Volali mi z Hradu, že mi dají řád, řekl Brady. Herman pak ukázal důkaz o zrušení vyznamenání

Adéla Skoupá Lukáš Prchal Domácí Adéla Skoupá, Lukáš Prchal, Domácí
Aktualizováno 23. 10. 2016 19:39
Ministr kultury v neděli navečer ukázal novinářům SMS od hradního protokoláře Jindřicha Forejta, ve které stálo, že Zeman návrh vyznamenat Jiřího Bradyho odložil. V médiích se rovněž objevila informace, že prezident republiky vyznamená zpěváka Daniela Hůlku, který to sám řekl v rozhovoru pro rádio Frekvence 1.
Daniel Herman vítá na ruzyňském letišti svého strýce Jiřího Bradyho.
Daniel Herman vítá na ruzyňském letišti svého strýce Jiřího Bradyho. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Na pražském Letišti Václava Havla přistálo v neděli v podvečer letadlo s Jiřím Bradym. Strýc ministra kultury Daniela Hermana, který na poslední chvíli „zmizel“ ze seznamu navržených na státní vyznamenání, přijel do Česka s manželkou Terezou a hned u výstupu z terminálu se přivítal se svým synovcem, ministrem Hermanem.

Ten předtím novinářům ukázal zprávu, kterou dostal ve čtvrtek od ředitele kanceláře prezidenta Jindřicha Forejta. Stálo v ní, že diskutované ocenění jeho strýce se odkládá.

Foto: Ludvík Hradilek

Brady ale poté na tiskové konferenci sdělil, že mu zatím oficiální zamítnutí nepřišlo. „Minulou neděli jsme letěli do Portugalska cestovat a jen pár dní před tím jsem dostal telefonát od pana ředitele kanceláře prezidenta, že mi bude udělen řád T. G. Masaryka, že až se objevím v Praze, řeknou mi detaily, co se má dít,“ popisoval Brady novinářům.

A hojnou účast médií na ruzyňském letišti komentoval osmaosmdesátiletý muž slovy: „Je to opravdu překvapení, mít takové přivítání, jezdím sem skoro každý rok. Už jsem sice 65 let v Kanadě, ale přesto vždycky hrozně rádi přijedeme s manželkou do své rodné země. V životě jsem zažil dost, ale takové vítání jsem ještě neměl,“ smál se Brady, který jezdí po světě a přednáší o hrůzách holocaustu. Sám přežil koncentrační tábor v Terezíně i v Osvětimi.

Postup Hradu ho překvapil: „Česká republika je demokratická země, tohle jsme nečekali,“ řekla jeho manželka Tereza v narážce na to, že prezident Miloš Zeman Hermana přesvědčoval, aby se nescházel s dalajlámou, jinak jeho strýci neudělí státní vyznamenání.

Premiér Bohuslav Sobotka v nedělním prohlášení napsal, že o Bradyho kauze, tak jak o ní hovoří ministr Herman, před podpisem ani v okamžiku kontrasignace neměl žádné informace. Dokument podepsal ve středu ráno, tedy den poté, co se Herman setkal s dalajlámou.

V sobotu premiér uvedl, že Miloš Zeman by se měl zachovat jako státník a Bradyho vyznamenat, jinak bude z 28. října "festival hradní malosti a české rozhádanosti".

Jednou z osobností, která letos údajně získá vyznamenání, bude zpěvák Daniel Hůlka, který tuto informaci sdělil při rozhovoru pro rádio Frekvence 1.

Do Česka ale Bradyovi přijeli nezávisle na státním ceremoniálu, letenky měli koupené už dříve, než se o vyznamenání dozvěděli. „Jiří byl navržený na vyznamenání několikrát, letos se ale poprvé stalo, že by nám skutečně zavolali s tím, aby přijel,“ uvedla Bradyho žena Tereza. Při svém pobytu navštíví Nové Město na Moravě, odkud pochází, a Brno, kde má část rodiny. Další program bude plánovat postupně. Naznačil však, že se možná v pátek objeví na akci, kterou během víkendu svolala část poslanců a známých osob na Staroměstském náměstí.

 

Právě se děje

Další zprávy