Ovčáček: O Bradym se na ambasádě nemluvilo. Jen o islámu, migraci a knížce o Tibetu

Michael Švec Michael Švec
24. 10. 2016 12:13
Prezident Miloš Zeman s ministrem kultury Danielem Hermanem na slovenské ambasádě vůbec nemluvil o vyznamenání pro ministrova strýce Jiřího Bradyho, tvrdí mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Podle ministra ale právě tam 8. září zazněla prezidentova slova, že pokud se Herman setká s dalajlámou, Brady vyznamenání nedostane. Znovu se sešli 27. září na Hradě, kde Zeman Hermana v souvislosti s tibetským duchovním vůdcem upozornil, že "ohrožuje ekonomické zájmy ČR", dodal mluvčí.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pro Aktuálně.cz popřel, že by předmětem diskuse mezi prezidentem Milošem Zemanem a ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) na slovenské ambasádě bylo vyznamenání pro Jiřího Bradyho.

Podle Hermana tam prezident sdělil, že pokud se setká s dalajlámou, neudělí vyznamenání jeho strýci Bradymu, který přežil holocaust a o tomto tématu přednáší.

"Debata se vedla o migraci, islámu. Nepřekvapivě byl pan prezident v opozici k panu ministrovi, ale šlo o nevzrušenou, věcnou diskusi. Krátce byla zmíněna kniha o Tibetu, kterou pan ministr půjčil panu prezidentovi," napsal Aktuálně.cz Ovčáček.

"Mohu vyloučit jakékoliv formy vydírání, o kterých hovoří pan ministr. Prostě a jednoduše se o tématu nediskutovalo," dodal. Herman podle něj požádal prezidenta o další setkání, které se uskutečnilo 27. září na Hradě.

Ani tam podle Ovčáčka nešlo "o handl 'vyznamenání za dalajlámu'". Pokud jde o setkání s tibetským duchovním vůdcem, mluvčí tvrdí, že Zeman "upozornil pana ministra, že ohrožuje ekonomické zájmy ČR". Zdůraznil, že toto upozornění nebylo nijak spojováno s otázkou vyznamenání.

Celý ten kravál jsme tu nemuseli mít, je mi velmi smutno, že se ministr Herman nesetkal s dalajlámou jinde, říká ministr průmyslu Jan Mládek /ČSSD/. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 6 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy