Státní vyznamenání 28. října dostane ekonom Komárek, sportovkyně Sáblíková nebo herec Kačer

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 10. 2016 21:03
Prezident Miloš Zeman v pátek ve Vladislavském sále na Pražském hradě předá vyznamenání několika desítkám osob. Podle informací z médií jsou mezi oceněnými ekonom Valtr Komárek, ředitel Budvaru Jiří Boček nebo například rychlobruslařka a cyklistka Martina Sáblíková. Ocenění médiím už potvrdil herec a divadelní režisér Jan Kačer nebo zpěvák Daniel Hůlka. Státní vyznamenání se předávají každoročně při oslavách vzniku Československa 28. října.
Valtr Komárek
Valtr Komárek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Státní vyznamenání převezme 28. října z rukou prezidenta Miloše Zemana spolu s několika desítkami dalších osobností také divadelní režisér a herec Jan Kačer, který to potvrdil ČTK. Podle informací médií bude mezi oceněnými rovněž ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček nebo in memoriam ekonom a politik Valtr Komárek. Již delší dobu se hovoří také o velvyslankyni Evě Filipi či rychlobruslařce Martině Sáblíkové. Pro medaili Za zásluhy si na Hrad přijde i zpěvák Daniel Hůlka, který to sám prozradil médiím.

Největší kontroverze v souvislosti s letošním udílením státních vyznamenání vzbudil případ pamětníka Terezína a Osvětimi Jiřího Bradyho, který řád T.G. Masaryka nedostane, i když podle jeho svědectví i informací jeho synovce, ministra kultury Daniela Hermana měl být mezi oceněnými. Hrad to popírá, Herman zase tvrdí, že prezidentská kancelář vyškrtla Bradyho po ministrově schůzce s dalajlámou. Hrad oficiální seznam vyznamenaných zveřejní až v den státního svátku.

"Jestliže mi 28. října, navzdory nedůstojným a ponižujícím mocenským hrám v den státnosti mé země, bude ve Vladislavském sále Pražského hradu uděleno státní vyznamenání, přijmu je s pokorou a v úctě s těmi stovkami skvělých lidí, které jsem potkal a jež mi umožnily prožít život ve cti," řekl Kačer, kterého o udělení vyznamenání Hrad informoval.

Zeman podle serveru Seznam Zprávy ocení i šéfa Budvaru Bočka. Vyznamenání má obdržet i někdejší ředitel Prognostického ústavu Valtr Komárek, který zemřel v roce 2013. Medaili by měl převzít Komárkův syn, někdejší novinář a nynější poslanec za hnutí ANO Martin Komárek. Kvůli událostem, které se kolem letošního ceremoniálu a kauze Brady udály, prý stále neví, zda na Hrad jít, uvedl server iDnes.cz. Oficiálně to Komárek nechce komentovat.

Nečekal jsem, že něco takového bude v demokratické zemi možné, říká Jiří Brady, který měl dostat vyznamenání od prezidenta republiky. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy