Kardinál Vlk vyzval k protestu proti Zemanovi. Na Hrad nepůjde ani plzeňský biskup

Michael Švec Michael Švec
25. 10. 2016 15:48
Hlasitá kritika směrem k prezidentu Miloši Zemanovi, který se rozhodl neudělit vyznamenání Jiřímu Bradymu, zaznívá i z církevních kruhů. Plzeňský biskup Tomáš Holub oznámil, že na Hrad 28. října nepůjde. "Už jsme zažili řadu kauz kolem fungování Miloše Zemana jako prezidenta. Tato je však, myslím, velmi flagrantní, a proto si zaslouží protest zdravě uvažujících občanů neúčastí na udělování státních vyznamenání, pakliže se s nimi takto kšeftuje," napsal kardinál Miloslav Vlk.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Prezidenta Miloše Zemana, který neudělí vyznamenání Jiřímu Bradymu údajně kvůli schůzce jeho synovce a ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou, ostře kritizují i někteří představitelé katolické církve. Plzeňský biskup Tomáš Holub oznámil, že na Hrad 28. října nepůjde.

"Důvodem je situace kolem (ne)vyznamenání pana Bradyho, panu kardinálu (Dominiku Dukovi – pozn. red.) jsem své osobní rozhodnutí sdělil a on i ostatní biskupové ho takto respektují," napsal Aktuálně.cz Holub. Stanovisko Duky se zatím získat nepodařilo, podle vyjádření pražského arcibiskupství je do čtvrtka v zahraničí.

Česká biskupská konference (ČBK) jako celek k oslavám 28. října žádné stanovisko nepřijala. "Každý z biskupů, který byl pozván, se musí rozhodnout sám, jestli to pozvání přijme, nebo nepřijme," řekl Aktuálně.cz mluvčí ČBK František Jemelka.

Zemana ostře kritizoval Dukův předchůdce kardinál Miloslav Vlk, který vyzval "zdravě uvažující občany", aby se slavnosti na Hradě neúčastnili. Doplnil, že jej Herman od počátku o situaci kolem Jiřího Bradyho informoval.

"Když potom celá záležitost vyhřezla různými lživými prohlášeními ze strany Hradu, a já jsem byl dobře informován o jejím průběhu, musím se rozhodně postavit na stranu těch, kdo odsuzují takovéto kšeftaření s významnými symboly naší státnosti a snižování prezidentského úřadu," napsal Vlk na svých stránkách. "Alespoň tímto vyjádřením se připojuji ke všem akcím, které se na protest proti nehoráznému a ponižujícímu jednání prezidenta Zemana konají," zdůraznil.

"Už jsme zažili řadu kauz kolem fungování Miloše Zemana jako prezidenta. Tato je však, myslím, velmi flagrantní, a proto si zaslouží protest zdravě uvažujících občanů neúčastí na udělování státních vyznamenání, pakliže se s nimi takto kšeftuje," uzavřel kardinál.

K neúčasti na předávání vyznamenání už dříve vyzval kněz a významný teolog Tomáš Halík. "Myslím, že letošní vyznamenaní by se měli dotázat svého svědomí, zda mohou sami za takových okolností beze studu vyznamenání přijmout," vyzval Halík podle serveru Christnet.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 3 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy