Praha - Policisté se při nedávné razii v kauze jednoho z největších tunelů v dějinách českých kampeliček dostali k důležitému důkazu.
V domě kousek za Prahou našli sešit plný jmen a u nich i finančních částek. Podle detektivů může jít o detailní popis, jak si konkrétní lidé měli dělit peníze. A vše spojují s kauzou Metropolitního spořitelního družstva (MSD) - největší české záložny, která před dvěma lety zkrachovala kvůli vysoce podezřelým a nezajištěným půjčkám.
Případ už téměř dva roky vyšetřuje protikorupční policie a obvinila dvacet lidí - od manažerů kampeličky až po bílé koně. Tedy nemajetné lidi, kteří si na sebe nechali napsat firmy, vzali na ně stamilionový úvěr, nespláceli ho a umožnili peníze vyvést do zahraničí.
Zatím poslední obviněný
Jak nyní zjistil server Aktuálně.cz, sešit policie našla v domě, kde žije inženýr ekonomie Petr Koltok. Právě on je jubilejním dvacátým stíhaným. Policie ho obvinila teprve nedávno - minulý měsíc po domovní prohlídce, po které mu navíc zmrazila majetek: dům v Hradištku na Praze-západ včetně pozemků.
Podle policie hraje dosud neznámý muž jednu z klíčových rolí v případu vytunelované záložny, kvůli které musel Fond pojištění vkladů vyplatit střadatelům dvanáct miliard korun.
Petr Koltok, u nějž policisté objevili zapsané částky i ve statisících eur, fungoval podle policejní verze jako spojka mezi členy představenstva MSD a nastrčenými lidmi, kteří se bez jakéhokoliv zázemí snažili působit jako jednatelé nově založených společností žádajících o vysoké úvěry.
"Zajišťoval komunikaci mezi představenstvem a takzvanými bílými koňmi," popsala ve zkratce Koltokovu roli státní zástupkyně Daniela Smetanová, která na vyšetřování kauzy dohlíží.
V praxi Koltok podle policie připravoval dokumentaci k převodu firem na nastrčené lidi, smlouvy k vytvoření bankovních účtů a další dokumenty, které měly vzbudit dojem, že jde o běžný byznys.
Měl rovněž přístup k internetovému bankovnictví a zajišťoval, aby peníze z MSD skončily na kontech firem v Hongkongu. "Způsobil tak škodu přesahující jednu miliardu korun," řekla návladní Smetanová.
Petr Koltok nechce nové detaily případu komentovat. "Je to hodně složitá právní věc. Já jsem se k té věci ještě vůbec nevyjádřil, takže to nechci komunikovat do médií," řekl Koltok serveru Aktuálně.cz s tím, že s obviněním nesouhlasí a podal proti němu stížnost.
Sešit s vyplacenými částkami
Policie však tvrdí, že proti němu posbírala důkazy. Mimo jiné právě i zmiňovaný sešit objevený při prohlídce na začátku února v domě, který si Koltok dlouhodobě pronajal od firmy Claremont Investments. V sešitu se mimo jiné uvádí i poznámky s rozdělením finančních částek konkrétním lidem.
"U vlastního jména obviněného jsou částky v řádu statisíců eur. U bílých koní to měl být milion korun," prohlásila Smetanová.
Dodala, že vyšetřovatelé berou sešit jako podpůrný důkaz. Na další klíčová svědectví totiž zatím čekají - především na právní pomoc z Hongkongu, kde měly stamiliony z české kampeličky končit. Teprve asijští kolegové by měli českým detektivům potvrdit, jak se peníze na jednotlivé účty převáděly.
Zda inkasoval statisíce eur, se Petr Koltok vyjadřovat nechtěl. Odmítl ale verzi policie, že skrytě ovládá společnost, které patří dům, v němž žije. "To tvrdí státní zastupitelství, ale realita je pochopitelně jiná. Já mám uzavřenou nájemní smlouvu," podotkl Koltok.
Nájemní smlouva jen naoko
Vyšetřovatelé ale tvrdí, že nájemní smlouva byla vytvořena jen naoko a Koltok samotnou stavbu domu financoval z výnosu z trestné činnosti. Podezřelé se jim rovněž zdá, že složil zálohu na nájem až do roku 2058. A tak policisté po obvinění tento rodinný dům, jehož vlastníkem se po dostavbě stala firma Claremont Investments, zmrazili.
Jediným akcionářem Claremont Investments je nyní Jaroslav Mareš. Podle policie je Mareš v současné době bez práce a má za sebou kriminální minulost.
Marešovi se ale prý zmrazení nemovitosti nelíbí, a tak se kvůli tomu již s Koltokem sešel. "Důrazně mě žádal o vysvětlení, co to má znamenat, že ten dům souvisí s trestnou činností. Já jsem mu to nebyl schopný vysvětlit. Pan Mareš v této věci vypovídal na policii, je to pro něj velmi nepříjemná situace," prohlásil Koltok.
Podle státní zástupkyně Daniely Smetanové se vyšetřování blíží ke konci a policie by do poloviny letošního roku mohla navrhnout obžalobu.
V kauze bylo doposud obviněno celkem dvacet lidí. Mezi stíhanými je patnáct bílých koní - nastrčených vlastníků čerstvých firem založených podle policie účelově k podvodům. Stíhaný je i hlavní verbíř a organizátor najatých lidí Jan Vinš, kterého jako jediného soud na několik měsíců posadil do vazby, a především tři šéfové z představenstva záložny: Daniel Tureček, Jan Zavřel a Petr Jánský.
Právě oni podle policie umožnili pochybné úvěry přidělit. Podezřelé úvěry za stamiliony totiž začala záložna ve velkém rozdávat až poté, co se v roce 2010 naposledy obměnilo představenstvo a k Turečkovi, jednomu ze zakladatelů záložny, usedli ještě Jánský se Zavřelem.
Všichni opakovaně odmítli jakoukoliv vinu.