Kardinál Vlk vyzval k protestu proti Zemanovi. Na Hrad nepůjde ani plzeňský biskup

Michael Švec Michael Švec
25. 10. 2016 15:48
Hlasitá kritika směrem k prezidentu Miloši Zemanovi, který se rozhodl neudělit vyznamenání Jiřímu Bradymu, zaznívá i z církevních kruhů. Plzeňský biskup Tomáš Holub oznámil, že na Hrad 28. října nepůjde. "Už jsme zažili řadu kauz kolem fungování Miloše Zemana jako prezidenta. Tato je však, myslím, velmi flagrantní, a proto si zaslouží protest zdravě uvažujících občanů neúčastí na udělování státních vyznamenání, pakliže se s nimi takto kšeftuje," napsal kardinál Miloslav Vlk.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Prezidenta Miloše Zemana, který neudělí vyznamenání Jiřímu Bradymu údajně kvůli schůzce jeho synovce a ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou, ostře kritizují i někteří představitelé katolické církve. Plzeňský biskup Tomáš Holub oznámil, že na Hrad 28. října nepůjde.

"Důvodem je situace kolem (ne)vyznamenání pana Bradyho, panu kardinálu (Dominiku Dukovi – pozn. red.) jsem své osobní rozhodnutí sdělil a on i ostatní biskupové ho takto respektují," napsal Aktuálně.cz Holub. Stanovisko Duky se zatím získat nepodařilo, podle vyjádření pražského arcibiskupství je do čtvrtka v zahraničí.

Česká biskupská konference (ČBK) jako celek k oslavám 28. října žádné stanovisko nepřijala. "Každý z biskupů, který byl pozván, se musí rozhodnout sám, jestli to pozvání přijme, nebo nepřijme," řekl Aktuálně.cz mluvčí ČBK František Jemelka.

Zemana ostře kritizoval Dukův předchůdce kardinál Miloslav Vlk, který vyzval "zdravě uvažující občany", aby se slavnosti na Hradě neúčastnili. Doplnil, že jej Herman od počátku o situaci kolem Jiřího Bradyho informoval.

"Když potom celá záležitost vyhřezla různými lživými prohlášeními ze strany Hradu, a já jsem byl dobře informován o jejím průběhu, musím se rozhodně postavit na stranu těch, kdo odsuzují takovéto kšeftaření s významnými symboly naší státnosti a snižování prezidentského úřadu," napsal Vlk na svých stránkách. "Alespoň tímto vyjádřením se připojuji ke všem akcím, které se na protest proti nehoráznému a ponižujícímu jednání prezidenta Zemana konají," zdůraznil.

"Už jsme zažili řadu kauz kolem fungování Miloše Zemana jako prezidenta. Tato je však, myslím, velmi flagrantní, a proto si zaslouží protest zdravě uvažujících občanů neúčastí na udělování státních vyznamenání, pakliže se s nimi takto kšeftuje," uzavřel kardinál.

K neúčasti na předávání vyznamenání už dříve vyzval kněz a významný teolog Tomáš Halík. "Myslím, že letošní vyznamenaní by se měli dotázat svého svědomí, zda mohou sami za takových okolností beze studu vyznamenání přijmout," vyzval Halík podle serveru Christnet.cz.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy