Volali mi z Hradu, že mi dají řád, řekl Brady. Herman pak ukázal důkaz o zrušení vyznamenání

Adéla Skoupá Lukáš Prchal Domácí Adéla Skoupá, Lukáš Prchal, Domácí
Aktualizováno 23. 10. 2016 19:39
Ministr kultury v neděli navečer ukázal novinářům SMS od hradního protokoláře Jindřicha Forejta, ve které stálo, že Zeman návrh vyznamenat Jiřího Bradyho odložil. V médiích se rovněž objevila informace, že prezident republiky vyznamená zpěváka Daniela Hůlku, který to sám řekl v rozhovoru pro rádio Frekvence 1.
Daniel Herman vítá na ruzyňském letišti svého strýce Jiřího Bradyho.
Daniel Herman vítá na ruzyňském letišti svého strýce Jiřího Bradyho. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Na pražském Letišti Václava Havla přistálo v neděli v podvečer letadlo s Jiřím Bradym. Strýc ministra kultury Daniela Hermana, který na poslední chvíli „zmizel“ ze seznamu navržených na státní vyznamenání, přijel do Česka s manželkou Terezou a hned u výstupu z terminálu se přivítal se svým synovcem, ministrem Hermanem.

Ten předtím novinářům ukázal zprávu, kterou dostal ve čtvrtek od ředitele kanceláře prezidenta Jindřicha Forejta. Stálo v ní, že diskutované ocenění jeho strýce se odkládá.

Foto: Ludvík Hradilek

Brady ale poté na tiskové konferenci sdělil, že mu zatím oficiální zamítnutí nepřišlo. „Minulou neděli jsme letěli do Portugalska cestovat a jen pár dní před tím jsem dostal telefonát od pana ředitele kanceláře prezidenta, že mi bude udělen řád T. G. Masaryka, že až se objevím v Praze, řeknou mi detaily, co se má dít,“ popisoval Brady novinářům.

A hojnou účast médií na ruzyňském letišti komentoval osmaosmdesátiletý muž slovy: „Je to opravdu překvapení, mít takové přivítání, jezdím sem skoro každý rok. Už jsem sice 65 let v Kanadě, ale přesto vždycky hrozně rádi přijedeme s manželkou do své rodné země. V životě jsem zažil dost, ale takové vítání jsem ještě neměl,“ smál se Brady, který jezdí po světě a přednáší o hrůzách holocaustu. Sám přežil koncentrační tábor v Terezíně i v Osvětimi.

Postup Hradu ho překvapil: „Česká republika je demokratická země, tohle jsme nečekali,“ řekla jeho manželka Tereza v narážce na to, že prezident Miloš Zeman Hermana přesvědčoval, aby se nescházel s dalajlámou, jinak jeho strýci neudělí státní vyznamenání.

Premiér Bohuslav Sobotka v nedělním prohlášení napsal, že o Bradyho kauze, tak jak o ní hovoří ministr Herman, před podpisem ani v okamžiku kontrasignace neměl žádné informace. Dokument podepsal ve středu ráno, tedy den poté, co se Herman setkal s dalajlámou.

V sobotu premiér uvedl, že Miloš Zeman by se měl zachovat jako státník a Bradyho vyznamenat, jinak bude z 28. října "festival hradní malosti a české rozhádanosti".

Jednou z osobností, která letos údajně získá vyznamenání, bude zpěvák Daniel Hůlka, který tuto informaci sdělil při rozhovoru pro rádio Frekvence 1.

Do Česka ale Bradyovi přijeli nezávisle na státním ceremoniálu, letenky měli koupené už dříve, než se o vyznamenání dozvěděli. „Jiří byl navržený na vyznamenání několikrát, letos se ale poprvé stalo, že by nám skutečně zavolali s tím, aby přijel,“ uvedla Bradyho žena Tereza. Při svém pobytu navštíví Nové Město na Moravě, odkud pochází, a Brno, kde má část rodiny. Další program bude plánovat postupně. Naznačil však, že se možná v pátek objeví na akci, kterou během víkendu svolala část poslanců a známých osob na Staroměstském náměstí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Čelákovic. Vyhlásili třetí stupeň poplachu, v hale jsou uskladněny autodíly, zřejmě i oleje a plynové lahve.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy