Deset miliard za šest dnů. Výplata členů MSD pokračuje

ČTK ČTK
3. 2. 2014 17:09
Už 10 240 klientů zkrachovalé záložny si přišlo na pobočky spořitelny pro náhrady vkladů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Už 10 240 klientů zkrachovalého Metropolitního a spořitelního družstva (MSD) si přišlo na pobočky České spořitelny pro náhrady svých vkladů v celkové výši 9,9 miliardy korun. Nadále zcela převládají bezhotovostní výplaty. Spořitelna o tom informovala ČTK. Přes její pobočky začal náhrady vyplácet Fond pojištění vkladů v pondělí 27. ledna.

Fond zhruba 13 600 klientům družstva vyplatí celkem 12 miliard korun. Půjde tak o druhou nejvyšší výplatu v historii fondu po náhradách pro klienty zkrachované Union banky v roce 2003.

Na náhradu mají nárok fyzické i právnické osoby, které byly vkladateli k 27. prosinci 2013. Dále mají nárok na výplatu dědicové a jejich právní nástupci. Naopak výplatě nepodléhají členské vklady klientů družstva.

Fond vyplatí vklady včetně úroků podle stavu k 27. prosinci, kdy fond obdržel od ČNB oznámení o neschopnosti družstva dostát závazkům. Fond vyplatí klientům 100 procent jejich vkladů, maximálně však do 2,744 milionu korun na jednoho vkladatele. Jde o ekvivalent 100 000 eur podle kurzu 27,44 Kč/EUR.

Náhrady bude fond vyplácet přes pobočky České spořitelny tři roky, tedy do 27.ledna 2017.

Metropolitní spořitelní družstvo poslal do konkurzu loni 23. prosince na návrh vedení záložny Městský soud v Praze. Česká národní banka odňala družstvu povolení působit jako družstevní záložna asi o týden dřív.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Hamáček navrhuje stejně jako Babiš zrušit superhrubou mzdu

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve Sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje od příštího roku zdanění hrubé mzdy sazbou 19 procent doplněnou o sazbu 23 procent pro příjmy zhruba nad 140 000 korun měsíčně. Návrh chce vložit do vládního daňového balíčku, kterým se má toto úterý zabývat Sněmovna. Stejný návrh předložil už v pondělí premiér a předseda ANO Andrej Babiš, který ale navrhuje sazby 15 a 23 procent.

Návrh státního rozpočtu na příští rok, který v říjnu schválila vláda, s dopady zrušení superhrubé mzdy nepočítá.

Národní rozpočtová rada dnes Babišův návrh odmítla a nedoporučuje, aby ho Sněmovna přijala. Návrh podle ní porušuje princip úplnosti a reálnosti rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy