V osadě skončil život ze dne na den, zbyla jen kaple a studny. Nyní tady lze přespat

V osadě skončil život ze dne na den, zbyla jen kaple a studny. Nyní tady lze přespat
Když Němce Československo po válce vyhnalo, místo začlenilo do vojenského prostoru. Kapličku vojáci rozstříleli a pobořili, v roce 2006 se dočkala obnovy.
Přírodní park Manětínská skrývá zaniklou osadu Umíř.
Ze samoty se dochovalo pět studní.
Ochránci přírody v Umíři rovněž vystavěli jednoduchý přístřešek pro bivak. "Míst, kde člověk může v české přírodě volně přespat, je jako šafránu," říká Jan Moravec z ČSOP.
Foto: Blíž přírodě, Český svaz ochránců přírody
hrz hrz
13. 7. 2021 10:36
Stovky let žili na malebné samotě Umirschen uprostřed lesů na Plzeňsku němečtí obyvatelé, žali louky, starali se o stavení, dobytek či ovocné stromy. Po druhé světové válce byli odsunuti a z jejich domoviny se stal vojenský prostor. Nyní místo opět ožívá.

Osada Umíř (německy Umirschen) ležela již od 12. století v lesích nedaleko od vsi Plachtín v okresu Plzeň-sever. V roce 1920 na samotě stávala náves, na ní kaplička a čtyři domy s dvaceti lidmi, československými Němci. Po druhé světové válce byli vysídleni a osada zanikla.

Po válce využívalo Československo okolní lesy jako vojenský výcvikový prostor Dlouhá Louka, domy zmizely a do dnešní doby se dochovalo pouze pět studní, několik sklepů a kaplička. Ta přečkala ve značně zbědovaném stavu. Až v roce 2006 se dočkala opravy.

Celé toto pozoruhodné místo je zasazeno do přírodního parku Manětínská s rozlehlými lesy v Manětínské vrchovině. V lokalitě vybudoval Český svaz ochránců přírody v roce 2013 naučnou stezku s osmi zastaveními a krytým posezením s bivakovacím přístřeškem pro turisty. V přízemí srubu se lze u stolu z vlastních zásob najíst, pak vylézt po žebříku do podkroví a zde se ve svém spacáku vyspat.

"Česká legislativa není toulání krajinou příliš nakloněna, hned několik zákonů obsahuje zákaz táboření," podotýká Jan Moravec z ochranářského svazu. "Současný právní výklad zní, že bivak, tedy nouzový nocleh pod širým nebem, není táboření a že pokud se na noc jen tak beze stanu natáhnete do trávy, nic tím neporušujete. Ne každému se ale chce hádat, zda ještě bivakuje, nebo už táboří," pokračuje.

A jelikož existuje jen velmi málo míst, kde by šlo v české přírodě přespat legálně, Český svaz ochránců přírody se rozhodl vytvořit v západních Čechách systém bivakovacích míst. Jedno z nich je právě na okraji zaniklé vsi Umíř.

Místo pro bivak.
Místo pro bivak. | Foto: Blíž přírodě, Český svaz ochránců přírody

Stezka přibližuje historii zaniklé osady, popisuje zdejší vegetaci a péči o ni, zaměřuje se i na popis starých krajových odrůd ovocných stromů a unikátních vodních zdrojů - kamenných studní.

Když tudy jde člověk dnes, stále je v těchto místech cítit život - staletí sečené louky, staré ovocné stromy, u studní lze tušit zaniklá stavení, u kapličky někdejší náves, prostředkem samoty se rýsuje zarostlá cesta. "Krajina má paměť a Umíř je přímo učebnicovým příkladem," říká Jan Moravec. Vizuálnímu dojmu napomáhá fakt, že Lesy České republiky tu vysekaly náletové dřeviny a takřka pietně udržují už opět sečené louky.

Když má Moravec popsat širší okolí Umíře, shrnuje: "Lesy, lesy, lesy, balvany a lesy. Sem tam skála či starý lom, sem tam loučka, většinou v místech, kde kdysi bylo nějaké osídlení." Ani turisté zatím tenhle kraj příliš neobjevili, ačkoliv na severním okraji leží velkolepý barokní zámek Manětín a v severovýchodní části zámek Nečtiny, novogotický komplex umístěný naproti zřícenině hradu Preitenstein.

Umíř: Jak se tam dostanete?

Tipy na výlety - naučné stezky - Umíř
Foto: Blíž přírodě, Český svaz ochránců přírody

Do zaniklé osady Umíř vede buď žlutá značka z obce Plachtín (3 km) nebo rovněž žlutá značka z obce Trhomné (5 km). V Trhomné staví autobus na trase Plzeň-Karlovy Vary. Také se sem dostanete po cyklotrase  č. 2293.

GPS: N 49°56.10652', E 13°8.23787', okres Plzeň-sever, Plzeňský kraj

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Hotely v Česku ubytovaly v říjnu meziročně asi o 800 tisíc hostů více, převládali domácí turisté

V tuzemských hotelech se podle státní agentury CzechTourism v říjnu ubytovalo zhruba 1,1 milionu hostů. Oproti loňsku je to asi o 800 tisíc více. Návštěvnost hotelů dál nejvíce podporovali domácí turisté, kterých do nich v desátém měsíci letošního roku zavítalo přibližně 660 tisíc. Ze zahraničí dorazilo kolem 400 tisíc hostů, nejčastěji se jednalo o Němce. Obsazenost hotelů ke konci roku ovlivní zrušené vánoční trhy. Cestovatelé z ciziny se tak místo toho, aby přijeli do Česka, vydají do zemí, kde se adventní trhy konají. Agentura CzechTourism to ve čtvrtek sdělila na základě nových dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Z říjnových údajů ČSÚ je podle ředitele CzechTourism Jana Hergeta patrné, že s rostoucí proočkovaností začali lidé znovu cestovat. "Markantní je to například u turistů z Izraele, kde se očkovalo velice rychle," uvedl. Tuzemské hotely v říjnu přivítaly 12 233 hostů z Izraele, v porovnání se stejným měsícem předkrizového roku 2019 jich bylo pouze o 1320 méně. Podobné je to u návštěvníků ze Saudské Arábie, propad hostů v hotelích za desátý měsíc ve srovnání s rokem 2019 činí zhruba osm procent.

"Bohužel aktuálně se situace vyvíjí opačným směrem. Turisté ze vzdálených zemí ve velkém ruší rezervované lety a cesty do Česka, a to především kvůli chybějícím adventním trhům. Vánoční atmosféra ve městech spojená s adventními trhy je pro řadu zahraničních turistů opravdu silným magnetem," řekl dále Herget.

Zdroj: ČTK
Další zprávy