Ovčáček: O Bradym se na ambasádě nemluvilo. Jen o islámu, migraci a knížce o Tibetu

Michael Švec Michael Švec
24. 10. 2016 12:13
Prezident Miloš Zeman s ministrem kultury Danielem Hermanem na slovenské ambasádě vůbec nemluvil o vyznamenání pro ministrova strýce Jiřího Bradyho, tvrdí mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Podle ministra ale právě tam 8. září zazněla prezidentova slova, že pokud se Herman setká s dalajlámou, Brady vyznamenání nedostane. Znovu se sešli 27. září na Hradě, kde Zeman Hermana v souvislosti s tibetským duchovním vůdcem upozornil, že "ohrožuje ekonomické zájmy ČR", dodal mluvčí.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pro Aktuálně.cz popřel, že by předmětem diskuse mezi prezidentem Milošem Zemanem a ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) na slovenské ambasádě bylo vyznamenání pro Jiřího Bradyho.

Podle Hermana tam prezident sdělil, že pokud se setká s dalajlámou, neudělí vyznamenání jeho strýci Bradymu, který přežil holocaust a o tomto tématu přednáší.

"Debata se vedla o migraci, islámu. Nepřekvapivě byl pan prezident v opozici k panu ministrovi, ale šlo o nevzrušenou, věcnou diskusi. Krátce byla zmíněna kniha o Tibetu, kterou pan ministr půjčil panu prezidentovi," napsal Aktuálně.cz Ovčáček.

"Mohu vyloučit jakékoliv formy vydírání, o kterých hovoří pan ministr. Prostě a jednoduše se o tématu nediskutovalo," dodal. Herman podle něj požádal prezidenta o další setkání, které se uskutečnilo 27. září na Hradě.

Ani tam podle Ovčáčka nešlo "o handl 'vyznamenání za dalajlámu'". Pokud jde o setkání s tibetským duchovním vůdcem, mluvčí tvrdí, že Zeman "upozornil pana ministra, že ohrožuje ekonomické zájmy ČR". Zdůraznil, že toto upozornění nebylo nijak spojováno s otázkou vyznamenání.

Celý ten kravál jsme tu nemuseli mít, je mi velmi smutno, že se ministr Herman nesetkal s dalajlámou jinde, říká ministr průmyslu Jan Mládek /ČSSD/. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy