Praha - Na stole předsedy ČSSD Jiřího Paroubka přistává štos papírů, na kterých celý víkend a pondělí pracovali ústavní právníci Lidového domu. S kamenným výrazem v nich listuje. Je pondělí večer a den před rozpuštěním sněmovny.
Ještě v noci se schází s nejbližšími spolupracovníky. A ráno pak přichází na stranické grémium se dvěma variantami - pokračovat, nebo volby na poslední chvíli stopnout.
Tak asi mohl vypadat zlomový okamžik, který za několik hodin vyústil v odsun předčasných voleb z listopadu na řádný termín na jaře 2010.
"Nebylo to jednoduché rozhodnutí. Kdybych bral čistě stranický zájem, v posledních dvou průzkumech veřejného mínění v Ústeckém a Olomouckém kraji se dostáváme o desetiprocentní rozdíl ve volební prognóze proti hlavnímu soupeři, ale nicméně zájem státu je pro nás přednější," hodnotí zpětně dilema posledních hodin Jiří Paroubek.
NEČEKANÝ VELETOČ: Jak Paroubek vysvětloval, co je lež a co není |
Ranní překvapení
Užší vedení strany se začalo scházet po sedmé hodině ranní. Původně se měl dopilovat postup na rozpuštění sněmovny. Mnozí slyšeli o novém, absolutně rozdílném řešení poprvé až ráno v Praze.
"Ještě na cestě jsem psal na Facebook, že si jako kapřík jedu rozpustit rybník. Byl jsem o tom přesvědčený, dokonce už jsem začal balit a připravovat na vrácení některé věci," líčí ranní události stranický místopředseda Zdeněk Škromach.
A jak jednání grémia vypadalo? "Přijel jsem trochu později, to už bylo hodně věcí vyargumentováno. Ale nebylo to pro nás lehké rozhodnutí, ani mně se příliš nelíbí. Lidé dřeli na kampani a očekávalo se zářné vítězství," dodal Škromach.
Náhlá změna rozhodnutí překvapila i šéfa Asociace krajů Michala Haška. I ten prý vyrážel do Prahy v brzkých ranních hodinách s přesvědčením, že poslanecká sněmovna končí.
"Už jsem slyšel interpretaci, že jsou nějací odbojáři a pana předsedu jsme k tomu donutili, ale to je absolutní hloupost," komentoval chaos ve sněmovně.
Klidné jednání
Jednání špiček ČSSD pak i podle dalšího z účastníků probíhalo klidně a věcně. "Z počátku jsme si říkali, musíme to hlasovat, je zde dohoda. Ale následně to začalo vypadat, že když tak vědomě půjdeme, narazíme do zdi, a nemůžeme se tvářit, že to nevíme," popisuje ranní schůzku Lubomír Zaorálek.
Vedení se podle všech oslovených shodlo na udržení sněmovny jednomyslně. A stejným způsobem reagoval později poslanecký klub. Předseda strany před poslance předstoupil s žádostí, aby hlasovali jinak, než byl původní apel - tedy hlasovat pro rozpuštění.
"Poslanci byli úplně v šoku," přiznává Zaorálek. Jejich rozhodování ale bylo v závěru kratší než samotného grémia. "Nikdo tvrdě nevystoupil, že by se mělo pokračovat," konstatoval.
Ještě minulý týden přitom vedení strany přesvědčovalo své poslance, že rychlé předčasné volby jsou jediným řešením.
Paroubek konečně pochopil
Rozhodnutí grémia se někteří poslanci, kteří se neúčastnili ranního zasedání klubu, dozvídali dokonce od novinářů. Ti, kteří se ranního jednání účastnili, začali ihned po usnesení klubu obvolávat ostatní straníky a zastavovat předvolební kampaně.
"To, co jsme jim celou dobu říkali, konečně pochopili i Paroubkovi poradci," glosoval Paroubkův obrat jeden z poslanců během pauzy jednání klubu.
Část poslanců totiž už na minulém poslaneckém klubu požadovala, aby šla ČSSD standardní cestou a sněmovnu takto rychle nerozpouštěla. Tedy aby vláda spojila důvěru s některým ze zákonů, který by poslanecká sněmovna tři měsíce neprojednala, načež by vláda podala demisi a otevřela cestu k předčasným volbám.
Minulý týden ale předseda Paroubek jejich hlasy ještě utišil.