Ovčáček: Zeman zvažuje "gesto dobré vůle" vůči Bradymu. Kvůli Hermanovi prý Peking zrušil fórum

Domácí Domácí
Aktualizováno 25. 10. 2016 12:59
Zvážit vyznamenání pro Jiřího Bradyho je podle mluvčího Jiřího Ovčáčka "ochoten" prezident Miloš Zeman, a to jako "gesto dobré vůle". Mluvčí dodal, že kvůli setkání ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s dalajlámou Peking zrušil česko-čínské investiční fórum. Zeman podle něj dělá vše pro to, aby se konference uskutečnila na Pražském hradě.
Jiří Ovčáček.
Jiří Ovčáček. | Foto: ČTK

Praha – Prezident Miloš Zeman je ochoten zvážit vyznamenání Jiřího Bradyho při první vhodné příležitosti. Na úterní tiskové konferenci to řekl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, který to označil za "gesto dobré vůle". Zdůraznil ale, že teď už je seznam uzavřen, a k ocenění Bradyho by tak mohlo dojít při další vhodné příležitosti. Brady v úterý prohlásil, že teď už vyznamenání ze Zemanových rukou nepřijme.

"Tato pseudokauza byla založena na lži, že pan prezident vyškrtl pana Bradyho ze seznamu vyznamenaných," prohlásil mluvčí. Státní vyznamenání podle něj není možné vynucovat žádnou kampaní.

Mluvčí i šéf hradního protokolu Jindřich Forejt odmítli, že by byl Brady na základě setkání svého synovce a ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s dalajlámou ze seznamu vyznamenaných vyškrtnut.

"Všichni, kdo mají dostat vyznamenání, disponují písemným protokolem. Nikdo z nich není odkázán na vágní rozhovor," řekl Forejt. Odmítl však potvrdit, zda s Bradym telefonicky hovořil. "Nechtějte po mně, abych před 28. říjnem mluvil o neveřejném seznamu oceněných," prohlásil.

Ovčáček dodal, že kvůli Hermanovu setkání s dalajlámou Peking zrušil česko-čínské investiční fórum. Zeman podle něj dělá vše pro to, aby se konference uskutečnila na Pražském hradě. "Pan prezident obdržel informaci, že k tomuto kroku došlo v důsledku setkání ministra Hermana s dalajlámou. Aktuálně pan prezident dělá vše proto, aby se podařilo navzdory zásahu ministra Hermana toto fórum uskutečnit zde na Pražském hradě," prohlásil mluvčí.

Prezident podle Ovčáčka dvakrát Hermana upozornil, že setkáním s dalajlámou ohrožuje české ekonomické zájmy. Totéž varování obdržel Herman i od ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka, dodal Ovčáček.

Mluvčí zároveň odmítl, že by Hermana vyzval k demisi. "Nevyzýval jsem pana ministra k demisi, pouze jsem poznamenal, že pokud se chce scházet s dalajlámou, nemá být ve vládě," sdělil.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek považuje Ovčáčkův návrh na vyznamenání Bradyho při jiné příležitosti za rozumný. "Jsem přesvědčen, že by i premiér měl zvážit, zda neudělí pan Bradymu medaili Karla Kramáře," navrhl Bělobrádek na tiskové konferenci KDU-ČSL.

O tom, že prezident neudělí vyznamenání Jiřímu Bradymu, informovalo v pátek Aktuálně.cz. Strýc ministra Hermana sdělil, že mu chystané vyznamenání k 28. říjnu cenou T. G. Masaryka telefonicky oznámil ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt. 

Hrad jej podle Hermana vyřadil ze seznamu poté, co se Herman sešel s dalajlámou. Byl prý na to dopředu upozorněn. To, že Brady měl být původně vyznamenán, potvrdila médiím i jeho dcera Lara. Hrad to však popřel, podle mluvčího Jiřího Ovčáčka nebyl žádný seznam oceněných oficiálně ani neoficiálně uveřejněn.

Jiří Brady přežil Terezín, Osvětim i pochod smrti. Jeho třináctiletá sestra Hana zemřela v plynové komoře, v Osvětimi zemřeli i oba rodiče. V roce 1949 emigroval do Rakouska, odkud se dostal v roce 1951 do Kanady. Pomáhal zde dalším emigrantům, s jedním založil úspěšnou instalatérskou firmu. Obhajoval také lidská práva a vydával svědectví o hrůzách holocaustu.

Nečekal jsem, že něco takového bude v demokratické zemi možné, říká Jiří Brady, který měl dostat vyznamenání od prezidenta republiky. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 8 minutami

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

před 15 minutami

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy