Tlustý, Ibl, primátor... I ty policie 'napíchla'

Sabina Slonková
27. 3. 2007 19:20
Praha - Inspekce ministra vnitra loni neoprávněně sledovala nejméně deset lidí působících na vlivných postech. Máme jejich jména.

Policie měla přehled o jejich aktivitách během parlamentních i komunálních voleb i o životě jejich rodinných příslušníků.

Mezi odposlouchávanými a monitorovanými osobami jsou podle zjištění Aktuálně.cz a televize Nova poslanci, primátor, radní, advokáti, podnikatel i manažer. A také několik soukromých osob, které nemají s veřejným životem nic společného. Nejvíce politiků bylo z řad ODS, na seznamu jsou ale zastoupeni i lidovci a sociální demokraté.

Ibl, Tlustý, primátor Olomouce... a další

A jména?

Petr Ibl
Petr Ibl | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Vlastimil Tlustý
Vlastimil Tlustý | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Například bývalý poslanec ČSSD Petr Ibl, někdejší ministr financí Vlastimil Tlustý, olomoucký primátor z ODS Martin Novotný, bývalý lidovecký radní v Olomouci Petr Konečný, další řadová členka KDU-ČSL či Jakub Unger, manažer firmy NetCentrum.cz - mateřské společnosti on-line deníku Aktuálně.cz.

"Z toho, co mi říkáte, jsem zcela šokovaný. Zvážím právní kroky," reagoval například olomoucký primátor Novotný, jemuž inspekce odposlouchávala i manželku, děti a vzdálené příbuzné.

Podobně mluví i někdejší radní Konečný, který mimo jiné působí v představenstvu prvoligového fotbalového celku Sigma Olomouc a sedí i v arbitrážní komisi fotbalového svazu. "Nadto působím jako advokát, takže spousta informací o mých kontaktech s klienty je chráněna advokátním tajemstvím. Budu se tím samozřejmě dál zabývat, jak s tím dále naložit," sdělil Petr Konečný.

Jak široký záběr má inspekce

Inspekce nechala aktivity všech těchto osob sledovat kvůli úniku takzvané Kubiceho zprávy, kterou policejní důstojník Jan Kubice loni v létě dokládal ve sněmovně svá slova o politickém tlaku při vyšetřování citlivých kauz. Doposud se přitom mělo za to, že inspekce prolomila soukromí pouze u Ivana Langera, Jana Vidíma, jeho tajemníka, dvou novinářů a tří policistů, které odposlouchávala.

Ivan Langer
Ivan Langer | Foto: Ludvík Hradilek

Nejnovější informace ale prokazují, že inspekce měla mnohem širší záběr. Kromě toho, že nechala některé telefony odposlouchávat, u jiných si od operátorů vyžádala zpětný monitoring hovorů včetně přesné lokalizace daného uživatele. Inspekce tak například věděla, kdo se kde v danou hodinu nacházel a to s přesností na konkrétní ulici.

U některých čísel měla takový přehled dokonce od poloviny prosince 2005 - vyžádala si tedy údaje více než půl roku nazpět před únikem Kubiceho zprávy.

Jeden člověk, dvacet mobilů

Postup inspekce byl přitom podle oslovených právníků protiústavní.

Odposlechy i v Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Odposlechy i v Aktuálně.cz

  • O závažnosti zjištění, že policie pomocí odposlechů zjišťovala, jaké kontakty mají novináři a s kým si povídají, jste mohli on-line hovořit s ředitelem Aktuálně.cz Jakubem Ungerem. On-line rozhovor naleznete ZDE. 
  • Redakce Aktuálně.cz si na chování policejních důstojníků oficiálně stěžovala, kauzu začalo prověřovat státní zastupitelství. Více o vyšetřování čtěte ve článku "Odposlechy novinářů? Zasahuje žalobce" ZDE. 

Kauza odposlechy

Inspekce totiž získala k odposlechu a monitoringu osob svolení od soudce, aniž mu detailně rozepsala, komu chce vlastně prolamovat soukromí. Do žádostí uvedla jen osm jmen, kterým ale přiřadila několik - v některých případech až dvacet - telefonních čísel. Ta ovšem nepatřila prověřovaným osobám, ale dalším politikům či soukromým osobám.

Příklad: inspekce žádala odposlech Jana Vidíma, kromě jeho telefonního čísla ale k němu připsala ještě číslo mobilního telefonu poslance Vlastimila Tlustého.

Nebo v případě Ivana Langera, který z Olomouce pochází, nechala monitorovat olomouckého primátora a jeho stranického kolegu Novotného či lidoveckého radního Konečného.

"Takový postup je protiústavní, zcela jistě. Ale jestli je protizákonný, to si netroufám tvrdit. Současný zákon totiž na tyto detaily nepamatuje a nespecifikuje je," uvedl právník Tomáš Sokol.

Úřady: Nevysvětlíme

Postup inspekce posvětil státní zástupce a soudci z obvodního soudu pro Prahu 5, kteří jejich návrhům vyhověli. Stejně jako státní zastupitelství ani soud nehodlá svá rozhodování nijak vysvětlovat.

"Nemohu se vám k tomu vyjádřit, obraťte se na tiskovou mluvčí," uvedl soudce Jan Novotný, který povoloval odposlechy. Tisková mluvčí ale obratem odkázala na státní zastupitelství.

"Návrh podává státní zástupce, proto odkazuji na něj, ať se k tomu vyjádří," uvedla mluvčí Vanda Činková.

Státní zástupce Michal Zachystal však uvedl, že spis nemá nyní k dispozici a nemůže se k němu vyjádřit.

Na obecnou otázku, zda je v pořádku požadovat odposlech či monitoring hovorů několika různých osob a v žádosti jejich čísla přiřadit jen k jedné osobě, uvedl: "To by bylo zvláštní."

Prokazovat inspekci a žalobci například zneužití pravomoci veřejného činitele přitom bude velmi složité. Jak obecně uvedla soudkyně Činková: "Kdokoliv uvede do jakékoli žádosti nepravdivou informaci v nějakém návrhu, musí za to nést odpovědnost. Otázkou ale je, a to především, jestli to věděly orgány či ne, komu to číslo patřilo."

 

Právě se děje

Další zprávy