a Žatci a úterních Klášterci, Kadani a Chomutově byl ve středu v Ústí nad Labem.

Setkal se tu s voliči na akci pro mentálně postižené, pak na fotbalovém hřišti ústeckého druholigového klubu předváděl nožičky a kolínka.

Stejně jako v minulých dnech sledují hlavní favority voleb reportérky Aktuálně.cz. Takto se zatím odehrává středa.

09:00 - Předseda ČSSD Jiří Paroubek začíná další den kampaně v Praze. "Musím chvíli také dělat předsedu," vysvětluje. Pak ale znovu zamíří do Ústeckého kraje, kde vede kandidátku sociálních demokratů.

Den kampaně začíná v Praze.
Den kampaně začíná v Praze. | Foto: Jan Langer

9:16 - Lídr ODS Petr Nečas zahajuje předvolební den v hlavním sídle ODS. Chystá se na tiskovou konferenci na téma korupce a byrokracie. Mezi novináři se mihl Ivan Langer, jehož den před tím Nečas nejmenoval do svého nejbližšího osmičlenného týmu. Langer spěchá pryč, Nečas jeho absenci mezi vyvolenými vysvětluje tím, že má mnoho práce s kampaní.

Čtěte také: Nečas má nový tým. Chce zvládnout volby a ovládnout ODS

9:40 - Nečasova tisková konference začíná. Petr Nečas slibuje škrtnout tři ministerstva a sloučit některé regulační úřady. Vedle veřejných zakázek chce zprůhlednit i přidělování grantů a dotací. Princip "donaha", tedy doložení skutečných vlastníků, by měl platit i pro ně.

Nečas si dovolí i drobnou hereckou etudu. S konví, vodou a odměrnými válci ukazuje úskalí neprůhlednosti. "Chceme čisté zákony," komentuje hříčku. Jeho tým, ve kterém je i bývalá ředitelka Transparency International Adriana Krnáčová, vymyslel protikorupční zlepšovák. Každý zákon bude muset projít protikorupční zkouškou. Včetně takzvaných poslaneckých přílepků.

A rychle do Ostravy.
A rychle do Ostravy. | Foto: Jan Langer

10:02 - Tisková konference v pankráckém Albatrosu končí. Nečasův tým se rychle balí a míří do Ostravy. Původně měl na Moravě zůstat až do pátku. Narychlo se ale vše mění a ještě dnes se vrací do Prahy. "Dozvěděl jsem se to asi v jednu hodinu v noci. Taky jsem si už chystal věci na přespání," komentuje náhlou změnu Jakub Stadler, který patří k Nečasovu nejbližšímu organizačnímu týmu.

Důvodem k návratu do Prahy je čtvrteční tisková konference na téma senioři. Původně měla být v Brně, ale pak štáb ODS vsadil na jistotu pražského zázemí. Už se těšíme, jakou scénku předvede Nečas na téma důchodci.

10:07 - Do Ostravy vyrážejí dva vozy. V jednom se veze předseda. Ve druhém, kde zazvoní telefon, jede část Nečasova týmu. "To byl Petr Nečas. Sháněl se, kde jsem. Cestou zpět přesednu, abychom mohli spolu něco vyřešit," reprodukuje telefonát se šéfem Jakub Stadler. První vůz opouští po výpadovce Prahu.

10:48 - Jedeme 150 km/hod. "Říkal jsem si, že když vás vezmeme do auta, budete určitě sledovat, jestli dodržujeme rychlost," komentuje Jakub Stadler pokukování reportérky Aktuálně.cz po tachometru. Sám na jeho ručičku ručičku nevidí. Jede se na knop. "Petr Nečas ale nelétá,""dodává v žertu.

11:00 - Zatímco Petr Nečas míří po D1 k Ostravě, Jiří Paroubek už je mezi lidmi na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. Zahajuje tu festival Cesty k nám, na kterém vystupují lidé ze sociálních ústavů. Tentokrát se nedostane na zrušené poplatky u lékaře ani na jiné evegreeny kampaně jako na mítincích minulých dnů. Paroubek jen popřeje, aby se lidé měli na setkání dobře a předá slovo kmotrovi své dcery Petru Bendovi.

"Pan předseda mi napovídá, že jsme vám přivezli grily, tak si na nich něco upečte a zpříjemněte si podvečery," říká publiku Benda, předseda sociální demokracie v Ústeckém kraji.

11:01 - Kolem dálnice se míhají hlavy Nečasů, Paroubků, Knížat, Kalousků, blíže k Brnu se začínají objevovat i Cyrilové Svobodové s přikašírovanými místními lídry. "To je náš nový billboard," ukazuje Jakub Stadler. Novinka využívá opět slušňáckou image modrého superlídra. Paroubek mu kontrastuje jako "zlý muž".

Vyfoťte se se mnou, předsedo
Vyfoťte se se mnou, předsedo | Foto: Ludvík Hradilek

11:05 - Na ústeckém náměstí má sociální demokracie své stánky a její předseda jako obvykle do jednoho z nich usedá a začíná rozdávat podpisy. Moderátor akce oblečen v klaunském převleku láká. "Kdo má zájem o podpis, není problém." A Paroubek podepisuje a k lidem ze sociálních ústavů ze chová stejně jako k ostatním voličům. Netyká jim. "Dobrý den, pane," zdraví první.

Zatímco Paroubek udržuje korektní přístup, Petr Benda je o něco vřelejší. "Moc hezky jste zpívali," volá na jednoho z klientů ústavu v Tuchořicích, kteří předvedli vystoupení ála Alexandrovci. Právě v Tuchořicích má několik klientů volební právo, ale častěji říkají, že volit nepůjdou. Jinde - v Čížkovicích volí jen jeden klient, ale ostatní mají radost, že vidí někoho slavného. "Oni se tím pochlubí ostatním, dostanou něco hezkého. Loni dostali deštníky, to měli radost," říká vychovatelka z Čížkovic. "Paroubka mám rád," říká její svěřenec Jaroslav.

11:09 - V Superbu, kde jede Nečasův tým, zvoní telefon. Domlouvá se krátký rozhovor na téma situace v Řecku. Televize pošle svého ostravského krajánka. Volný termín je po přednášce na Vysoké škole podnikání v Ostravě.

"Co se stal pan Nečas lídrem tak se na něj novinářské dotazy sypou ze všech stran. Mám žádosti o online, rozhovory i vyjádření k nejrůznějším tématům. Sám jsme stále na četce a chodí mi i vyjádření z lidového domu, aby byl v obraze," líčí praxi Jakub Standler. Ve volnějších chvílích při přejezdech mezi městy často řeší právě tuto agendu.

Superlídr viděl i vystoupení v rytmu Alexandrovců
Superlídr viděl i vystoupení v rytmu Alexandrovců | Foto: Ludvík Hradilek

12:05 - Po hodině rozdávání autogramů zamíří Jiří Paroubek a jeho suita přes náměstí. Projít pár metrů, ale zabere deset minut. Přibíhají další lidé z žádostí o autogram. Jeden z nich se chce s politikem vyfotografovat. Jednou, podruhé, potřetí. "Vždyť už jsme se fotili čtyřikrát," domlouvá mu Paroubek, není úplně ve své kůži, ale zvládá to. "Já chci být v novinách," dostane se mu stručného vysvětlení.

Když přiběhne několik lidí v karnevalových maskách a všichni chtějí snímek s Paroubkem, začíná se Paroubkův asistent nervózně dívat na hodinky. "Pojďte ještě k nám," volá na bývalého premiéra žena od stánku, kde se prodávají výrobky mentálně a tělesně postižených lidí. Paroubek vybírá přívěsek na krk. "Ještě mi vyberte nějakou pěknou chňapku," rozhodne se prakticky a nakonec se nechá přemluvit i pro nepraktického plyšáka. Problém ale nastane při placení. V kapse obleku má Paroubek svazek bankovek, na které by u stánku určitě neměli nazpátek. "Kde je Benda," žádá o pomoc. Benda není, ale s drobnými přispěchá asistent.

12:15 - Paroubkovi se konečně podařilo opustit náměstí, nasedá do auta a míří na oběd a potom na fotbalový stadion.

12:27 - Situace na dálnici z Brna do Ostravy se stala nepřehlednou. Je místopředseda za prvním vozem nebo ho již předjel? Odpověď neví ani jeho tým. Do služebního Superbu ODS přichází upřesnění na čtvrteční tiskovou konferenci na téma senioři. 10 hodin, Praha.

13:01 - Petr Nečas už se našel. Je rychlejší a se svým vozem už je vpředu.

13:13 - Vůz s Petrem Nečasem parkuje u Vysoké školy podnikání v Ostravě. Míří ihned na přednášku o nezaměstnanosti. Ta měla původně začít již v jednu hodinu. Aula je plná.

13:22 - Dojíždí zbytek jeho týmu. „Asi ve tři čtvrtě na jednu se pan Nečas ptal Za jak dlouho tam budeme. Říkám ještě tak půl hodiny. On na to, to jste mi nemohli říci dřív, že jedeme pozdě?" líčí poslední minuty před dojezdem do Ostravy Nečasův řidič.

...předvedl několik nožiček a kolínek.
...předvedl několik nožiček a kolínek. | Foto: Ludvík Hradilek

13:30 - To, že máme na kandidátce Šlégra, neznamená, že nemáme rádi fotbal. V duchu tohoto hesla vyrazili sociální demokraté Paroubek a Benda do ústeckého fotbalového klubu. Tomu, jak zainteresovaní říkají, "hrozí" postup do první ligy a stadion moderním parametrům neodpovídá.

"Asi budete dosívat," hodnotí Paroubek trávník a ústecký trenér přikyvuje. Po rozhovoru s funkcionáři dojde i na setkání s hráči. "Kolik peněz seženeme, neumím takhle z voleje říct," přechází Paroubek do fotbalového žargonu. "Už jsme ale sehnali 5 miliónů na tréninkové centrum pro mladé... Ať to vyhrajete," loučí se. ¨

13:30 - Petr Nečas vysvětluje studentů ekonomie, co podle něj znamená zvyšování daní. "Jeden procentní bod znamená ztrátu až 50 tisíců míst. Když si to spočítáte tak nula od nuly pojde," kreslí čísla na tabuli.

Dojde i na reformu důchodového systému. „Nemůžeme přeci dovolit, aby dnešní čtyřicátníci, třicátníci, dvacátníci, desátníci, nulníci a ještě nenarozené děti se ocitnou na hranici chudoby, když odejdou do důchodu," obhajuje nutnost reforem.

13:40 - Při odchodu mu sportovní manažer přihraje míč a Paroubek ukáže několik nožiček a kolínek. "Naposledy jsem fotbal hrál ještě jako premiér," zavzpomíná na funkci, do které by se zanedlouho rád vrátil.

14:00 - Do redakce Akutálně.cz přicházejí výsledky nového předvolebního průzkumu agentury Factum. Podle zveřejněného volebního modelu by levice (ČSSD a KSČM) měla ve sněmovně 96 křesel, středové a pravicové strany (ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a VV) většinu 104 mandátů.

Čtěte také: Rýsuje se pat, Paroubek nezíská ve sněmovně většinu

14:02 - Přednáška končí, studenti se hloučkují před aulou. "Přišli jsme dobrovolně," tvrdí student čtvrtého ročníku ekonomie a managementu Petr. Dobrovolnost dokazuje i tím, že dnes měl skončit již ve 12 a na superlídra ODS si počkal.

Přednášku hodnotí jako zajímavou, Nečas prý neužívá žádný složitý jazyk. "To co kreslil, by musel pochopit i ten, kdo se o problematiku nezajímá," míní. A jaký udělala nová tvář občanských demokratů v Ostravě dojem? "Dobrý," hodnotí jeho kolega. "Lepší jak Topolánek," dodává jediná dáma v kroužku.

14:15 - Mezi mítinky Jiří Paroubek komentuje pro Aktuálně.cz výsledky průzkumu. Neznervózňují ho prý. "V těchto dnech nemá cenu výsledky přeceňovat. Sociální demokracie vždy v minulosti v posledních deseti dnech, v posledním týdnu před volbami posilovala," říká předseda ČSSD. "Myslím, že letos to bude stejné."

Na univerzitě: Máme to spočítané...
Na univerzitě: Máme to spočítané... | Foto: Jan Langer

14:30 - Petr Nečas se k průzkumu vyjadřuje po přednášce na ostravské univerzitě. "Rozhodující bude podpora veřejnosti v době voleb, ne v době konání průzkumů. Já se vždy raději spoléhám na volební výsledky. Nicméně je to minimálně motivace proto, že evidentně se ukazuje, že je možné zastavit českou levici a vytvořit středopravicovou proreformní vládu rozpočtové odpovědnosti."

14:35 - Petr Nečas v doprovodu místní jedničky na kandidátce a členem svého „kompetenčního týmu" Pavlem Drobilem odjíždí na Městečko řešení v Novém Jičíně.

15:00 - V restauraci nedaleko fotbalového stadionu uspořádá Paroubek tiskovou konferenci. Téma číslo jedna podpora fotbalu, téma druhé sociální věci. Dojde ale i na zhodnocení kampaně. "Chodí stovky lidí. Není korektní, že bulvár píše, že lidi k Paroubkovi přes zátarasy nemůžou. Ti lidé v Chomutově by se ušlapali, kdyby si pro podpis můj a pana Krampola přišli najednou," říká šéf sociálních demokratů. "Musíme myslet na bezpečnost lidí, my se na mítincích netísníme ve dvaceti," rýpne si Paroubek do politických protivníků.

15:30 - Petr Nečas už je na podiu v Novém Jičíně. Začíná svým standardním volebním projevem. Usmívá se, mluví klidně. Nesmíme skončit jako Řecko, musíme se chovat odpovědně, práce místo dávek. "Potřebujeme vaši podporu, abychom zastavili oranžádu, která slibuje všechno všem," zní jeho nejostřejší útok na konkurenční ČSSD.

Na podiu jej vystřídá Ivan Mládek se svým Banjo Bandem. Petra Nečase si na dlouhé minuty přisvojí dvě seniorky. padají termíny jako daně, vysoké platy managerů polostátních firem, nezaměstnanost.

"Řekla jsme mu, že by si vězení mělil plati vězni sami nebo jejich rodiny," líčí poté jedna z nich a živě u toho gestikuluje s deštníkem ODS v ruce. "Dost se mnou souhlasil. Má naději Nečas," hodnotí setkání. Přiznává ale, že zatím u ní výtězí Radek John z Věcí veřejných. "Byl to novinář, který do nich pěkně ryl. Ale kdyby byl jako oni, to bych za ním dojela a přetáhla ho tímhle deštníkem," naznačuje možný trest.

15:50 - Pro Jiřího Paroubka je tisková konference o mnoho příjemnější než ty v Lidovém domě. Žádné nepříjemné otázky nezaznívají. Nezaznívají žádné. Zato díků slyší sociálně domokratický lídr hodně. Třeba za účast na fotbalovém tréninku. „Teď když hráči vědí, že mají podporu z nejvyšší míst, tak tu první ligu udělají," děkuje Paroubkovi sportovní manažer ústeckého fotbalového klubu Stanislav Pelc. Paroubek pokyvuje, Petr Benda se spokojeně usmívá.

16:00 - Kampaň pro dnešek končí. Jiří Paroubek znovu ve svém černém superbu jede do Prahy "dělat předsedu".

16:13 - Po defilé místních kandidátů ODS v Novém Jičíně se mikrofonu ujímá zpěvačka Jitka Zelenková. "Pak se dej na cestu známou, dalekou...," zpívá zpoloviny naplněnému náměstí. Petr Nečas podepisuje svou novou knihu, kandidáti se pustili do kontaktní kampaně a rozdávají své materiály mezi lidmi.

"Jezdíme i po okolí a chodíme od plotu k plotu. Pozdravíme se, nabídneme materiály, když je zájem vysvětlujeme. Tady to máme těžké, je to levicový kraj," líčí dvaadvacítka místní kandidátky Pavel Bednařík. Přes na ně psa prý ještě nikdo nepustil.

"V jedné hospodě se do mne jeden pustil. Tak mu říkám, ty jsi v půl třetí ožralý? Tak to nerobíš a po nás nic nechtěj," vypráví svů prý nejostřejší konflikt. Přes veškerou snahu odhaduje výsledek v jednom z nejlidnatějších krajů na pět, šest poslaneckých mandátů.

16:45 - Petr Nečas se loučí v Novém Jičíně a jede zpět do Prahy. Zítra kampaň pokračuje. I s reportérkami Aktuálně.cz oběma lídrům v patách. Budou slibovat lídří hlavních rivalů totéž co dnes? Udělají nějaký nový vtípek? Nebo nás překvapí něčím zcela nečekaným? Sledujte dál zpravodajství, které opět startuje dopoledne v Praze.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 9 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy