Ovčáček: O Bradym se na ambasádě nemluvilo. Jen o islámu, migraci a knížce o Tibetu

Michael Švec Michael Švec
24. 10. 2016 12:13
Prezident Miloš Zeman s ministrem kultury Danielem Hermanem na slovenské ambasádě vůbec nemluvil o vyznamenání pro ministrova strýce Jiřího Bradyho, tvrdí mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Podle ministra ale právě tam 8. září zazněla prezidentova slova, že pokud se Herman setká s dalajlámou, Brady vyznamenání nedostane. Znovu se sešli 27. září na Hradě, kde Zeman Hermana v souvislosti s tibetským duchovním vůdcem upozornil, že "ohrožuje ekonomické zájmy ČR", dodal mluvčí.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pro Aktuálně.cz popřel, že by předmětem diskuse mezi prezidentem Milošem Zemanem a ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) na slovenské ambasádě bylo vyznamenání pro Jiřího Bradyho.

Podle Hermana tam prezident sdělil, že pokud se setká s dalajlámou, neudělí vyznamenání jeho strýci Bradymu, který přežil holocaust a o tomto tématu přednáší.

"Debata se vedla o migraci, islámu. Nepřekvapivě byl pan prezident v opozici k panu ministrovi, ale šlo o nevzrušenou, věcnou diskusi. Krátce byla zmíněna kniha o Tibetu, kterou pan ministr půjčil panu prezidentovi," napsal Aktuálně.cz Ovčáček.

"Mohu vyloučit jakékoliv formy vydírání, o kterých hovoří pan ministr. Prostě a jednoduše se o tématu nediskutovalo," dodal. Herman podle něj požádal prezidenta o další setkání, které se uskutečnilo 27. září na Hradě.

Ani tam podle Ovčáčka nešlo "o handl 'vyznamenání za dalajlámu'". Pokud jde o setkání s tibetským duchovním vůdcem, mluvčí tvrdí, že Zeman "upozornil pana ministra, že ohrožuje ekonomické zájmy ČR". Zdůraznil, že toto upozornění nebylo nijak spojováno s otázkou vyznamenání.

Celý ten kravál jsme tu nemuseli mít, je mi velmi smutno, že se ministr Herman nesetkal s dalajlámou jinde, říká ministr průmyslu Jan Mládek /ČSSD/. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy