Brady váhal, jestli cenu od Zemana vůbec přijmout: Říká věci, z nichž člověku vstávají vlasy hrůzou

Jiří Brady, kterému se prezident Miloš Zeman rozhodl neudělit vyznamenání prý kvůli tomu, že se jeho synovec Daniel Herman sešel s dalajlámou, původně váhal, zda vůbec vyznamenání z rukou prezidenta přijmou. "Někdy říká věci, z nichž člověku vstávají vlasy hrůzou," vysvětluje v rozhovoru s Aktuálně.cz Brady, kterému bude 89 let.
Jiří Brady s dcerou.
Jiří Brady s dcerou. | Foto: Lara Brady

Praha – Jiří Brady, kterého se prezident Miloš Zeman rozhodl nevyznamenat údajně kvůli schůzce jeho synovce Daniela Hermana s dalajlámou, původně váhal, zda vůbec státní vyznamenání ze Zemanových rukou přijmout.

Jedním z důvodů podle něj byl nesouhlas s některými prezidentovými výroky. "Někdy říká věci, z nichž člověku vstávají vlasy hrůzou," vysvětluje Brady, kterému bude 89 let.

Brady prošel za druhé světové války koncentračními tábory v Terezíně a poté i v Osvětimi, ale i tak zůstal životním optimistou.  

"Překvapilo mě, že prezident Zeman zřejmě neví, o čem mluví. Například když prohlásil, že kdyby byl Američan, volil by Trumpa. Nedovedu popsat, co je to za nesmysl," říká. Dodává k tomu, že se bohužel nemůže ubránit srovnání Trumpa se Zemanem.

"Všude jsou lidé, kteří se nechají zblbnout. V Torontu jsme měli starostu, který byl alkoholik, rád bral drogy, a i přesto jej lidé volili. Tohle se děje všude," vysvětluje s tím, že dostat české státní vyznamenání by byla velká čest. Už ale dostal vyznamenání například od německého prezidenta.

"Dostal jsem vyznamenání také od parlamentu v Ontariu, královna Alžběta mě vyznamenala a tak dále. Jen z Česka by to bylo něco trochu jiného. Měl jsem radost, když mi oznámili, že to dostanu," říká Brady, který si ale nyní užívá pozornost, kterou mu lidé věnují.

A podle svých slov necítí smutek a je rád, že se ministr kultury Daniel Herman sešel s dalajlámou. "Když to nedostanu, tak se toho moc nestane. Ve středu máme dostat klíč od Prahy, olomoucká univerzita mi nabídla, že mě vyznamená. Děje se toho dost," říká Brady, který se v České republice zdrží týden. Jiří Brady dlouhodobě žije v Kanadě a přednáší o hrůzách holocaustu.

Podívejte se na rozhovor Martina Veselovského s Jiřím Bradym:

Nečekal jsem, že něco takového bude v demokratické zemi možné, říká Jiří Brady, který měl dostat vyznamenání od prezidenta republiky. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 49 minutami

České házenkářky na úvod play off o MS jen remizovaly se Švýcarskem

České házenkářky v úvodním ze dvou zápasů play off kvalifikace o postup na prosincové mistrovství světa doma jen remizovaly se Švýcarskem 27:27. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného prakticky celé utkání v Zubří dotahovaly, v závěru se sice dostaly do vedení, ale outsider v poslední sekundě vyrovnal. Odveta se hraje v úterý.

Češky na minulém mistrovství světa předloni nehrály po těsné porážce v play off s Černou Horou. Na šampionátu v roce 2017 národní tým překvapivě došel až do čtvrtfinále a konečným osmým místem stanovil nejlepší výsledek v samostatné historii. Za působení Bašného postoupily reprezentantky na mistrovství světa ještě v roce 2013, kdy obsadily 15. příčku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy