Cedule vystřídaly taháky v bloku. Duel lídrů byl nudný

Jan Němec (redaktor) Kateřina Eliášová, Jan Němec (redaktor)
23. 5. 2010 12:30
Jiří Paroubek se střetl s Petrem Nečasem v televizním předvolebním duelu na Primě
Posledně se oba lídři pro kamery dobře vybavili. Jiří Paroubek o něco čitelněji.
Posledně se oba lídři pro kamery dobře vybavili. Jiří Paroubek o něco čitelněji. | Foto: repro ČT

Praha - Lídři dvou nejsilnějších parlamentních stran měli další, v pořadí už druhou šanci utkat se v televizním duelu a týden před sněmovními volbami se porvat o hlasy nerozhodnutých voličů.

Spíše než duel Jiřího Paroubka s Petrem Nečasem diváci sledovali dva monology dopředu připravených a desítkami čísel obtěžkaných politiků. Zatímco v České televizi v prvním případě na sebe politici vytahovali cedule s dluhy, které protivník udělal, na Primě sahali k nacvičeným tématům. Občas, jako třeba Jiří Paroubek, nahlédli do své přípravy v bloku. Televize jim totiž dopředu oznámila šestici témat, o kterých měli v časových limitech hovořit.

Přímý názorový střet obou mužů se nekonal ani v jedné ze dvaačtyřiceti minut debaty.

Tento model zajistil, že si Petr Nečas s Jiřím Paroubkem nesměli a vlastně ani nemohli skákat do řeči. Fakticky tak nešlo o diskusi. Role moderátora se omezila na pouhé vyvolávání typu "Petr Nečas - vaše minuta", "pane předsedo - vaše dvě minuty".

Pásová výroba, řekl Nečas

"Role moderátora se úplně vynulovala," soudí politolog Tomáš Lebeda. "Ale oceňuji snahu tu debatu kultivovat, než nechat politiky, aby na sebe bezobsažně štěkali."

"Je to formát, který ze všeho nejvíce připomíná pásovou tovární výrobu," řekl poté Aktuálně.cz Petr Nečas. "Dalo by se to natočit individuálně, dokonce v jiných studiích. Na druhou stranu, je-li tady účastník diskuse, který se nedokáže ovládnout, aby neskákal do řeči, tak asi televizím nic jiného nezbývá."

"Já jsem se přizpůsobil pravidlům hry," řekl Jiří Paroubek. "Nemuselo to být tak zábavné pro diváky, protože řadu věcí by bylo dobré replikovat."

Šestice témat

Paroubek s Nečasem obhajovali ekonomický, zdravotní a sociální program svých stran, jedním z témat byla rovněž korupce, kterou voliči v průzkumech veřejného mínění dlouhodobě označují za jeden z největších problémů v Česku.

Emoce projevili oba politici až při reakcích na téma ekomické krize a zadlužování země. "Největším ekonomickým zločinem bylo zadlužování země v době sociálnědemokratických vlád," rýpl si do soupeře Petr Nečas. "Téměř bilion korun jde za vámi, pane Nečasi. Zloděj křičí 'chyťte zloděje'," oponoval mu Paroubek.

A přidal svůj špílec. "Ty nejhloupější odhady ekonomického vývoje jste dělali vy. Vaše ekonomické teze mají nulovou hodnotu a jsou z dílny Jaroslava Haška," káral občanské demokraty.

Zrušíme vaše nápady

Současné průzkumy veřejného mínění dávají vysoké šance na výhru socialistům před konzervativci. Jiří Paroubek na ně hodně dá a projevilo se to i v debatě. "Až vyhrajeme, zrušíme poplatky ve zdravotnictví, obnovíme nemocenskou v prvních třech dnech nemoci," sliboval mimo jiné Jiří Paroubek.

Důchodcům rovněž v případě výhry ČSSD slíbil vyplacení jednorázového důchodu ve výši 2400 korun. Mimochodem právě u tohoto tématu se poprvé a naposledy v debatě Petr Nečas obrátil na Jiřího Paroubka, když mu nabídl ruku k dohodě nad důchodovou reformou.

"Jsme připraveni přijmout závěry obnovené Bezděkovy komise, ať už budou jakékoliv," řekl Nečas. Paroubek na to nezareagoval.

Oba lídry čekají ještě dvě další debaty, v Českém rozhlase a v České televizi.

Politologové: Mluvili jak vyhláška

"Oba byli průměrní," zhodnotil výkon superlídrů politolog Jan Kubáček. "Rezignovali na osobitost. Mluvili jako ministerská vyhláška."

Politolog Tomáš Lebeda naopak mírně favorizuje Petra Nečase.

"Pozitivně mě překvapil. Ocenil jsem, že mluvil o širokém politickém konsenzu a přizvání nestranických odborníků. To jsme od ODS moc často neslýchali," upřesňuje.

Podle Lebedy se také Nečas víc díval do budoucnosti a byl o něco, i když ne o moc, konkrétnější.

 

Právě se děje

Další zprávy