Jak Paroubek vysvětloval, co je lež a co není

Martina Machová Simona Holecová, Martina Machová
15. 9. 2009 18:35
Přečtěte si příběh jedné věty, kterou šéf ČSSD napsal na Facebook
Foto: Repro Aktuálně.cz

Praha - Toto je příběh jedné věty. Či spíše jednoho souvětí.

Souvětí, které 10. září, tedy před pouhými pěti dny, zaznamenal předseda sociální demokracie Jiří Paroubek na svých stránkách na Facebooku.

Na sociální síti je Paroubek (či jeho štáb) poměrně hojným přispěvatelem, ukazuje fotky z různých akcí a své glosy k různým situacím. Před pěti dny, když Ústavní soud zrušil říjnové volby, si tu Paroubek zapsal: "... Doufám, že volby do Poslanecké sněmovny bude možné uskutečnit počátkem listopadu. Tipnul bych si, že ODS a TOP 09, a samozřejmě také zelení a lidovci, udělají vše pro to, aby došlo k odkladu voleb na jaro. A ještě to budou chtít svést na sociální demokraty."

Redakce Aktuálně.cz se dnes Paroubka zeptala, jak v kontextu tohoto obvinění rozumět politickému zvratu, který ČSSD nyní způsobila. ČSSD odmítla rozpuštění sněmovny, preferuje protáhnout mandát úřednické vlády do léta a volby pořádat v řádném termínu v květnu 2010.

Z odpovědi Paroubka je zjevné, že odmítá připustit, že sám změnil názor. Tvrdí, že pouze předešel ústavním soudcům, kteří podle něj pracují na zakázku ostatních stran - ať již ODS, tak zelených či TOP 09.

Jiří Paroubek: "To co jsem napsal, bylo velice předvídavé. My jsme měli zájem na termínu předčasných voleb, ale teď bohužel právní stanoviska jsou taková, že prakticky termín 6. a 7. prosince znemožňují. Kdyby totiž do toho ústavní soud s rozkoší vhodil vidle, protože ve volbách hrozí vítězství sociální demokracie, tak bychom měli volby až na jaře. A to určitě nezarmoutí ani ODS, která si myslí, že se její preference zmátožily, ani ty menší politické strany, které by se teď do parlamentu ani nemusely nedostat. Případně TOP 09 by také potřebovala nějaký čas, aby se jejich pozice upevnila."

A.cz: Čili říkáte, že ty ostatní strany by se snažily ovlivnit Ústavní soud, aby byly volby na jaře, pokud byste tomu nepředešel?

Vy si snad myslíte, že se ústavní soud pohybuje v nějakém vzduchoprázdnu? On se chová jako třetí politická komora parlamentu. Minulý čtvrtek to zcela nepochybně bylo (od ústavních soudců, pozn. red.) politické rozhodnutí. A oni by udělali obdobné politické rozhodnutí třeba týden nebo čtrnáct dní před 6. a 7. listopadem. A ještě by z nás dělali viníky toho stavu.

A.cz: Vy tedy tvrdíte, že by strany, které jmenujete - tedy ODS a TOP 09 - mohly ovlivnit ústavní soud?

Určitě. To je spíše v jejich zájmu, aby volby nebyly teď v říjnu a listopadu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy