Tady se nejedná o mě, ale o demokracii. Choďte k volbám, vyzýval Brady na setkání se studenty

Foto: Jakub Plíhal
Aleš Ligas
25. 10. 2016 21:08
Uctít památku terezínských kluků a vzdát hold osobě Jiřího Bradyho si v úterý večer přišlo na Strossmayerovo náměstí v Praze připomenout několik stovek lidí. Událost Jirko děkujeme. Nemlčíme, kterou pořádali studenti středních a vysokých škol zapojených do projektu Terezínská štafeta navštívil i Jiří Brady. Akce se nesla v duchu vzpomínání na terezínské oběti a zazněl na ní sborový zpěv písní, které skládali „terezínští kluci“ a zároveň Bradyho přátelé z Terezína. Brady studenty při setkání vyzval, aby chodili k volbám a využívali tak možnosti ovlivňovat svět kolem sebe.

Praha – Několik desítek mladých lidí a dětí běhá kolem dvou velkých reproduktorů pod schody kostela na Strossmayerově náměstí a dolaďují poslední detaily akce. Ta si má připomenout nejen odkaz terezínského pamětníka Jiřího Bradyho, ale i ostatních jeho přátel, takzvaných "Terezín boys", jak jim sám Brady s humorem přezdívá. Všechny tyto studenty spojuje žlutá stužka, kterou si každý po svém příchodu připne na klopu. Ta je symbolem naděje a útlaku vězňů za druhé světové války.

"Tato událost není vyjádřením nesouhlasu. Spíše chceme připomenout kluky a holky, kteří byli za války v Terezíně vězněni, a připomenout hodnoty, které vyznávali. Chceme ukázat, že společenství, přátelství a dialog nejsou ani naší společnosti vzdálené," říká student historie a spoluorganizátor akce Daniel Pražák.

Projevy řečníků rámuje sborový zpěv žáků z projektu Terezínská štafeta, kteří zpívají písně terezínských kluků a básníků Petra Ginze a Hanuše Hachenburga, a náměstí se v pár okamžicích plní lidmi všech generací. Úvodní píseň Ach synku, synku chorálem rozezní dolní část náměstí u kostela sv. Antonína, k dětem se přidávají i ostatní lidé. Na schodech u vchodu do kostela to pozoruje Jiří Brady, jemuž po pár písních organizátoři udělují slovo.

"Oba dva byli intelektuálové a to jsem já nebyl. Když čtu svoje příspěvky česky, tak se za sebe stydím. Naopak když si je čtu anglicky, tak si říkám, že jsem měl být spisovatelem," říká s úsměvem na tváři Brady, který v Terezíně přispíval do časopisů Vedem a Rim. Ty založili jeho přátelé Ginz a Hachenburg, kteří se domů už nevrátili.

V závěru své řeči uvedl jednu výtku, která sklidila bouřlivý potlesk. "Vadí mi, že nechodíte k volbám. Zde vidíte, že se nejedná o mě, ale o demokracii," řekl Brady. "Nikdy to nevzdávejte," dodal.

Mezi písněmi, které na setkání zazněly, byla například i Terezínská hymna. "Nejvíc mě na Jiřím Bradym při besedách zaujalo, jak z něj i přes to všechno srší klid a pohoda. Dokáže svůj odkaz předat s optimismem a hodně jsem si vzal z jeho slov, že když tichá většina nepromluví, tak to špatně dopadne. I proto jsem dnes tady, už nechci mlčet," řekl po skončení akce student Daniel Řehák, který stál poblíž transparentu s nápisem "Když ne my, kdo? Když ne teď, kdy?".

"Častokrát můžete slyšet, že se mladí lidí vůbec nezajímají, co se kolem nich děje. Já si myslím, že nám projekt Terezínská štafeta a toto setkání ukazuje, že to tak není. Že i dnes jsou mladí lidé, které zajímá svět kolem. Já bych jim chtěl poděkovat, že to jsou oni, kdo toto světlo, které nesly i terezínské děti, nesou dál," upřesnil před davem lidí význam akce Pražák.

Setkání pořádá fórum Terezínská štafeta sdružující mladé lidi z celé republiky, které se více než šest let snaží navázat na tvorbu dětí v Terezíně a mapuje příběhy pamětníků. Pořádá i soutěž pro školy a vydalo také řadu oceňovaných knih. Fórum navazuje na myšlenky tvorby dětí mezi 13 až 16 lety vězněných v terezínském ghettu za druhé světové války, které i v těžkých podmínkách války našly naději a dokázaly se skrze společenství a kamarádství postavit zlu.

Nečekal jsem, že něco takového bude v demokratické zemi možné, říká Jiří Brady, který měl dostat vyznamenání od prezidenta republiky. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy