Kardinál Vlk vyzval k protestu proti Zemanovi. Na Hrad nepůjde ani plzeňský biskup

Michael Švec Michael Švec
25. 10. 2016 15:48
Hlasitá kritika směrem k prezidentu Miloši Zemanovi, který se rozhodl neudělit vyznamenání Jiřímu Bradymu, zaznívá i z církevních kruhů. Plzeňský biskup Tomáš Holub oznámil, že na Hrad 28. října nepůjde. "Už jsme zažili řadu kauz kolem fungování Miloše Zemana jako prezidenta. Tato je však, myslím, velmi flagrantní, a proto si zaslouží protest zdravě uvažujících občanů neúčastí na udělování státních vyznamenání, pakliže se s nimi takto kšeftuje," napsal kardinál Miloslav Vlk.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Prezidenta Miloše Zemana, který neudělí vyznamenání Jiřímu Bradymu údajně kvůli schůzce jeho synovce a ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou, ostře kritizují i někteří představitelé katolické církve. Plzeňský biskup Tomáš Holub oznámil, že na Hrad 28. října nepůjde.

"Důvodem je situace kolem (ne)vyznamenání pana Bradyho, panu kardinálu (Dominiku Dukovi – pozn. red.) jsem své osobní rozhodnutí sdělil a on i ostatní biskupové ho takto respektují," napsal Aktuálně.cz Holub. Stanovisko Duky se zatím získat nepodařilo, podle vyjádření pražského arcibiskupství je do čtvrtka v zahraničí.

Česká biskupská konference (ČBK) jako celek k oslavám 28. října žádné stanovisko nepřijala. "Každý z biskupů, který byl pozván, se musí rozhodnout sám, jestli to pozvání přijme, nebo nepřijme," řekl Aktuálně.cz mluvčí ČBK František Jemelka.

Zemana ostře kritizoval Dukův předchůdce kardinál Miloslav Vlk, který vyzval "zdravě uvažující občany", aby se slavnosti na Hradě neúčastnili. Doplnil, že jej Herman od počátku o situaci kolem Jiřího Bradyho informoval.

"Když potom celá záležitost vyhřezla různými lživými prohlášeními ze strany Hradu, a já jsem byl dobře informován o jejím průběhu, musím se rozhodně postavit na stranu těch, kdo odsuzují takovéto kšeftaření s významnými symboly naší státnosti a snižování prezidentského úřadu," napsal Vlk na svých stránkách. "Alespoň tímto vyjádřením se připojuji ke všem akcím, které se na protest proti nehoráznému a ponižujícímu jednání prezidenta Zemana konají," zdůraznil.

"Už jsme zažili řadu kauz kolem fungování Miloše Zemana jako prezidenta. Tato je však, myslím, velmi flagrantní, a proto si zaslouží protest zdravě uvažujících občanů neúčastí na udělování státních vyznamenání, pakliže se s nimi takto kšeftuje," uzavřel kardinál.

K neúčasti na předávání vyznamenání už dříve vyzval kněz a významný teolog Tomáš Halík. "Myslím, že letošní vyznamenaní by se měli dotázat svého svědomí, zda mohou sami za takových okolností beze studu vyznamenání přijmout," vyzval Halík podle serveru Christnet.cz.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy