Volali mi z Hradu, že mi dají řád, řekl Brady. Herman pak ukázal důkaz o zrušení vyznamenání

Adéla Skoupá Lukáš Prchal Domácí Adéla Skoupá, Lukáš Prchal, Domácí
Aktualizováno 23. 10. 2016 19:39
Ministr kultury v neděli navečer ukázal novinářům SMS od hradního protokoláře Jindřicha Forejta, ve které stálo, že Zeman návrh vyznamenat Jiřího Bradyho odložil. V médiích se rovněž objevila informace, že prezident republiky vyznamená zpěváka Daniela Hůlku, který to sám řekl v rozhovoru pro rádio Frekvence 1.
Daniel Herman vítá na ruzyňském letišti svého strýce Jiřího Bradyho.
Daniel Herman vítá na ruzyňském letišti svého strýce Jiřího Bradyho. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Na pražském Letišti Václava Havla přistálo v neděli v podvečer letadlo s Jiřím Bradym. Strýc ministra kultury Daniela Hermana, který na poslední chvíli „zmizel“ ze seznamu navržených na státní vyznamenání, přijel do Česka s manželkou Terezou a hned u výstupu z terminálu se přivítal se svým synovcem, ministrem Hermanem.

Ten předtím novinářům ukázal zprávu, kterou dostal ve čtvrtek od ředitele kanceláře prezidenta Jindřicha Forejta. Stálo v ní, že diskutované ocenění jeho strýce se odkládá.

Foto: Ludvík Hradilek

Brady ale poté na tiskové konferenci sdělil, že mu zatím oficiální zamítnutí nepřišlo. „Minulou neděli jsme letěli do Portugalska cestovat a jen pár dní před tím jsem dostal telefonát od pana ředitele kanceláře prezidenta, že mi bude udělen řád T. G. Masaryka, že až se objevím v Praze, řeknou mi detaily, co se má dít,“ popisoval Brady novinářům.

A hojnou účast médií na ruzyňském letišti komentoval osmaosmdesátiletý muž slovy: „Je to opravdu překvapení, mít takové přivítání, jezdím sem skoro každý rok. Už jsem sice 65 let v Kanadě, ale přesto vždycky hrozně rádi přijedeme s manželkou do své rodné země. V životě jsem zažil dost, ale takové vítání jsem ještě neměl,“ smál se Brady, který jezdí po světě a přednáší o hrůzách holocaustu. Sám přežil koncentrační tábor v Terezíně i v Osvětimi.

Postup Hradu ho překvapil: „Česká republika je demokratická země, tohle jsme nečekali,“ řekla jeho manželka Tereza v narážce na to, že prezident Miloš Zeman Hermana přesvědčoval, aby se nescházel s dalajlámou, jinak jeho strýci neudělí státní vyznamenání.

Premiér Bohuslav Sobotka v nedělním prohlášení napsal, že o Bradyho kauze, tak jak o ní hovoří ministr Herman, před podpisem ani v okamžiku kontrasignace neměl žádné informace. Dokument podepsal ve středu ráno, tedy den poté, co se Herman setkal s dalajlámou.

V sobotu premiér uvedl, že Miloš Zeman by se měl zachovat jako státník a Bradyho vyznamenat, jinak bude z 28. října "festival hradní malosti a české rozhádanosti".

Jednou z osobností, která letos údajně získá vyznamenání, bude zpěvák Daniel Hůlka, který tuto informaci sdělil při rozhovoru pro rádio Frekvence 1.

Do Česka ale Bradyovi přijeli nezávisle na státním ceremoniálu, letenky měli koupené už dříve, než se o vyznamenání dozvěděli. „Jiří byl navržený na vyznamenání několikrát, letos se ale poprvé stalo, že by nám skutečně zavolali s tím, aby přijel,“ uvedla Bradyho žena Tereza. Při svém pobytu navštíví Nové Město na Moravě, odkud pochází, a Brno, kde má část rodiny. Další program bude plánovat postupně. Naznačil však, že se možná v pátek objeví na akci, kterou během víkendu svolala část poslanců a známých osob na Staroměstském náměstí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy