Volali mi z Hradu, že mi dají řád, řekl Brady. Herman pak ukázal důkaz o zrušení vyznamenání

Adéla Skoupá Lukáš Prchal Domácí Adéla Skoupá, Lukáš Prchal, Domácí
Aktualizováno 23. 10. 2016 19:39
Ministr kultury v neděli navečer ukázal novinářům SMS od hradního protokoláře Jindřicha Forejta, ve které stálo, že Zeman návrh vyznamenat Jiřího Bradyho odložil. V médiích se rovněž objevila informace, že prezident republiky vyznamená zpěváka Daniela Hůlku, který to sám řekl v rozhovoru pro rádio Frekvence 1.
Daniel Herman vítá na ruzyňském letišti svého strýce Jiřího Bradyho.
Daniel Herman vítá na ruzyňském letišti svého strýce Jiřího Bradyho. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Na pražském Letišti Václava Havla přistálo v neděli v podvečer letadlo s Jiřím Bradym. Strýc ministra kultury Daniela Hermana, který na poslední chvíli „zmizel“ ze seznamu navržených na státní vyznamenání, přijel do Česka s manželkou Terezou a hned u výstupu z terminálu se přivítal se svým synovcem, ministrem Hermanem.

Ten předtím novinářům ukázal zprávu, kterou dostal ve čtvrtek od ředitele kanceláře prezidenta Jindřicha Forejta. Stálo v ní, že diskutované ocenění jeho strýce se odkládá.

Foto: Ludvík Hradilek

Brady ale poté na tiskové konferenci sdělil, že mu zatím oficiální zamítnutí nepřišlo. „Minulou neděli jsme letěli do Portugalska cestovat a jen pár dní před tím jsem dostal telefonát od pana ředitele kanceláře prezidenta, že mi bude udělen řád T. G. Masaryka, že až se objevím v Praze, řeknou mi detaily, co se má dít,“ popisoval Brady novinářům.

A hojnou účast médií na ruzyňském letišti komentoval osmaosmdesátiletý muž slovy: „Je to opravdu překvapení, mít takové přivítání, jezdím sem skoro každý rok. Už jsem sice 65 let v Kanadě, ale přesto vždycky hrozně rádi přijedeme s manželkou do své rodné země. V životě jsem zažil dost, ale takové vítání jsem ještě neměl,“ smál se Brady, který jezdí po světě a přednáší o hrůzách holocaustu. Sám přežil koncentrační tábor v Terezíně i v Osvětimi.

Postup Hradu ho překvapil: „Česká republika je demokratická země, tohle jsme nečekali,“ řekla jeho manželka Tereza v narážce na to, že prezident Miloš Zeman Hermana přesvědčoval, aby se nescházel s dalajlámou, jinak jeho strýci neudělí státní vyznamenání.

Premiér Bohuslav Sobotka v nedělním prohlášení napsal, že o Bradyho kauze, tak jak o ní hovoří ministr Herman, před podpisem ani v okamžiku kontrasignace neměl žádné informace. Dokument podepsal ve středu ráno, tedy den poté, co se Herman setkal s dalajlámou.

V sobotu premiér uvedl, že Miloš Zeman by se měl zachovat jako státník a Bradyho vyznamenat, jinak bude z 28. října "festival hradní malosti a české rozhádanosti".

Jednou z osobností, která letos údajně získá vyznamenání, bude zpěvák Daniel Hůlka, který tuto informaci sdělil při rozhovoru pro rádio Frekvence 1.

Do Česka ale Bradyovi přijeli nezávisle na státním ceremoniálu, letenky měli koupené už dříve, než se o vyznamenání dozvěděli. „Jiří byl navržený na vyznamenání několikrát, letos se ale poprvé stalo, že by nám skutečně zavolali s tím, aby přijel,“ uvedla Bradyho žena Tereza. Při svém pobytu navštíví Nové Město na Moravě, odkud pochází, a Brno, kde má část rodiny. Další program bude plánovat postupně. Naznačil však, že se možná v pátek objeví na akci, kterou během víkendu svolala část poslanců a známých osob na Staroměstském náměstí.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy